Efsane Emekli Oluyor: Windows 7 Desteği Kesilme Tarihi Belli Oldu

images (4).jpeg

Windows XP'den hatırladığımız gibi Microsoft yavaş yavaş eski işletim sistemlerine desteği kesiyor. Windows 7'nin de artık rafa kalkacağı bir döneme giriyoruz.

Microsoft desteği hemen kesmeyecek. 400 gün olarak planlanan süreç yani 1.5 yıl sonra Windows 7 tarihin tozlu sayfalarında yerini alacak. 14 Ocak 2020 olarak belirlenen tarih için Microsoft'un kararı net. Bazı kullanıcılar bu efsane işletim sisteminin desteğinin kesilmesine oldukça tepkililer.

Bu süreç boyunca her ay Windows 7'ye gelen güncelleme sayısı azalacak ve en sonunda duracak. Bu da kullanıcıları Windows 10'a geçmeyi zorlayan stratejilerden biri.

Windows 10 varken 7 nedir? Yine de Microsoft iyi destek veriyor.
Bunun nedeni aslında şöyle, Windows 10 yeni donanımlara ihtiyaç duyan bir işletim sistemi. Windows 7'yi kullanan kesim eski ya da güçsüz bir sisteme sahipler. Windows 10 bu kişilerin bilgisayarlarında stabil çalışmadığı için bu işletim sistemini ya kötülerler ya da kullanmazlar.

Kim ne derse desin, oyun konusunda Win 7'yi tek geçerim.

Masaüstü bilgisayarımda Win 7 Ultimate 64 Bit kurulu ve her oyunda canavar gibi performans alıyorum.

Alienware dizüstü bilgisayarımda Win 10 Pro yüklü, aynı oyunlarda FPS ve anlık takılma sorunları yaşıyorum. Temiz kurulum yapmama rağmen böyle maalesef.

Arka planda bu kadar gereksiz uygulama çalıştırıp sistemi sömüren bir işletim sistemi görmedim daha.

Bloatware uygulamaları saymıyorum bile.

Microsoft adam gibi bir sürüm çıkarana kadar Win 7 ile devam edeceğim.

Kim ne derse desin, oyun konusunda Win 7'yi tek geçerim.

Masaüstü bilgisayarımda Win 7 Ultimate 64 Bit kurulu ve her oyunda canavar gibi performans alıyorum.

Alienware dizüstü bilgisayarımda Win 10 Pro yüklü, aynı oyunlarda FPS ve anlık takılma sorunları yaşıyorum. Temiz kurulum yapmama rağmen böyle maalesef.

Arka planda bu kadar gereksiz uygulama çalıştırıp sistemi sömüren bir işletim sistemi görmedim daha.

Bloatware uygulamaları saymıyorum bile.

Microsoft adam gibi bir sürüm çıkarana kadar Win 7 ile devam edeceğim.
Hocam bu sorunlar bazı kullanıcılar da var. (Ben dahil)
Ben bu sorunları Windows 10'un modifiye sistemleri ile çözdüm. Saçma sapan metro uygulamaları ya da gereksiz çalışan hizmetler yok. En azından bilgisayar rahat çalışıyor.
Giden bizim sistemimizden gidiyor. Microsoft ne yapacak bu sorunlara karşı bilmiyorum.

Microsoft yeni işletim sistemiyle üzerimizde deney yapıyor sanırım. Adam gibi optimize edip güncelleseler gam yemem.

Hani elimdeki cihaz güçsüz olsa neyse de, aldığım dizüstü taş çatlasa daha 2. senesini yeni dolduracak.

Oyunlarda böyle saçma sapan sorunlar yaşadımı aleti kaldırıp savurasım geliyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı