Çözüldü eFootball PES 2020 GPU'nun %99'nu kullanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Halit70

Decapat
Makaleler
3
Daha fazla  
Ekran Alıntısı.PNG
Ekran Alıntısı1.PNG
Ekran Alıntısı3.PNG

2 hafta boyunca oyun akıcıydı ama şimdi kasmaya başladı. Hem PES 2020 hemde 2019 da aynı sıkıntı var. Ekran kartı ve windows update güncellemesi gelmişti yaptım acaba bundan dolayı olabilir diye o gün iyi durumda olan 26.09.2019 tarihine sistem geri yükleme yaptım halen sıkıntı devam etmekte. Oynarken oyun duraklıyor,kasıyor. Ultra yada düşük ayarlarda olması farketmiyor %99 kullanıyor. Birde şunu farkettim, pencere modunda oynayınca %40 kullanıma düşüyor,tam ekran yapınca kasıyor.

Çözüm
Sorun çözüldü. Öncelikle görev yöneticisinde aynı şekilde tam kullanım gösteriyor ama MSİ afterburner böyle söylemiyor. Yukarıdaki resimlerde de görürsünüz. Herhalde PES ile ilgili sorun bu geçmedi ama performansı etkilemiyor, neyse. Sorun internetden kaynaklanıyormuş. İnternete bağlıyken oynarken oyun sanki süzgeçten geçer gibi ağırlaşıyordu hemen o anda modemin fişini çekince o dk. içinde yağ gibi akıyordu. (bu hem online hem BİL'e karşı yaptığım maçlar için) Gerçekten çok garip bir durum (aynısı ps4 içinde geçerli). Bende PC'yi hiç üşenmedim annemgile götürdüm. İnternete bağlı olmasına rağmen yağ gibi akıyordu. Sorunun benim internette olduğunu anlamıştım. İkimizde Turksat kullanıyoruz. Speedtest.net' den test yaptığımda annemin İP'sinin 24.133... ile başladığını gördüm. Benim İP ise 75 ile başladığını gördüm. Müşteri hizmetlerini arayarak İP bloğumun değişmesini stabil olan 24. bloğa geçmek istediğimi söyledim. (şikayetvar.com dan araştırmıştım 24. blok online oyun için en iyisiymiş) Onlarda biz isteğe göre yapamayız sistem ne verirse dedi bayağı dil döktüm olmadı kızdım ama nafile. Bende tamam dedim 15 dk. sonra fişi çıkarıp taktım İP 62.248.... ile başladığını gördüm. Şimdi hiç sıkıntı yok artık kazanmaya başladım. Siz siz olun yoğun İP bloklarından çıkın. Sağlıcakla.
Ekran Alıntısı.PNG
Anormallik var arkadaş düşük ayarlarda da kullanımın %99 olduğunu söylüyor. Bu normal şartlarda imkansız bir durum.
Alakasi yok, PES gibi sistem yormayan oyunlarda GPU kullanımı sürekli olarak %99 kullanilmiyor ama yeni çıkan PES sürümleri eski sürümlere göre daha fazla sistem gereksinimi isteyen oyunlar. Düşük çözünürlükte de GPU kullanımı o değerlere varabilir, varamaz diye bir kayde yok. GPU kullanımın %99 olmasi kasma sebebi değil, bu CPU değil %99-100 kullanimda darboğaz var diyelim. GPU kullanimi ne kadar yüksekse o kadar iyi. Her oyunun ve her çözünürlüğün GPU kullanımı da bir değildir.

GPU kullanımdan kaynakli bir sorun yok burada, GPU'nun o değerde kullanilmasi kasmaya sebebiyet vermez, olmasi gereken GPU kullanımı bu zaten. Çözünürlük yükselttiginde durum ne? V-SYNC kapali olunca donuyor mu?
1.PNG
2.PNG
3.PNG
3.PNG

Pencere moduna alınca düzeliyor.
GPU kullanımdan kaynakli bir sorun yok burada, GPU'nun o değerde kullanilmasi kasmaya sebebiyet vermez, olmasi gereken GPU kullanımı bu zaten. Çözünürlük yükselttiginde durum ne?
a.PNG
olunca donuyor mu?

V-SYNC kapali olunca pencere modunda

Son düzenleme:
Çok ilginç, tam ekranda donan, pencere modunda neden sorun çıkartmiyor şaşırtıcı. Oyunun güncel değil mi? Nette biraz araştırdım bunu dene ilginç bir yol işe yaramış belki sende de yarar, yaramasa ayarini eski haline getir tekrardan.

Gorev yöneticisinde PES 2019 secin ayrıntılar kismina git deyip benzeşim ayarlarından Son 2 çekirdek tikini kaldırip oyuna gir. Sonucu yaz.

Çok ilginç, tam ekranda donan, pencere modunda neden sorun çıkartmiyor şaşırtıcı. Oyunun güncel değil mi? Nette biraz araştırdım bunu dene ilginç bir yol işe yaramış belki sende de yarar, yaramasa ayarini eski haline getir tekrardan.

Gorev yöneticisinde PES 2019 secin ayrıntılar kismina git deyip benzeşim ayarlarından Son 2 çekirdek tikini kaldırip oyuna gir. Sonucu yaz.

Yaptım değişiklik yok, en son çare format gibi görünüyor ama PES ile alakalı olabilir. Çünkü Forza horizon 4 ve Metro da böyle sıkıntılar yok. Çok teşekkürler.Hayırlı geceler.
y1.PNG
y2.PNG

Sorun çözüldü. Öncelikle görev yöneticisinde aynı şekilde tam kullanım gösteriyor ama MSİ afterburner böyle söylemiyor. Yukarıdaki resimlerde de görürsünüz. Herhalde PES ile ilgili sorun bu geçmedi ama performansı etkilemiyor, neyse. Sorun internetden kaynaklanıyormuş. İnternete bağlıyken oynarken oyun sanki süzgeçten geçer gibi ağırlaşıyordu hemen o anda modemin fişini çekince o dk. içinde yağ gibi akıyordu. (bu hem online hem BİL'e karşı yaptığım maçlar için) Gerçekten çok garip bir durum (aynısı ps4 içinde geçerli). Bende PC'yi hiç üşenmedim annemgile götürdüm. İnternete bağlı olmasına rağmen yağ gibi akıyordu. Sorunun benim internette olduğunu anlamıştım. İkimizde Turksat kullanıyoruz. Speedtest.net' den test yaptığımda annemin İP'sinin 24.133... ile başladığını gördüm. Benim İP ise 75 ile başladığını gördüm. Müşteri hizmetlerini arayarak İP bloğumun değişmesini stabil olan 24. bloğa geçmek istediğimi söyledim. (şikayetvar.com dan araştırmıştım 24. blok online oyun için en iyisiymiş) Onlarda biz isteğe göre yapamayız sistem ne verirse dedi bayağı dil döktüm olmadı kızdım ama nafile. Bende tamam dedim 15 dk. sonra fişi çıkarıp taktım İP 62.248.... ile başladığını gördüm. Şimdi hiç sıkıntı yok artık kazanmaya başladım. Siz siz olun yoğun İP bloklarından çıkın. Sağlıcakla.
Ekran Alıntısı.PNG

Çözüm
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı