ECS H81H3-M4 sistem SSD Görmeme Sorunu

batuhan007

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, yaklaşık 3 ay önce "Adata SU650 240GB" marka SSD aldım. Taktım Windows'u kurdum ve gayet sorunsuz bir şekilde kullanıyordum. Fakat şu bir haftadır bilgisayarım tamamen kapalı iken güç düğmesine dokunup açtığımda SSD'yi görmüyor. Bilgisayarı kapatıp SATA kablosunu düzeltip tekrar açtığımda açılıyor. Ve artık bilgisayarı kullanırken birden kitleniyor mavi ekrana düşüyor ki bu da bilgisayar olduğu yerde sabit iken SSD'nin bilgisayardan bağlantısının kesilmesi yüzünden oluyor. Bana çok anlamsız geliyor. Bu SSD haricinde kasamda 2 farklı HDD daha var. Yani toplamda 3 farklı sata kablosu ile SSD'yi denedim fakat sonuç hep aynı.

Bir arkadaşımda Sandisk'in SSD'si var ve o da aynı sorunu yaşıyordu. Onun SATA kablosunun bir ucu L şeklindeydi, L ucunu anakarta taktım ve o günden beri sorun yaşamıyor. Aynısını kendimde denedim sonuç yine değişmedi bende. Bu genel bir sorun mu acaba?

Anakart SATA ayarım "AHCI" modunda, "IDE" moduna aldığımda SSD boot olmuyor hiçbir şekilde.
Boot ayarım "Legacy" modunda, "UEFI" modda yine sistem boot olmuyor.
  • Anakart ECS H81H3-M4
  • İşlemci Intel i3 4130
  • RAM Gskill 8GB tek modül
  • HDD1 Samsung 320GB
  • HDD2 Toshiba 1TB
  • SSD Adata Su650 240GB

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar, yaklaşık 3 ay önce "Adata SU650 240GB" marka SSD aldım. Taktım Windows'u kurdum ve gayet sorunsuz bir şekilde kullanıyordum. Fakat şu bir haftadır bilgisayarım tamamen kapalı iken güç düğmesine dokunup açtığımda SSD'yi görmüyor. Bilgisayarı kapatıp SATA kablosunu düzeltip tekrar açtığımda açılıyor. Ve artık bilgisayarı kullanırken birden kilitleniyor mavi ekrana düşüyor ki bu da bilgisayar olduğu yerde sabit iken SSD'nin bilgisayardan bağlantısının kesilmesi yüzünden oluyor. Bana çok anlamsız geliyor. Bu SSD haricinde kasamda 2 farklı HDD daha var. Yani toplamda 3 farklı SATA kablosu ile SSD'yi denedim fakat sonuç hep aynı.

Bir arkadaşımda SanDisk'in SSD'si var ve o da aynı sorunu yaşıyordu. Onun SATA kablosunun bir ucu l şeklindeydi, l UC'unu anakarta taktım ve o günden beri sorun yaşamıyor. Aynısını kendimde denedim sonuç yine değişmedi bende. Bu genel bir sorun mu acaba?

Anakart SATA ayarım "AHCI" modunda, "IDE" moduna aldığımda SSD Boot olmuyor hiçbir şekilde.
Boot ayarım "legacy" modunda, "UEFI" modda yine sistem Boot olmuyor.
  • Anakart ECS H81H3-M4
  • İşlemci Intel i3 4130.
  • RAM G.Skill 8 GB tek modül.
  • HDD1 Samsung 320GB.
  • HDD2 Toshiba 1TB.
  • SSD Adata SU650 240GB.

SSD herkeste olduğu gibi ısınma problemi yaşamaya başlamış bunu hiç kontrol etmemiştim. Bir gün tamemiyle gitti ve SSD kendini imha etti gibi bir şey asla tepki alamadım. Garantiye yolladım Gigabyte SSD yolladılar konuyu açtığım tarihten beri kullanıyorum bir sorun yaşamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı