ECS H61H2-MV V2.0 BIOS Güncelleme Sonrası Donma Sorunu

Jumper'ı boşa çıkarttırmadık :) Bundan sonra bir işlem daha yaptıracağım sağlıklı sistem çalışırsa.
Tekrar dondu hocam. İşin ilginç yanı, ne zaman Radeon durduruldu hatası alsam ardından 1 dakika içinde donuyor sistem. Sürücüyü kaldırıp baştan kurmayı deneyeceğim ama alakası olduğunu düşünmüyorum.

Chipset ve Management Engine sürücülerini ise kurabildim. Şu an güncel Windows 10 yazıyorum USB belleğe. Belki fark olur, umut işte :)

Konu başında 2. sayfada dediğim işlemi tekrarlayın o zaman.
8.1.30.1350'den 8.1.70.1590'a güncelledim. Şimdi tekrardan Windows 10 kurmayı deniyorum.

Bu işlemi yapmadan önce Windows 10 kurulum ekranı bittikten sonraki ikinci yeniden başlatmada donmuştu.

Hocam Microcode güncellemesi de yapabilir miyiz, belki faydası olur?
Malesef, sistem halen donuyor. Sanırım yapabileceğimiz çok bir şey kalmadı.

Benim anlamadığım, ben bu bilgisayarı alırken uzun uzun test ettim ve hiçbir problem çıkarmadı. Eve gelince nasıl problem çıkmış olabilir? Şimdi adam gerçekten de belki sağlam ürün sattı bana, ne yapabiliriz?

Son düzenleme:
Neler yapıldığını vs. görüp bilmediğimden ona bir şey diyemem.
Microcode buradan zor olur. UBU ile yapabilirsen tanımlarsa onunla yap. Bilmiyorsan hiç girişme.
Sağlık testlerinde sorun çıkmadı diyorsun o yüzden donamasının nedeni olmaması lazım. GPU olmadan dahili tekrar dene. RAM kullanımına bak az geliyorsa yükseltme yapılabilir. Kısaca incelenmesi lazım. BIOS ayarını doğru yapmmaış olabilirsin vs.

Neler yapıldığını vs. görüp bilmediğimden ona bir şey diyemem.
Microcode buradan zor olur. UBU ile yapabilirsen tanımlarsa onunla yap. Bilmiyorsan hiç girişme.
Sağlık testlerinde sorun çıkmadı diyorsun o yüzden donamasının nedeni olmaması lazım. GPU olmadan dahili tekrar dene. RAM kullanımına bak az geliyorsa yükseltme yapılabilir. Kısaca incelenmesi lazım. BIOS ayarını doğru yapmmaış olabilirsin vs.
Yok hocam 3 gündür elimdeki tüm GPU'lar, HDD'ler deniyorum olmuyor. BIOS'ta değiştirmediğim ayar kalmadı, her şeyi denedim diyebilirim.

Bu parçalar uzun zamandır bende, sorunları vs. varsa bile bildiğim parçalar, biri yapsa öteki yapmaz.

Şimdi bir tane ucuz LGA1155 Celeron veya Pentium bulup deneme yapacağım, arıza hangi parçada onu bulmam lazım. Eğer anakarttaysa artık yakana kadar deneme yapacağım, umarım anakarttır sorun çünkü işlemci daha pahalı.

Bu sistemi de alma sebebim CS:GO oynamak sadece. Yoksa laptop bütün işimi görüyor.

İkinci ele mecburdum bütçe yüzünden, mümkün mertebe ikinci ele artık bulaşmamaya karar verdim.

Yardımlarınız için de çok teşekkür ediyorum ayrıca.

Yardımlarınız için de çok teşekkür ediyorum ayrıca.
Rica ederim. Gerçek hayatta işlerim yoğun. O yüzden bu kadar yardım edebiliyorum. Uzaktan bağlantı ile de bir yere kadar yapabileceğimden sizin incelemeniz lazım bazı şeyleri. Dediğim donanımlarsa sorun yok diyorsan anakart işlemci kaynaklıdır. GPU takınca donsa veya çıkarınca sorunlar başlasa anlaşılabilirdi.

Bugün BIOS dosyasına Microcode güncellemesi yaptım, başarıyla da yazdırdım fakat sorun devam etti.

Bu sefer ilk defa bir mavi ekran hatası aldım. Machine Check Exception diye.

Sonraki adımım Exper'den BIOS beklemek ve bir tane Pentium işlemci takmak olacak.

Exper'den bir şey beklemeyin. En günceli kullanıyorsun zaten.
Hocam tabiri caizse tüm tuşlara basıyorum. Bilgisayarı aldığımda Exper BIOS'u yüklüydü ve takılmamıştı. Belki de tesadüftür ama denemekten zarar geleceğini sanmıyorum.

Yoksa ben de sorunu düzelteceğini düşünmüyorum.
@Murat5038

Hocam merhabalar. Penta sonunda BIOS yolladı, tarihine bakılacak olursa gerçekten de doğru BIOS'u yolladılar ancak ben bu BIOS'u flashladığımda bilgisayar açıldığı gibi kapanıyor. Görüntü vs. zaten normal olarak yok. BIOS dosyası 6 MB o dikkatimi çekti. Flash Image Tool ile açmak istedim ME Region eklemek için ama başaramadım. Zahmet olmaz ise bir bakma şansınız var mıdır?

İçindeki AFU da çalışmadı, FTK ile flashladım ben de, fakat problem çıktı dediğim gibi. Ama BIOS'un doğru olduğuna eminim çünkü aldığımda 12/2012 tarihliydi BIOS. Tam gününü hatırlamıyorum ama bu BIOS'un doğru olduğunu düşünüyorum.

Ekleme: Windows'ta da denedim ve AFUWIN bana Windows safe mode not opening hatası verdi.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı