Rehber EFS ve Modem yedeği alma

Selam,
Bugün sizlere efs ve modem yedeği almayı göstereceğim.

S1: Efs ve modem nedir?
C1: efs - (/efs) ‘nin açılımı encryption FILE_SYSTEM olup, işlev olarak içerisinde telefona özel bilgilerden cihazınıza ait olan IMEI, network MAC adresi, ürün kodu gibi bir takım cihaza özel bilgilerin saklandığı bölümdür. Custom ROM kurmak isteyenler işlemlere başlamadan önce her zaman efs ile modem yedeği almalıdır. Yoksa telefon şebekeye erişemez. *#06# yaptığınızda ise null ya da 00000 yazar.

Önce TWRP'yi açıyoruz.
Yedekle kısmına girelim:

Eki Görüntüle 1438848

Ardından efs ve modemi seçelim ve seçenekler kısmında ise "sıkıştırmayı etkinleştir" seçeneğini açalım. Ardından "yedekle" kısmından kaydıralım.

Eki Görüntüle 1438852

Eki Görüntüle 1438855

Mavi ile işaretlediğim yer efs ile modem yedeğinin bulunduğu alan.

Eki Görüntüle 1438866

Bilgisayara geçelim. Telefonun klasörüne girip efs ile modem bilgilerini bilgisayara yedekleyelim.
backups klasörünü direkt olarak bilgisayara kopyalabilirsiniz.

Eki Görüntüle 1438933

İşlemler bu kadardı.
Şimdi istenmeyen durumlardan bir tanesi oluştu IMEI'miz silindi. Bu durum en çok kaçak telefon kullananların başına geliyor.
TWRP'ye giriyoruz:

Eki Görüntüle 1438948

Bu ekrandan yükleyeceğimiz yedeği seçiyoruz.

Eki Görüntüle 1438949

Buradan efs ile Modem'i seçiyoruz ve kaydırıyoruz.

Eki Görüntüle 1438950

Bu işlemlerin sonunda telefonu yeniden başlatıyoruz. Artık IMEI'miz ve tüm bağlantılar düzelmiş oldu.
İşlemleri tamamıyla yaparsanız bu işlem sonucunda zararsız çıkarsınız.

@364809 TWRP'yi tekrardan düzenlediğin için teşekkür ederim.

Hocam bende kırmızı yazılar çıkıyor \`data/' gibi ama gene de 7 saniye de tamamlandı yazıyor sizce ne olmuştur.

Selam,
Bugün sizlere EFS ve Modem yedeği almayı göstereceğim.

S1: EFS ve Modem nedir?
C1: EFS - (/efs) ‘nin açılımı Encryption FILE_SYSTEM olup, işlev olarak içerisinde telefona özel bilgilerden cihazınıza ait olan IMEI, network MAC adresi, ürün kodu gibi bir takım cihaza özel bilgilerin saklandığı bölümdür. Custom ROM kurmak isteyenler işlemlere başlamadan önce her zaman EFS ile Modem yedeği almalıdır. Yoksa telefon şebekeye erişemez. *#06# yaptığınızda ise null ya da 00000 yazar.

Önce TWRP'yi açıyoruz.
Yedekle kısmına girelim:

Eki Görüntüle 1438848

Ardından EFS ve Modemi seçelim ve seçenekler kısmında ise "Sıkıştırmayı etkinleştir" seçeneğini açalım. Ardından "Yedekle" kısmından kaydıralım.

Eki Görüntüle 1438852

Eki Görüntüle 1438855

Mavi ile işaretlediğim yer EFS ile Modem yedeğinin bulunduğu alan.

Eki Görüntüle 1438866

Bilgisayara geçelim. Telefonun klasörüne girip EFS ile Modem bilgilerini bilgisayara yedekleyelim.
Backups klasörünü direkt olarak bilgisayara kopyalabilirsiniz.

Eki Görüntüle 1438933

İşlemler bu kadardı.
Şimdi istenmeyen durumlardan bir tanesi oluştu IMEI'miz silindi. Bu durum en çok kaçak telefon kullananların başına geliyor.
TWRP'ye giriyoruz:

Eki Görüntüle 1438948

Bu ekrandan yükleyeceğimiz yedeği seçiyoruz.

Eki Görüntüle 1438949

Buradan EFS ile Modem'i seçiyoruz ve kaydırıyoruz.

Eki Görüntüle 1438950

Bu işlemlerin sonunda telefonu yeniden başlatıyoruz. Artık IMEI'miz ve tüm bağlantılar düzelmiş oldu.
İşlemleri tamamıyla yaparsanız bu işlem sonucunda zararsız çıkarsınız.

@364809 TWRP'yi tekrardan düzenlediğin için teşekkür ederim.
Çok güzel yalnız anlamadığım şu: 11 09 15 ve 11 18 39 dosyaları var yedeklerde. Siz sonu 39 olan dosyayı seçip efs ve modem seçip restore ettiniz. Bunda kafam karıştı. Neden iki tane yedek dosyası vardı ve öbürünü seçmedeki mantık neydi?
İkinci sorum: Backups yedek dosyamızı sd karta da atsak olur mu? Ordan da imei yeniden düzeltilebilir mi? Bilgisayara atmak şart mı?

Güzel rehber. Ancak bildiğim kadarıyla resmi kayıtlı yani Türkiye kayıtlı telefonlarda ROM atma durumunda modem veya EFS kaybı olmuyor.

Bu zamana dek hep resmi Türkiye cihazları kullandım, hiçbir kayıp yaşamadım. Sanırım bu modem ve EFS sorunu daha çok resmi kayıtlı olmayan, IMEI atılmış telefonlarda çıkıyor gibi.
Türkiye kayıtlı resmi cihazlarda böyle bir risk var mı? Redmi Note 10 Pro için MIUI terk etmeyi düşünüyorum, PE güveni görünüyor onu deneyeceğim ama TWRP'siz kendi Recoverysi ile kuruyor. PixelExperience recovery flashliyor, ardindan wipe factory data ile silip adb sideload ile kurduruyor. İzlediğim hiçbir videoda efs ve modem yedeği almadılar. Cihaz kayıtlı olduğu için yani TR cihazı olduğu için ben de gerek duymuyorum fakat sonrasında sorun yaşamak istemiyorum.

Türkiye kayıtlı resmi cihazlarda böyle bir risk var mı? Redmi Note 10 Pro için MIUI terk etmeyi düşünüyorum, pe güveni görünüyor onu deneyeceğim ama TWRP'siz kendi recoverysi ile kuruyor. PixelExperience recovery flashliyor, ardindan wipe factory data ile silip ADB sideload ile kurduruyor. İzlediğim hiçbir videoda efs ve modem yedeği almadılar. Cihaz kayıtlı olduğu için yani TR cihazı olduğu için ben de gerek duymuyorum fakat sonrasında sorun yaşamak istemiyorum.

IMEI'yi cihaza düzgün yazarsan kaçak cihazlarda da IMEI kaybı yaşamazsın.

Sorun yaşamazsın, cihazın zaten Qualcomm. Modemst1 ve modemst2 bölümlerinde tutuluyor senin IMEI bilgin, o bölümlere dokunmadiğin sürece gitmez.

Türkiye kayıtlı resmi cihazlarda böyle bir risk var mı? Redmi Note 10 Pro için MIUI terk etmeyi düşünüyorum, PE güveni görünüyor onu deneyeceğim ama TWRP'siz kendi Recoverysi ile kuruyor. PixelExperience recovery flashliyor, ardindan wipe factory data ile silip adb sideload ile kurduruyor. İzlediğim hiçbir videoda efs ve modem yedeği almadılar. Cihaz kayıtlı olduğu için yani TR cihazı olduğu için ben de gerek duymuyorum fakat sonrasında sorun yaşamak istemiyorum.
Türkiyede parça birleşimi yapılmış olanlarda yok. Misal benimkisi Redmi Note 10S'ti ve custom rom kurdum. Imei,internet felan hiçbir şey olmadı. Çift simli telefondu ve iki imei da çalışıyor. Yedek almadım yüklerken.

Türkiyede parça birleşimi yapılmış olanlarda yok. Misal benimkisi Redmi Note 10S'ti ve custom rom kurdum. Imei,internet felan hiçbir şey olmadı. Çift simli telefondu ve iki imei da çalışıyor. Yedek almadım yüklerken.
Normalde Custom ROM hiçbir koşulda geçmezdim fakat MIUI'da ciddi bir gerileme var bu sebeple güvenilir bir ROM arayışındaydım, PE şimdilik güvenli görünüyor o yüzden sanırım ona geçeceğim. Dediğiniz gibi yedek almama gerek yok o halde, aksi taktirde TWRP vs. kurmam gerekecek.

Geri
Yukarı