Çözüldü EFI sistem bölümü nasıl genişletilir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Efbiay0

Decapat
Dual boot olarak Manjaro kurmak istiyorum fakat Windows 11 yükledikten sonra EFI sistem bölümü tamamen doldu. Nasıl genişletebilirim?

Çözüm
Windows üzerindeysen bir araç yardımıyla (minitool partition wizard olabilir) EFI bölümünü silip Windows bölümüne dahil edip daha sonrasında windowsun kurulu olduğu bölümden alan ayırıp EFI bölümünü oluşturabilirsin ancak bcdboot ile tekrar Windows Boot Manager'i yüklemen gerekir ya da Windows kurulumunda kurulum yaparken bölümleri elle oluşturabilirsin. (diskpart kullanman gerekecek Shift + F10 ile cmd'yi açıp) Benim fikrim bu yönde.
Kurulum sirasinda partition yaparak baska bir partition'dan alip buraya verebilirsin.
Windows uzerinde de disk manager ( ya da adi her ne ise ) kullanarak yapilabiliyor olmali.

Windows disk yönetimi üzerinden genişletmeme izin vermiyor. Aynı şekilde Manjaro kurulum ekranında da genişletilmiyor.
1635781289898.png

Su ekrana geldiginde EFI partition secildiginde "Edit" ya da "Resize" yapamiyor musun?
Hata mi aliyor yoksa direkt secilemez durumda mi?

Windows üzerindeysen bir araç yardımıyla (minitool partition wizard olabilir) EFI bölümünü silip Windows bölümüne dahil edip daha sonrasında windowsun kurulu olduğu bölümden alan ayırıp EFI bölümünü oluşturabilirsin ancak bcdboot ile tekrar Windows Boot Manager'i yüklemen gerekir ya da Windows kurulumunda kurulum yaparken bölümleri elle oluşturabilirsin. (diskpart kullanman gerekecek Shift + F10 ile cmd'yi açıp) Benim fikrim bu yönde.

Çözüm

Geri
Yukarı