ECS H81H3-M7(v1.0) Anakart kaç volt RAM destekliyor?

Merhaba arkadaşlar, ben yeni RAM alacağım dual kit şeklinde 2x8 yani 16 GB, anakartım DDR3 1600 MHz RAM destekliyor ve anakartımın sitesinde kingstonu markayı ve 16 GB RAM'i desteklediğini gördüm bu sebeple, Kingston 16GB (2x8GB) HyperX Beast DDR3 1600MHz CL9 XMP Ram bu linkteki RAM'leri alacağım sanırım yalnız anakartım RAM yuvası volt olarak kaç destekliyor bilmiyorum ve ayrıca önemli mi bu onu da bilmiyorum. Bir sitede önemliymiş diye gördüm, yardım ederseniz sevinirim ve birde ek olarak anakartımın adını vereyim RAM önerisi bulunmak isteyen arkadaşlarda bulunabilirler. Anakartım ise ECS>H81H3-M7(v1.0). Biraz daha bilgi vereyim benim 2 adet RAM yuvam var anakartta ve bunu anakartıma bakanlar rahatlıkla görebilirler. Anakartımın resimini de burada paylaşacağım. RAM yuvaları da 2x4 şeklinde crucial toplam 8GB RAM bulunmakta, ben bunları çıkartıp yukarıda dediğim gibi 250-320 TL arası uygun dual kit CL9 değerinde RAM alacağım ki daha performanslı olsun. Benim RAM'lerimin teki ise CL11 ve 800x2=1600 MHz frekansında ikisi işte tahmin ettiğiniz gibi frekans eder. Buna ise AİDA64, CPU-Z gibi programlar ile baktım. Eksik bir bilgi verdiysem eğer söylerseniz cevaplandırabilirim, teşekkürler yardımlarınızı sabırla bekliyorum.

1.png

Ek soru: Aklımda 16 GB RAM'i desteklediği sorusu mevcut hala çünkü benim bilgisayarım casper nsh serisi ve casper sitesinde genel görünümde 16 GB kadar RAM desteği yazıyor ama detaylılara girince 4-8-12 GB RAM yazıyor destek kısmında o fotoyu da buraya atıyorum buyrun. Burada 16GB. Hangisi doğru bilemiyorum.

4.png

Burada 12GB maks yazıyor gibi.

2.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam şuan kullandığın bellekler senin işini görür değiştirmene hiç gerek yok, Eğer kulak vermeyip ille değiştirirsen inan bana herhangi bir performans farkı görmeyeceksin, beni dinlersen işlemcin ve güç kaynağın hakkında bilgi ver, sana ekran kartı tavsiyesinde bulunalım. Böylelikle oyunlarda olsun, grafik ihtiyacı olan uygulamalarda olsun, gözle görülür bir performans artışı yaşatalım sana.

Not: Sen zaten Casper alarak kendini ateşe atmışsın. :( Elimizden geldiğince yardımcı olalım. (y)

Hocam şuan kullandığın bellekler senin işini görür değiştirmene hiç gerek yok, Eğer kulak vermeyip ille değiştirirsen inan bana herhangi bir performans farkı görmeyeceksin, beni dinlersen işlemcin ve güç kaynağın hakkında bilgi ver, sana ekran kartı tavsiyesinde bulunalım. Böylelikle oyunlarda olsun, grafik ihtiyacı olan uygulamalarda olsun, gözle görülür bir performans artışı yaşatalım sana.

Not: Sen zaten Casper alarak kendini ateşe atmışsın. :( Elimizden geldiğince yardımcı olalım. (y)
Kardeş yukarıdaki hesabı, bu hesabı açamadığım için açmıştım ki şimdi bu hesaba sonunda erişebildim Technopat şifresini bulamıyordum ayrıca bu hesabın kayıtlı olduğu outlook şifresini de unutmuştum. Allah'a şükür buldum her ikisini de sonunda. Bu konuyu açarken de 1 günlük ceza yedim doğaldır, Technopat'da alıştık bunlara da. Sana da bundan dolayı cevap veremiyordum. Gerçekten kusura bakma. Şimdi sorularını cevaplayayım. Şuan ki kullandığım bellekler işimi görmez çünkü ben bilgisayar programcılığı okuyorum ve grafik işlemleri oluyor o konularda dersler görüyoruz ayrıca oyun oynamayı da orta düzeyde severim güçlü oyunları oda çok değil ama oynadım mı tam performans her şeyin bolu olsun azı olmasın rahat olayım isterim. Bu sebeplerle bir şeyi artırırsam elbet bir yerden mantıken bir performans artışı ve rahatlık hissederim diye düşünmekteyim. İşlemcim i7 4790 CPU, Ekran kartına gelirsek eğer şöyle bir detaya inerek anlatayım sana. Benim bilgisayarımı alalı 1-1.5 yıl olmuştur sanırım. Bilgisayarım şu linktekidir;

CASPER CD.VTI4790A INTEL CORE İ7 4790 3.6 GHZ 8 GB 1 TB 2GB NVIDIA GT730 WIN 8.1

Bu bilgisayardaki GT 730m ekran kartını 1 sene önce şu ekran kartıyla değiştirdim;

Asus GTX750 Ti STRIX OC GDDR5 2GB 128Bit Nvidia GeForce DX11 Ekran Kartı

Ancak ek güç kaynağı gerektirmeyen mimariye sahip olduğunu öğrendikten sonra ayrı bir güç kaynağı almaya gerek duymadım ancak bu aralar kasa düğmesine 2 defa basmamla açılması ve geç güç çekmesi kafamda soru işaretleri bıraktı ve bir bilgisayara yapılabilecek aklına gelebilecek her türlü işlemi yaptım. Yani virüs taramaları her tür Antivirüs, Anti-malware programlarıyla yüzlerce güvenli modlar olsun hep taramalar yaptım ve ayrıca defalarca formatladım sistemimi. Farklı sistemler bile kurmayı denedim, WİNDOWS 7, WİNDOWS 8, WİNDOWS 8.1 , WİNDOWS 10 ancak sorun geçmiyordu hala kasmalar vardı ve artık emindim kasanın donanım kısmında sıkıntısı olduğuna. Kasamın 2 yıl garantisi olduğu için kasamı açamıyordum da tozlanmıştı sanırım ve temizleyemiyordum bundan dolayı. CASPER teknik servisine gittim ve kasayı temizlemelerini ve tüm donanımlarını kontrol etmelerini söyledim ve de öyle yaptılar "donanımda bir sıkıntı yok ve kasanız tozlanmış temizledik dediler" bende tamam dedim kasayı eve götürdüm ama o malum kasma mevcuttu dedim bu böyle olmayacak ben bir güzel SSD alayım sistemi oraya kurayım, oyunları da HDD'de oynarım dedim. Sonra şu SSD'yi aldım 9-10 gün önce;

Samsung 250GB 850 EVO SATA 3.0 (Okuma 540MB / Yazma 520MB) SSD

Aldığım bu SSD'nin içine sistemimi kurdum ve çok memnunum Allah'a şükür ufak kasmalar hissedebiliyorum ama çok sıkıntı değil HDD'den çok daha iyi kesinlikle. Sonra güç kaynağı sorununa çözüm bulma zamanı gelmişti ve bende yine bu olaydan sonra 5-7 gün sonra güç kaynağı aldım. Şuan 2 gün oldu alalı güç kaynağını. Aldığım güç kaynağı da şu;

ZALMAN ZM500-LE SERİSİ 500W GÜÇ KAYNAĞI

Bu güç kaynağını da technopat'da derin araştırmalar ve yorumlar sonrasında almaya karar verdim. Ayrıca vatanın sitesinde yorumlarda da çok olumlu yorumlar gördüm 80 PLUS özelliği olmasa da bu güç kaynağının. Şimdi ise yeni HDD' mi alsam dedim, WD gibi güzel markalar mevcut ama sonra gereklilik olarak 16 GB rami daha kazançlı ve ileriye dönük ve yararlı buldum. Şuanda nette mevcutken alayım ilerde RAM'leri artırmakta sıkıntı olur. Yeni bilgisayar almam da çok zor öyle çok zengin biri değilim maalesef. CASPER olayında ise aynen öyle aldıktan sonra çok pişmanlık yaşadık ama yapacak bir şey yok nereden dönersek oradan kar diyorum artık. Daha neler yaşadım da özetlemeye çalıştım yine de uzun oldu. Bu bilgisayarın Anakart modelini bulana kadar da öldüm esas, oda çok ayrı uzun konu da bakma sen :D Yardım etmeye çalıştığın için de ayrıca teşekkür ederim :)

Bu sebeple şuanda uygun mümkünse yukarıda da dediğim gibi Dual-kit 2x8 yani 16 GB uygun ve kaliteli 1600 MHZ frekansında düşük CL değerinde bir RAM önerisinde bulunursan sevinirim ve asıl sorum olan şu voltaj konusunda da bir tür cevap bekliyorum o konuda hassasiyet taşıyorum 1.50 V, 1.35 V çeken RAM'ler ve Anakartın kaç V güç RAM'e destek verdiği olayı önemli mi? Nasıl öğrenilir? gibi sorular aklımda fazlasıyla mevcut durumda yardım bekliyorum açıkçası. Eğer bu Volt konusunda sıkıntı olmaz hepsi aynıdır standart diye bir cevap gelirse Kingston 16GB (2x8GB) HyperX Beast DDR3 1600MHz CL9 XMP Ram bu linkteki RAM'leri alacağım ancak fiyatı evet pahalı ondan dolayı uygun önerilere açığım bu RAM biraz bütçemi aşıyor zorlayarak almayı düşünüyorum kendimi.

Son düzenleme:
Rica ederim kardeşim ne demek. :) İşlemcin hâlâ fazlasıyla iş yapar, bana kalırsa ekran kartını yükselt, yine söylüyorum bellekleri değiştirmenin faydası olmayacak. :)

Aynen kardeş işlemcim iyi, ona şükür CASPER! Ekran kartımı almadan daha önce Asus R9 270 DirectCU II 2GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX11.2 Ekran Kartı bu ekran kartını bilseydim bunu alırdım. Benim ekram kartımla bu ekran kartı arasında mesela oyunlarda gerçekten azımsanmayacak kadar çok performans farkı var ama bilmiyordum bu ekran kartını işte. Senin dediğin gibi yapıp bu ekran kartına yükselttim peki GTX 750 Tİ ekran kartını ne yapacağım çünkü ona da 496 TL bayıldık :/ Hadi anakartım da 2 ekran kartı girişi olsa şu AMD'nin olayı Crossfire ya da NVIDIA'nın olayını yapmak isterdim ama gerçi o konuda da bilgim yok ama araştırır öğrenirdim ama oda yok, sat desen internet üzerinde pek güvenmiyorum bu işlere zorlu yani, RAM'lerin bana faydası olacaktır. Açıklamamı dikkatli okuduysanız eğer biraz da olsa anlamışsınızdır umuyorum beni. Render işlemlerim olacaktır çünkü ilgi alanıma giriyor. Umarım biri şu asıl sorumu cevaplar, 2.defa sordum bilginiz yok sanırım cevaplamadığınıza göre?

Ekran kartımda yeterli şuan için 2-3 yıl iş görür sonra yenilerim zaten büyük ihtimal ama şimdilik ekran kartlarına girmek istemiyorum çünkü almak istediklerim bütçemi çok aşıyor. Mesela ben GTX 760, GTX 760 SLI, GTX 950, GTX 970 gibi ekran kartlarını yada AMD'nin bunların benzeri ekran kartlarını almak istiyorum ama bütçem yetmiyor :/ Bu yeni aldığım ZALMAN güç kaynağı da 12 volt kanalından 444 watt değerinde güç veriyormuş, o çok iyi yani.

Son düzenleme:
free-sync, g-sync teknolojisini öğrendim şuan, ben toplu yanlış yapmışım kardeş ya, keşke toplama yapsaydım :/ Şu linkteki Kingston 16GB (2x8GB) HyperX Beast DDR3 1600MHz CL9 XMP Ram uymaz mı? Sonuçta memory kısmında kingston markası var yani?

Usta kafam karıştı KHX16C9K2/16 bu memory kısmında var ve google araştırınca En Ucuz Kingston Hyperx Genesis 16GB DDR3 CL9 KHX16C9K2/16 Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları - Bilio.com bu sitede bu çıkıyor. Benim bu verdiğim Kingston 16GB (2x8GB) HyperX Beast DDR3 1600MHz CL9 XMP Ram linktekiyle aynımı vatanda var da, vatandakindekinin resmi farklı ve sonunda gördüğün gibi cl9 xmp Ram yazıyor farklı mı bunlar aynısı mı? Aynı değilse bile MHz değerleri aynı ve anakartım da destekliyor 1600 MHz'yi uyumluluk konusunda mantıken olur gibi ama emin olmalıyım işte riske girilmez bu konularda.

Son düzenleme:
Dostum MHZ değerleri tutuyor o konuda bir sıkıntı yok ama ben anakart markasına güvenemediğimden buna bir cevap veremiyorum. Peki senin şuan kullandığın bellekler o listede marka ve model olarak var mı? Eğer yoksa bu alacağın bellekler problem çıkarmayacaktır. :)

Aynı bilgisayardan ben de aldım.Ve şuan hiçbir parçası değişmedi.Ekran kartımı GTX 1060 ile değiştirmek istiyorum, güç kaynağım yeterli olur mu (inanın bu bilgisayarın güç kaynağı hakkında zerre bilgi yok) olmazsa da uygun fiyatlı güç kaynağı tavsiye eder misiniz?

Aynı bilgisayardan ben de aldım.Ve şuan hiçbir parçası değişmedi.Ekran kartımı GTX 1060 ile değiştirmek istiyorum, güç kaynağım yeterli olur mu (inanın bu bilgisayarın güç kaynağı hakkında zerre bilgi yok) olmazsa da uygun fiyatlı güç kaynağı tavsiye eder misiniz?

Kardeşim bu nasıl bir tesadüf anlayamadım gitti :D Bende GTX 1060 alacağım, ben araştırdım şuan soru işaretlerim gitti gibi bir şey. Aynen aktarayım kısacası GTX 1060 özelliklerine şuradan bakabilirsin;

Yeni GeForce GTX 1060 grafik kartı

Ben önceden GTX 750 ti alacağım için güç kaynağımda da değişiklik yapmıştım mecvuren, güç kaynağım ZALMAN ZM50O-LE, tabi ben 167 TL ye almıştım o zaman da, şimdi yükseltmişler gene fiyatını çünkü iyi bir güç kaynağı buyur linki bakabilirsin buradan;

ZALMAN ZM500-LE SERİSİ 500W GÜÇ KAYNAĞI

Linklere baktıktan sonra beni daha iyi anlarsın zaten ama özetleyeyim, Ben bugün vatana gitmiştim GTX 1060 alacaktım oradaki eleman bana 650 W luk da bir güç kaynağı satacaktı gerekiyor diye neyse ki oradaki bir abi allah razı olsun ondan beni vazgeçirdi dedi ki biraz araştır öyle gel gaza gelme falan demişti ve iyi ki dinlemişim anladım ki bu ekran kartı için benim güç kaynağım fazlasıyla yetiyormuş, NVİDİA sitesin de GTX 1060 için önerdiği güç kaynağı Watt değeri 400 W benim güç kaynağım ise 500 W ama 12 V değerinden verdiği değeri bilmiyordum, onuda vatanın sitesindeki bir eleman yorum olarak yazmış o şekilde öğrendim aktarayım. Bir de şu bilgiyi ekleyeyim önce tabi, 12 V kanalından kaç Watt verdiği önemlidir güç kaynağının. Arkadaşın yorumu;

Enver Çapa
17.2.2015
kalite akıyor
vatandan aldığım başka bir ürün gürültülü çalıştığı için geri iade ettim ve bunu aldım. ürüne baktığınızda ne kadar kaliteli olduğunu anlayacaksınız. çok sessiz çalışıyor ve oyuncuların işine yarayan 12v kanalı 444 watt güç ve 40 amper akım veriyor. bu fiyata harika performans. İhtiyacı olan başkasına bakmasın direk alsın..

Demiş arkadaş da bende katılıyorum umarım yardımcı olabilmişimdir, ek bilgi daha vereyim bilgisayarı yeni aldıysan garantiden çıkmaması için bu parçaları diyelim ki satın aldın, işte bu parçaları bulunduğun yerde CASPER ana bayisi bulabilirsen orada taktır ki garanti dışına çıkmasın yoksa garanti dışına çıkıyor ama benim için bu problem değil çünkü benim 2 yıl oldu alalı bilgisayarı. Ondan dolayı vatan da taktıracağım bu ekran kartını, bende alacağım bu ekran kartını çok beğendim bu arada :) Öyle bir bakınıyordum aklımda bu ekran kartıyla internette, bu kadar olmaz yahu nasıl dek geldik biz :) Bu arada umarım yardımcı olabilmişimdir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı