Ege Bölgesi'nde deprem!

• Konuyu başlatan Perry
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 285
  • Görüntüleme 14B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Biz yazalım, onlar utansın!
"Deprem ile ilgili alınması gereken önlemleri araştırma önergesi" AKP ve MHP'li vekillerin oylarıyla yine reddedildi.

Alıntıdır.

Bu kadar deprem oluyor fakat ne kentsel dönüşüm var, ne önlem. Anca resmi binalara yapsınlar yeni binaları biz insan değiliz zaten. Avrupa'da böyle birşey olacak varya vatandaşın evi 1 yıl içinde yenilenir. Buraya gelince ne vatandaşı vatandaş önemli değil resmi binalar kurumlar vs. daha önemli.

""Göçük altında kalan birileri varmış.

Şahin Akar Parkı yanı, 283/6 ya da 286/6 bayraktar ( bilgi bu kadar. )

Bayraklı, Manavkuyu, 275/8 SK NO. 12 ( Yılmaz Erbek. )

Mahsuroğlu Mah. Bornova, 283/13, No 2, ( İnci Okan )

Bunları bulabildim şu an mahsur kalan kişiler olarak. İzmir'de olanlar yardıma gidebilir.""

( Mesajı başka Forumdan aldım. Hata varsa affola. )

Genç, Japonya'daki depremler ile bizimkileri karşılaştırma. Kıtasal çarpıma noktalarında özellikle Ateş Çemberi denen yerdeki depremlerle Türkiye'de olan depremler yapısal olarak çok farklı. Japonya ve bölgede genelde 30km'den daha derinde depremler yaşanır. Türkiye'de sığ ve çok sığ depremler yaşanır ve yıkımı daha büyüktür. Emin ol, Japonya'daki depremler Türkiye'deki gibi 5km- 10km ya da 15km gibi sığ bölgelerde gerçekleşse her gün orada da birkaç binanın yıkıldığını duyarsın.

Depremin derinliği yalnızca ne kadar büyük bir alana etki ettiğiyle alakalı diye biliyorum. Derin olanlar daha büyük bir alana yayılıyor ve etkisi hafifliyor, sığ olanlar nispeten daha kısa ölçekte etkili oluyor ama şiddeti artıyor. Ancak şiddet hakkındaki sayılar yine aynı derecede yıkıma sebep olmuyor mu yani?

120 yaralı ve 4 can kaybı haberi gelmiş maalesef...

Evi hasar gören ya da evini kaybedenler için bazı oteller ücretsiz oldu.

Çiğli ve Güzelbahçede 2 otel. 0535 625 55 74 o otellerin numarası konum Google'da varmış.

Şirinyer Hipodromu'da kullanıma açılmış.

Depremin derinliği yalnızca ne kadar büyük bir alana etki ettiğiyle alakalı diye biliyorum. Derin olanlar daha büyük bir alana yayılıyor ve etkisi hafifliyor, sığ olanlar nispeten daha kısa ölçekte etkili oluyor ama şiddeti artıyor. Ancak şiddet hakkındaki sayılar yine aynı derecede yıkıma sebep olmuyor mu yani?
Depremin derinliği, depremin yer kabuğunun ne kadar derininde gerçekleştiğini ifade eder. Şöyle düşün bir alt katta oturan adamın ayak sesi ile 6 kat aşağıda oturan adamın ayak sesini duymaya benzer sığ ile derinde olanın farkı. Hangisi daha şiddetli gelir kulağına ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı