Edebiyattan "K" girilmesi ortalamayı ne kadar düşürür?

Kardeşim bana MEB kaynağı at. İşte kaç not varsa hepsi toplanıp not sayısına bölünüyor. Yıllardır da sistem böyle. MEB kaynağı at diyorum, sen gidiyorsun bir konu atıyorsun. Senin atacağın yok bari ben atayım:

Bir dersin yılsonu puanı

MADDE 53
- (1) (Değişik:RG-1/9/2018-30522) Bir dersin yılsonu puanı;
a) Birinci ve ikinci dönem puanlarının aritmetik ortalamasıdır.

Aynı şey ders için de geçerli ne kadar not varsa toplar ve not sayısına bölersin bir ders için. Örneğin matematik için 20 20 sınav notu varsa 50 50 de sözlü notu olsun. 50+50+20+20=140/4=35.

Kardeşim bana MEB kaynağı at. İşte kaç not varsa hepsi toplanıp not sayısına bölünüyor. Yıllardır da sistem böyle. MEB kaynağı at diyorum, sen gidiyorsun bir konu atıyorsun. Senin atacağın yok bari ben atayım:

Aynı şey ders için de geçerli ne kadar not varsa toplar ve not sayısına bölersin bir ders için. Örneğin matematik için 20 20 sınav notu varsa 50 50 de sözlü notu olsun. 50+50+20+20=140/4=35.
E okuldan baktım evet aynı etkiyi yapıyormuş. Ama sanki bi ara 3 sınav sistemi kalktığında sınav, sözlü puanı etki katsayısı da değişmişti. En azından ben öyle hatırlıyorum.

Önceden 3 not veriliyordu da gene aynı olay aslında. Basit aritmetik ortalama hesabı. Değişen bir şey yok anlayacağınız. Tabii benim bilmediğim bir şey varsa MEB kaynağı atarsan bakabiliriz.
Bi ara özel okullar sözlü notunu şişiriyolar diye öyle uygulama geldiğini duymuştum. Aslında herkeste bunu konusuyodu. Ya yalan haberdi ve herkes inandı ya da bize söylemeden tekrar değiştirdiler sistemi.

Geri
Yukarı