EEM bölümü için laptop önerisi

UmurBuğra

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam. Birkaç ders için hoca arada laptop getirirsiniz dedi ama 1 dersin hocası kesin getiriyorsunuz dedi. Ayrıca getirmeye gerek yok yani ben programlama dili ve bazı mühendislik programları kullanacağım için laptop lazım. Ben en basitinden MacBook Air M1 modelini düşündüm. Kolay taşınabilirliği, şarj avantajı ve bataryanın ömrünün uzun olduğundan dolayı. Oyun oynar mıyım? Evet rekabetçi oyunlar olmasa da. Fakat o şekil de bir Gaming bilgisayar alsam oyun oynasam hatta oynamasam bile batarya çok çabuk ölecek ve ergonomik değil. Ayrıca MacBook Air M1 8 GB modeli mühendislik uygulamaları için elverişli mi? Son olarak telefonum Android. Artık Drive falan kullanılırım diye düşündüm.

Hangi programları kullanacağını yazsaydın bu kadar şeyi yazmana lüzum kalmayabilirdi... :)

Konuşmayı severim ama siz de haklısınız. Kullanacağım uygulamalar aklımda yok hoca biraz bahsetmişti. Genel olarak çok ağır mühendislik çizimleri olmayacak yani genel olarak sıkıntı çıkarır mı diye soruyorum. Daha çok programlama tarafındayım ben, ki daha birinci sınıfta C dersi alacağız. Ama yine de illaki mühendislik programı da kullanacağım belki de oraya kaydırırım odağımı bilmiyorum o yüzden soruyorum.

Konuşmayı severim ama siz de haklısınız. Kullanacağım uygulamalar aklımda yok hoca biraz bahsetmişti. Genel olarak çok ağır mühendislik çizimleri olmayacak yani genel olarak sıkıntı çıkarır mı diye soruyorum. Daha çok programlama tarafındayım ben, ki daha birinci sınıfta C dersi alacağız. Ama yine de illaki mühendislik programı da kullanacağım belki de oraya kaydırırım odağımı bilmiyorum o yüzden soruyorum.
Yani bildiğim kadarıyla Solidworks falan kullanamazsın o yüzden sordum. Veri tabanı işine de gireceksen MSSQL kullanamazsın.
C açısından problem olacağını sanmıyorum ama mühendislik çizim programlarında farklılık yada çalıştıramama problemi yaşayabilirsin.
Farklılık derken mesela Autocad programında panel farklı mesela, Windows ile Mac'deki arayüzüne bakarsan fark edersin muhtemelen ama kullanır mısın bilmem.

Temelde hangi programları kullanacağını bu yüzden sordum.

Yani bildiğim kadarıyla SolidWorks falan kullanamazsın o yüzden sordum. Veri tabanı işine de gireceksen MSSQL kullanamazsın.
C açısından problem olacağını sanmıyorum ama mühendislik çizim programlarında farklılık ya da çalıştıramama problemi yaşayabilirsin.
Farklılık derken mesela AutoCAD programında panel farklı mesela, Windows ile Mac'deki arayüzüne bakarsan fark edersin muhtemelen ama kullanır mısın bilmem.

Temelde hangi programları kullanacağını bu yüzden sordum.

Programları sormanız normal tabii ki. SolidWorks ile işim olduğunu sanmıyorum ismi geçmedi yani hoca da demedi, çoğu kişi işte dediğiniz gibi Mac ve Windows arasında programlarda farklılık var hoca Windows'a göre anlatıyor falan diyorlar. Onun için de yanlış bilmiyorsam Windows kurulabiliyor iOS işletim sistemine öyle çözerim gibi. Bu arada illa Mac alacağım diye bir şey yok. Ergonomik batarya ömrü ve şarj süresi uzun giden ve performans açısından üzmeyecek bir bilgisayar öneriniz varsa açığım.

Programları sormanız normal tabii ki. SolidWorks ile işim olduğunu sanmıyorum ismi geçmedi yani hoca da demedi, çoğu kişi işte dediğiniz gibi Mac ve Windows arasında programlarda farklılık var hoca Windows'a göre anlatıyor falan diyorlar. Onun için de yanlış bilmiyorsam Windows kurulabiliyor iOS işletim sistemine öyle çözerim gibi. Bu arada illa Mac alacağım diye bir şey yok. Ergonomik batarya ömrü ve şarj süresi uzun giden ve performans açısından üzmeyecek bir bilgisayar öneriniz varsa açığım.
MacOS'a Windows kurmak pek kullanışlı olmaz tecrübe ile sabit, hem de 8GB Ram ile ise...
Macbook M serisi şarj performansı açısından pek rakibi yok, yani başa baş.
Açıkçası şartları tam bilmediğim için kullanmadığım bir şeyi de önermek istemiyorum.
Macbook Air M1 16/256 kullandım, şu anda bunu kullanıyorum ve zorlamazsam şarjı birkaç saat dayanıyor yani:

Öneri için teşekkü.

MacOS'a Windows kurmak pek kullanışlı olmaz tecrübe ile sabit, hem de 8 GB RAM ile ise...
MacBook m serisi şarj performansı açısından pek rakibi yok, yani başa baş.
Açıkçası şartları tam bilmediğim için kullanmadığım bir şeyi de önermek istemiyorum.
MacBook Air M1 16/256 kullandım, şu anda bunu kullanıyorum ve zorlamazsam şarjı birkaç saat dayanıyor yani:

Öneri için teşekkürler. Bu tarz bir gaming laptop alırsam da batarya çabuk bozulacak gibi geliyor korkuyorum açıkçası. Yoksa öyle 18 saat batarya isteğim yok. RTX 3050 performansı nasıl bu arada?

Öneri için teşekkü.

Öneri için teşekkürler. Bu tarz bir gaming laptop alırsam da batarya çabuk bozulacak gibi geliyor korkuyorum açıkçası. Yoksa öyle 18 saat batarya isteğim yok. RTX 3050 performansı nasıl bu arada?

Batarya bozulması hakkında bir şey söyleyemem ama gayet güzel laptop bence.
World of Tanks ve AC Valhalla oynuyorum, ikisi de yüksek ayarlarda olması lazım, gayet iyi çalışıyor ama tabii oyun oynarken fişe takılı olsa daha iyi olur :)

Yeni konular

Geri
Yukarı