Egea araba alınır mı?

Hocam seninde haklı olduğun konular var şehir içi evden işe işten eve kafasındaysanız bulunduğunuz bölgede aracı zorlayacak yokuşlar yoksa 1.4 tercih edilebilir. Bir de hocam seninde söylediğin gibi 1.6 TDI'lar bile yokuşta 1.750 devir aşağısını gördüğünde dip gaz bile yapmama rağmen toparlayamıyor mecbur vites düşürmek zorunda kalıyorsun Egea bu durumda aracı toparlayabiliyorsa iyiymiş.
Turbo dizel tecrübelerimde, motoruna göre 1500-2000 devirin altında düz yolda dahi toplamakta
zorlandığını gördüm. Atmosferik ise şartları çok zorlamadıkça 1000 devirden dahi toplayabiliyor. Tabii bunu 5. viteste yapmıyor ama 3. vitesle şehir içinde düz yolda yavaşlamanız icap etti diyelim. 1000 devirden 3. viteste toplar. Avans vuruntusu ya da devirsiz kullanmak diyen olabilir ama bu dediğim süreç 5 saniye sürüyor. Motora zararı olacak olsaydı ben çok motor yerdim. :)
Öte yandan 1.4 Egea'da rampa ile ilgili şunu gördüm; çoğu kişi arabayı devirli kullanmaktan korkuyor. Hem yakıt artar hem motor zorlanır diye. Ancak aslında kazın ayağı öyle değil.
Rampa yukarı 6. vites 3000 devir dipgaz gitmektense, 4. vites 4250 devir yarım gazla gitmek motor için daha sağlıklıdır. Ve gözden kaçan bir şey, aynı şey Turbo Dizel için de geçerli. 6. vites 2000 devirle çıkmaktansa, 5. vites 2500 devirle çıkmak motor açısından daha sağlıklı. Ha ama konfor açısından vites düşmeyip 2000 devirle çıkarsanız da bir şey olmaz tabii.

Ben şunu gördüm mesela; adam 6. vites 3000 devir 110 km hızla rampaya giriyor. Araba turbosuz olduğu için gücü yetmiyor ve hızdan kaybetmeye başlıyor. 109-108-107 diye düşüyor. Hiç bir şey yapmıyor, arabanın hızı 90'ın altına düşünce 6'dan 5'e atıyor. Devir gene 3000'in altında araba bayılmaya devam ediyor, hız 70'in altına düşünce 4'e atıyor zor bela rampayı çıkıyor sonra "1.4 gitmiyor" diye yorum yapıyor. O adama 2.0 atmosferik de versem o rampayı 70'le çıkar. Halbuki hız 109-108 der demez vitesi 6'dan 4'e çekse 4200 devirden yakalasa aynı rampayı güle oynaya 110 ile çıkacak.

E bu sefer motor bağırıyor hem yıpranıyor hem çok yakıyor diyorlar. Yokuş çıkıyorsanız motor yıpranacak. Turbo dizel de aslında turbonun yükü altında eziliyor. Dik bir yokuş çıktıktan sonra turbonun halini görseniz demek istediğimi anlarsınız. Atmosferik daha az bile zorlanıyor diyebilirim çünkü devir çevirdiği için hem su devridaimi hem yağ devridaimi daha hızlı gerçekleşecek. Yakıt tüketimi de turbo dizel ile kafa kafaya oluyor. 1.4 Fire Egea 4. vites 4200 devirle rampa yukarı anlık 16,5 litre benzin yakarken, 1.5 dCi Megane ile aynı eğimde rampada 6. vites 2000 devirde 14 litre, 5. vites 2500 devirde 15,5 litre motorin yakarak tırmanıyordu (6. viteste cansız kalıyordu bu arada).

Hani şuraya lafı toparlayacağım; sürekli uzun yol yapıyorsanız ne bileyim iş gereği olur gezmeyi seviyorsunuzdur falan, turbolu araba candır. Çünkü rampalarda hız sabitleyiciyi hiç bozmadan seyredersiniz. Ama yılda bir kere memlekete gidecekseniz, şehir içinde özellikle soğuk iklimde yaşıyorsanız yılda 3-5 gün rahat etmek için yılın geri kalan 360 günü dizelin kahrını çekmeye gerek yok diyorum.

Ne kadar para, o kadar köfte.Bizim ülkemizde araç mantığı bu olmalı.İhtiyaca ve paraya binaen araç seçilmeli.Atmosferik motorlu araç kullanmayı bilmeyen adam zaten bu araç gitmiyor der.Atmosferik motor devir sever.Devir yüksekse performansta yüksektir.

1.4 motorun hem üretim amacına hem tasarım amacına aykırı turbo işi. 1.4'ün hem ucuz hem masrafsız olması lazım.
Fiat'ın zaten 1.4 T-Jet motoru var, ihtiyaç olsa onu koyardı. 1.4 motor arabayı şehir içi ağırlıklı kullanan biri için ideal. Çabuk ısınır, sessiz ve titreşimsiz çalışır, konforludur. Şehir içinde zaten öyle çok güce ihtiyaç olmaz. Yılda bir kere uzun yol yapıyorsan da gani gani yetiyor.
1.3 Multijet kullanmadım ama 1.2 TDI Polo kullandım. Şehir içi için işkenceydi. Yani 1.4 Egea'dan daha çok vitesle oynattı beni. 1.4 Egea'da devir 1000'e de düşse 2. veya 3. viteste gaza basınca topluyordu ama 1.2 TDI'da 1750 devrin altına düştüysen vites düşmek zorundasın. Yoksa mümkün değil toplamıyor. 1.5 dCi de toplamıyordu. Öte yandan çok sesli motorlar. Ha beni rahatsız etmez ama 1.4 yok gibi çalışıyordu. Bazen çalışan arabaya marş verecek oluyordum.
2,5 sene 1.4 Egea kullandım. 2 sene yakın zamanı kısa mesafe işe git gel şeklinde geçti. 6 km bomboş çevre yolu, trafik yok trafik lambası yok usul usul gidiyorsun. 1.4 motor hemencecik ısınıyor daha 2. kilometre dolmadan içeri sıcak üflemeye başlıyor. Zaten sessiz de çalışıyor. Aynı senaryoda 1.3 Multijet olsa
1- O torku nerede kullanacaksın? Yok bomboş düzlük, motor zaten soğuk.
2- O soğukta motor ısınmadan kontak kapatacaksın. Bu da DPF tıkanması, EGR ve motorun kurum bağlaması, turbonun sürekli soğuk motorda çalışması, çok yakıt yakması gibi sonuçlar doğuracak.
3- O soğukta dizelin sesi daha da şiddetleniyor. 1.4'e göre çok daha konforsuz olacak.
4- Motor ısınmadığı için arabayı da ısıtamayacak.
Buna karşın yılda bir kere memlekete giderken karşınıza çıkacak 4 tane rampada vites düşmeyeceksiniz.
Hocam baştan sona kadar okudum anladığım kadarıyla tamamen kullanıma bağlı bir şeyden bahsediyorsunuz. Yani tecrübe. Ben 1.5 dci Fluence aracımdan Egea'ya(Fire 1.4 boş) geçtiğimde attan inip eşeğe binmiş gibi hissettim şahsen. Sonda dediğiniz uzun yolda 4 kere vites düşünce ağlama mevzusuna katılıyorum bu araçlar şehir içinde kullanım için piyasaya sürülmüş araçlar. Egea kiraladığımda Samsun'da ailemin yanındaydım. Uçakla geldiğimden araç kiralamıştım. Samsun gibi yokuşu bol virajı bol ara sokağı çok olan şehirde gerçekten işkence gibi bir araç. Bakın arkadaşımın 1.6 mjet aracını kullandım o yeterli. 1.3 bilmiyorum kullanmadım ama gerçekten şehirden şehire çok fark ediyor.

Hocam baştan sona kadar okudum anladığım kadarıyla tamamen kullanıma bağlı bir şeyden bahsediyorsunuz. Yani tecrübe. Ben 1.5 dci Fluence aracımdan Egea'ya(Fire 1.4 boş) geçtiğimde attan inip eşeğe binmiş gibi hissettim şahsen. Sonda dediğiniz uzun yolda 4 kere vites düşünce ağlama mevzusuna katılıyorum bu araçlar şehir içinde kullanım için piyasaya sürülmüş araçlar. Egea kiraladığımda Samsun'da ailemin yanındaydım. Uçakla geldiğimden araç kiralamıştım. Samsun gibi yokuşu bol virajı bol ara sokağı çok olan şehirde gerçekten işkence gibi bir araç. Bakın arkadaşımın 1.6 mjet aracını kullandım o yeterli. 1.3 bilmiyorum kullanmadım ama gerçekten şehirden şehire çok fark ediyor.
Ya aslında şu var, insan pazara giderken dahi neye ihtiyacı olacağını bilerek gider, araba alacağı zaman kimse "Benim neye ihtiyacım var?" demiyor.
Adam ihtiyacını dahi bilmeden gelip gruplara soruyor, "Egea alıcam hangi motoru alayım" Hemen "Aman 1.4'den uzak dur, 1.3 Multijet al, çekiş gidiş harika roket gibi" diyorlar. Vatandaş da gidip 1.3 Multijet alıyor. Hem daha çok para veriyor (Veya aynı paraya daha düşük donanım, daha yaşlı araba vb.) hem de şehir içinde 3-4 km git gel yaparak kullandığı için DPF doluyor, EGR tıkanıyor. Aynı grupta "İptal et abi zaten arabaya bi faydası yok" diyorlar. Bu sefer yok DPF temizletmeye çalışıyor, iptal ettirmeye çalışıyor bir dünya saçmalık. Halbuki 1.4 alsa ne DPF derdi olacak ne dizelin kahrını çekecek. İşin ironik tarafı, şehir içinde 5 km işe giderken ya da çocuğunu 1 km ötedeki okula bırakırken o muhteşem torku hiç kullanmıyor. Sadece yılda bir kere memlekete giderken rahat ediyor.

Geri
Yukarı