EFT sonrası, satıcı ürünü göndermezse ne yapılabilir?

Erdem20

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Örnek olarak, Sahibinden'den bir ekran kartı alacağım. Kişi ile görüştük anlaştık. EFT sonrası kargo yapacağım dedi ve ben EFT'yi yaptım para ona geçti fakat karşı taraf ürünü kargolamadı yani bir nevi dolandırdı diyelim. Böyle bir durumda ne yapılabilir?

Satıcı ile aranızdaki konuşmaları kanıt niteliğinde belgeleyebilir, Tüketici Hakem Heyeti'ne veyahut mahkemeye başvurabilirsiniz.

Neden yapılamaz ? Sonuçta ortada bir dolandırılma söz konusu.
Evet ama maalesef Türkiyede tüketici hakem heyeti çok kötü çalışıyor.Tüketici hakları rezalet ötesi.Ayrıca sahibinden.com GET ile satılmayan hiçbir ürünün mesuliyetini kabul etmiyor.Mahkemeye dahi gitseniz bunu kanıtlayabilceğinizin garantisi yok,karşı taraf hertürlü inkar edecektir. Normal zamanda bile olsa birkaç seneyi bulur davanızın sonuçlanması bu pandemi döneminde ise 3-5 seneden aşağı sürmez siz söyleyim. Ayrıca ben de tam olarak aynısını yapmayı düşünüyodum fakat vazgeçtim çünkü şöyle bir şey de var bu benim sonradan aklıma gelmişti,şuan mining in en çok kazandırdığı zamanda adam ekran kartını neden satsın ? Ben de hala ekran kartı alamadım yaklaşık 1 aydır sinirlerim yıpranmış bir şeklde bekliyorum. Bir yandan buyüzden size de hak veriyorum.

Dava açmak için dosya parası vs. için avukata 4000 TL civarı para vereceksin ve mahkemelerde esnaflar fatura ile mal alınıp parası ödendi ödenmedi gibi durumları bile zor çözülüyor.
Sen görüşüp bir şey satacaksın, adam parayı yolladı/yollamadı diyeceksin. Çok havada konular. GET gibi sistemlerden mal sat. İlanda ve ilandaki resimlerde ürünün seri numarasını belirt. Alınıp vazgeçtim diye aynı modelin bozuk olanı veya benzer bir şey konulabiliyor. Pahalı bir şey satıyorsan yollarken ve alırken ürün seri numarasını ve ürünün dışındaki tahribatsızlığı tutanak vs. ile belgelettir.

Burada hem dolandırılan hemde çözüm bulan arkadaşlar var ayrıca çözüm bulan arkadaşta nasıl yaptığını anlatmış.

Geri
Yukarı