Sistem SSD Görmeme Sorunu

Kabloları doğru şekilde takıldığından emin ol. Kullanım klavuzundan tek tek bak. Açılışta BİOS'a gir, F1 Veya DEL tuşudur. Eğer ki Görünüyorsa BİOS'da okumuştur. Görmüyorsa en yakın güvendiğin bilgisayarcıya götürmeni öneririm. Bilmeden bir şeyler yaparsan mazAllah tamir edeceğim diye tamamen bozabilirsin.

Disk yönetimine gir. Oradan GPUID olarak ssd'yi formatla. Daha sonra yeni birim ata. Ssd'yi şimdi görebilirsin. :)

Burada denk geldim de 2017'den kalma bir konuymuş fakat tam da bu sorunu yaşıyorum yani başka konu açmayayım dedim.

Şimdi sistemde 1TB + 1TB HDD bulunuyor, ilerisini düşünerek yeni SanDisk 3D Ultra SSD taktım. Anakart ASUS Z87 PRO (Bios update ile sonradan Win10 destekli). İlk açılışta Bios'da SanDisk SSD gözüküyor. Hatta ilk Boot önceliğinde 1. sırada duruyordu diğer takılı olan 1TB HDD ile Boot önceliğini değiştirdim (şimdilik) SSD'yi 2. sıraya koydum, çünkü işletim sistemi 1TB HDD'de. Bir de ASUS Z87 anakartın UEFI EZ Bios ana ekranda sadece Boot sıralaması 1'de olan disk gözüküyor, SATA bağlantı menüsünden bakınca mesela sisteme takılı tüm diskler HDD+SSD doğru düzgün gözüküyor.

Sorunuma gelince. Bios'da doğru düzgün gözüken SanDisk SSD, mesela Windows-Bilgisayarım altında diğer HDD'lerin yanında yok. Yönet ayarlar Disk Yönetimi yerine (Disk bölümlendirmesi yapılan yer) bakıyorum SSD düzgünce Ayrılmamış Alan (Siyah şeritli) gözüküyor. Buradan mı bir şey yapmalı? Biçimlendirme, format, sürücü harfi isim atama vb. SanDisk'in kendi SSD'lerine özel ayar firmware yazılımını da daha kurmamıştım bu bir çözüm olur mu?.

Geri
Yukarı