Çözüldü ECS_H61_H2-M12 anakart ile uyumlu SSD kabloları ve dönüştürücü önerisi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

AhmetMesser

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Anakart
ECS_H61_H2-M12
Yeni SSD almayı düşünüyorum ama M.2 SSD ve PCI-e X1 dönüştürücü mü alsam, SATA SSD ve gerekli kabloları mı alsam karar veremedim.
Ayrıca SATA SSD için gerekli kabloların isimlerini bilmiyorum, nasıl doğru aratıp bulabileceğimi bilmiyorum.

Çözüm
Zaten anakartınız PCI-Express 2.0 destekliyor. PCI-Express 2.0 ile X1 yuvalarından dönüştürücü ile alacağınız hız, SATA SSD ile SATA 2 hızlarında alacağınız hıza yakın. Boşa maceraya girmeyip SATA SSD almanızı tavsiye ediyorum.

PCI-Express 2.0 ile anakartınızda PCI-Express X1 yuvasından 500 MB/sn civarı değerler elde edebileceksiniz. Üstüne bir ton BIOS modlama, dönüştürücü alma gibi şeylerle uğraşacaksınız. İyi bir SATA SSD almak daha mantıklı bence.
Ayrıca SATA SSD için gerekli kabloların isimlerini bilmiyorum, nasıl doğru aratıp bulabileceğimi bilmiyorum.
Tercih ettiğiniz arama motorunda "SATA kablosu" şeklinde arama yaparsanız, görselde de belirttiğim ihtiyacınız olan kabloya ulaşabilirsiniz. Bilgisayarcılarda da kolayca bulabilirsiniz diye düşünüyorum. Örnek görseldeki gibi ucunda mandallı kilit mekanizması bulunanlardan almanızı tavsiye ediyorum.
1706810924467.png

Bir de SATA güç kablosu gerekecek. Bu ise çoğu güç kaynağında bulunuyor ama bazen değişik, özel üretim modellere de denk gelebildiğimiz için SATA SSD almadan önce görseldeki kablonun kasanızın içerisinde mevcut olup olmadığını kontrol etmenizi öneririm.
1706811158010.png

Bu anakart ile ilgili önceki konunuzda da bayağı anlatmıştım diye hatırlıyorum. Aynı şekilde aklınıza takılan bir şey olursa sorabilirsiniz.
Hocam bir de SATA güç kablosu kafamı karıştırıyor hala.
12 pin var, 14 pin var (koyduğunuz görselde) ve 15 pin var.
Hepsi de SATA SSD'ler ile uyumlu mu?
Evet. Mevcut HDD diskinizi çalıştıran kablo, alacağınız SATA SSD'yi de çalıştıracaktır. CD/DVD ROM'dan söktüğünüz kablo, HDD'nizi çalıştırıyorsa aynı şekilde SSD'yi de çalıştıracaktır.

Ek bilgi olarak SSD'lerin hareketli parça içermedikleri için HDD'lerden genellikle çok daha az güç tüketimi olduğunu belirtmek isterim.

Evet. Mevcut HDD diskinizi çalıştıran kablo, alacağınız SATA SSD'yi de çalıştıracaktır. CD/DVD ROM'dan söktüğünüz kablo, HDD'nizi çalıştırıyorsa aynı şekilde SSD'yi de çalıştıracaktır.

Ek bilgi olarak SSD'lerin hareketli parça içermedikleri için HDD'lerden genellikle çok daha az güç tüketimi olduğunu belirtmek isterim.
Demek istediğim, CD/DVD ROM'dan söktüğüm kabloya güvenmeyerek vazgeçiyorum.
O yüzden güç kablosu da almayı düşünüyorum, kaç pin olduğu fark eder mi?

Demek istediğim, CD/DVD ROM'dan söktüğüm kabloya güvenmeyerek vazgeçiyorum.
O yüzden güç kablosu da almayı düşünüyorum, kaç pin olduğu fark eder mi?
SATA kablosu standarttır. Bazı güç kaynakları, SATA güç kabloları üzerinde turuncu kabloyu içermeyebileceği için SATA güç kablosunun pin sayısı değişkenlik gösterebilir. Sorun teşkil etmez. SATA güç kablosu almadan önce, CD/DVD ROM'dan söktüğünüz SATA güç kablosunu HDD'nizde test edin. Aynı şekilde CD/DVD ROM'dan SATA veri kablosu da çıktıysa (şu ince olan ve kilit kısmından bahsettiğimiz), SATA veri kablosu da almanıza gerek yok. Sadece SSD'yi alıp, montajını yapıp, içine tercih ettiğiniz işletim sistemini kurup kullanmaya başlayabilirsiniz.

SATA kablosu standarttır. Bazı güç kaynakları, SATA güç kabloları üzerinde turuncu kabloyu içermeyebileceği için SATA güç kablosunun pin sayısı değişkenlik gösterebilir. Sorun teşkil etmez. SATA güç kablosu almadan önce, CD/DVD ROM'dan söktüğünüz SATA güç kablosunu HDD'nizde test edin. Aynı şekilde CD/DVD ROM'dan SATA veri kablosu da çıktıysa (şu ince olan ve kilit kısmından bahsettiğimiz), SATA veri kablosu da almanıza gerek yok. Sadece SSD'yi alıp, montajını yapıp, içine tercih ettiğiniz işletim sistemini kurup kullanmaya başlayabilirsiniz.

Güç kablosu deneyini yapmaya korkuyorum ve SATA veri kablosunda kilit yok.

Güç kablosu deneyini yapmaya korkuyorum ve SATA veri kablosunda kilit yok.
SATA veri kablosunda kilit olmaması çok sıkıntı değil, benim ikinci bilgisayarımdaki SATA kablosunda da kilit yok. Çok gergide kalmamasına dikkat ederek henüz sıkıntı yaşamadım.

Güç kablosunu takmaktan da korkmayın kesinlikle, oldukça kolay bir işlem. İnanın kabloyu çıkarıp HDD'ye takmanız 30 saniyenizi ancak alacaktır.

SATA veri kablosunda kilit olmaması çok sıkıntı değil, benim ikinci bilgisayarımdaki SATA kablosunda da kilit yok. Çok gergide kalmamasına dikkat ederek henüz sıkıntı yaşamadım.

Güç kablosunu takmaktan da korkmayın kesinlikle, oldukça kolay bir işlem. İnanın kabloyu çıkarıp HDD'ye takmanız 30 saniyenizi ancak alacaktır.

Takmayı denedim ama uyup uymadığından şüpheleniyorum ve bilgisayarı çalıştırınca HDD bozulur diye korkuyorum.

Takmayı denedim ama uyup uymadığından şüpheleniyorum ve bilgisayarı çalıştırınca HDD bozulur diye korkuyorum.
En kötü ihtimalle HDD'yi tamamen söker, HDD'nin SATA güç kablosu ile SSD'yi çalıştırırsınız. Sonrasında isterseniz HDD'yi CD/DVD ROM'un SATA güç kablosuyla bağlayıp ek depolama alanı sağlayabilirsiniz. Tavsiyem sesleri de çoğu zaman rahatsız olduğu için bu saatten sonra mümkünse bilgisayarınızda HDD bulundurmaktan kaçının.

Geri
Yukarı