Çözüldü ECS_H61_H2-M12 anakart ile uyumlu SSD kabloları ve dönüştürücü önerisi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

AhmetMesser

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Anakart
ECS_H61_H2-M12
Yeni SSD almayı düşünüyorum ama M.2 SSD ve PCI-e X1 dönüştürücü mü alsam, SATA SSD ve gerekli kabloları mı alsam karar veremedim.
Ayrıca SATA SSD için gerekli kabloların isimlerini bilmiyorum, nasıl doğru aratıp bulabileceğimi bilmiyorum.

Çözüm
Zaten anakartınız PCI-Express 2.0 destekliyor. PCI-Express 2.0 ile X1 yuvalarından dönüştürücü ile alacağınız hız, SATA SSD ile SATA 2 hızlarında alacağınız hıza yakın. Boşa maceraya girmeyip SATA SSD almanızı tavsiye ediyorum.

PCI-Express 2.0 ile anakartınızda PCI-Express X1 yuvasından 500 MB/sn civarı değerler elde edebileceksiniz. Üstüne bir ton BIOS modlama, dönüştürücü alma gibi şeylerle uğraşacaksınız. İyi bir SATA SSD almak daha mantıklı bence.
Ayrıca SATA SSD için gerekli kabloların isimlerini bilmiyorum, nasıl doğru aratıp bulabileceğimi bilmiyorum.
Tercih ettiğiniz arama motorunda "SATA kablosu" şeklinde arama yaparsanız, görselde de belirttiğim ihtiyacınız olan kabloya ulaşabilirsiniz. Bilgisayarcılarda da kolayca bulabilirsiniz diye düşünüyorum. Örnek görseldeki gibi ucunda mandallı kilit mekanizması bulunanlardan almanızı tavsiye ediyorum.
1706810924467.png

Bir de SATA güç kablosu gerekecek. Bu ise çoğu güç kaynağında bulunuyor ama bazen değişik, özel üretim modellere de denk gelebildiğimiz için SATA SSD almadan önce görseldeki kablonun kasanızın içerisinde mevcut olup olmadığını kontrol etmenizi öneririm.
1706811158010.png

Bu anakart ile ilgili önceki konunuzda da bayağı anlatmıştım diye hatırlıyorum. Aynı şekilde aklınıza takılan bir şey olursa sorabilirsiniz.
PSU'dan gerekli güç kablosu çıkıyor, SATA data kablosunu soruyorsun sanırım, hangisi daha uzun ömürlü sağlam ve ucuzsa onu al derim bazen M.2 SSD'ler daha avantajlı olabiliyor.

Zaten anakartınız PCI-Express 2.0 destekliyor. PCI-Express 2.0 ile X1 yuvalarından dönüştürücü ile alacağınız hız, SATA SSD ile SATA 2 hızlarında alacağınız hıza yakın. Boşa maceraya girmeyip SATA SSD almanızı tavsiye ediyorum.

PCI-Express 2.0 ile anakartınızda PCI-Express X1 yuvasından 500 MB/sn civarı değerler elde edebileceksiniz. Üstüne bir ton BIOS modlama, dönüştürücü alma gibi şeylerle uğraşacaksınız. İyi bir SATA SSD almak daha mantıklı bence.
Tercih ettiğiniz arama motorunda "SATA kablosu" şeklinde arama yaparsanız, görselde de belirttiğim ihtiyacınız olan kabloya ulaşabilirsiniz. Bilgisayarcılarda da kolayca bulabilirsiniz diye düşünüyorum. Örnek görseldeki gibi ucunda mandallı kilit mekanizması bulunanlardan almanızı tavsiye ediyorum.
1706810924467.png

Bir de SATA güç kablosu gerekecek. Bu ise çoğu güç kaynağında bulunuyor ama bazen değişik, özel üretim modellere de denk gelebildiğimiz için SATA SSD almadan önce görseldeki kablonun kasanızın içerisinde mevcut olup olmadığını kontrol etmenizi öneririm.
1706811158010.png

Bu anakart ile ilgili önceki konunuzda da bayağı anlatmıştım diye hatırlıyorum. Aynı şekilde aklınıza takılan bir şey olursa sorabilirsiniz.

Çözüm
Hocam SATA 2.5 de uyumlu mudur?
SATA 2.5? İlk defa duydum. 2.5" (inç) fiziksel boyutunu SATA sürümüyle karıştırdınız sanırım. Uyumluluk konusuna gelirsek de eski kasalarda 2.5" disk yeri çoğunlukla bulunmuyor. Ben SATA SSD'yi çift taraflı bant ile müsait bir yere yapıştırmıştım. Şu anda da aynı şekilde kullanıyorum.

SATA 2.5? İlk defa duydum. 2.5" (inç) fiziksel boyutunu SATA sürümüyle karıştırdınız sanırım. Uyumluluk konusuna gelirsek de eski kasalarda 2.5" disk yeri çoğunlukla bulunmuyor. Ben SATA SSD'yi çift taraflı bant ile müsait bir yere yapıştırmıştım. Şu anda da aynı şekilde kullanıyorum.

Sahibinden'de SATA 2.5 diye kategori gördüğüm için şaşırmıştım işaretlesem mi diye.

Sahibinden'de SATA 2.5 diye kategori gördüğüm için şaşırmıştım işaretlesem mi diye.
SSD'yi ikinci el almayı düşünüyorsanız, detaylıca kontrol etmeyi unutmayın. CrystalDiskInfo ile disk sağlığını, toplamda ne kadar veri yazıldığını, ne kadar süre çalıştığı ve kaç kere başlatıldığı gibi bilgileri görebilirsiniz. CrystalDiskMark ile de ne kadar okuma/yazma hızı olduğunu görebilirsiniz. CrystalDiskMark testini mümkünse SATA 3 destekleyen bir cihaz bulup onun üzerinde gerçekleştirin ki gerçek hızları görebilesiniz :)

Bu kilit mekanizmaları kablonun takıldığı yerden çıkarılmasını zorlaştırır mı? Girişe zarar verme riski var mıdır?
Kabloyu mandala basarak çıkarmanız lazım. Aksi takdirde mandala basmadan çekerek zorlarsanız, SSD'deki veya anakarttaki bağlantıya zarar verebilirsiniz.

Kilit mekanizması olmayan kablolarda kablo, özellikle gerginlikten dolayı yerinden oynayabiliyor.

@403052 Hocam bir de SATA güç kablosu kafamı karıştırıyor hala.
12 pin var, 14 pin var(koyduğunuz görselde) ve 15 pin var.
Hepsi de SATA SSD'ler ile uyumlu mu?

Geri
Yukarı