Egea vs Astra

yzbfurkan

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar elimde 97 model 1.6 tüplü sedan araba var. Üstüne de para katacağım 690.000, 700.000 civarı para yapıyor. Ya 2020 model gibi Egea urban alacağım ya da 2014 1.6 CDTI 136 HP Ecotec sedan Astra alacağım. Astra 149 bin civarlarında kilometresi var Astra'nın. Ecotec motorlar iyi mi? Egea mı Astra mı? Üstüne çok para katamam. Daha arabamı satmadım. Sizce hangisi? Başka model tercihleriniz var mı?

Çok arada bir soru, karar vermek zor. Astra 2014 1.6 CDTI dediğin araba kasa olarakta, motor olarakta Opel'in şimdiye kadar yaptığı en temiz işlerden bir tanesi. C20XE Vectra A'ya binmesem en temizi derdim.

Her türlü Egea'dan güvenli ve konforlu olacaktır ancak kafan da rahat olsun istersen kilometre ve yaş takıntısı sebepli diğer tarafa yönelinebilir. Ben olsam önceden ustama götürmek ve kendim bilgisayara bağlayıp test sürüşünde değerlerini kontrol etmek şartı ile Astra alırdım.

Hocam Egea'lar kötü bence, şasi ve kafesi dayanıksız ve teneke, astra hem güç hem de güvenlik olarak daha sağlam.

Hocam ne yapayım
Çok arada bir soru, karar vermek zor. Astra 2014 1.6 CDTI dediğin araba kasa olarakta, motor olarakta Opel'in şimdiye kadar yaptığı en temiz işlerden bir tanesi. C20XE Vectra A'ya binmesem en temizi derdim.

Her türlü Egea'dan güvenli ve konforlu olacaktır ancak kafan da rahat olsun istersen kilometre ve yaş takıntısı sebepli diğer tarafa yönelinebilir. Ben olsam önceden ustama götürmek ve kendim bilgisayara bağlayıp test sürüşünde değerlerini kontrol etmek şartı ile Astra alırdım.
Hocam ne yapalım, ben daha da kararsız kaldım?

Yarın bakmaya gideceğim muhtemelen, Astra gerek ekranı olsun, gerekse içi olsun, motoruyla çok kendini istetiyor. Ama Egea'da kötü değil, yeni araç. Astra'da korktuğum şey şu; 147.000 yapan bir araba iyi bir şöferle mi kullanılmış, iyi mi, beni ne kadar götürür? Yılda birkaç kere uzun yol, haftada bir iki kere de şehir içi kullanım yaparım, biraz da deli kullanırım. Basarım ederim. Yani o kadarda araçdan anlayan adam da değilim, bilgisayara vs bağlamayı da bilemem. Ne yapayım?

Son düzenleme:
Egea Astra'ya göre daha yeni olduğu için Egea almanız daha mantıklı olur bence. Yukarıda dendiği gibi 1.4 benzinli motorlarından uzak durun hem performanslı kullanacağınızı söylemişsiniz, 1.6 dizelini öneririm.

Hocam ne yapayım

Hocam ne yapalım, ben daha da kararsız kaldım?

Yarın bakmaya gideceğim muhtemelen, Astra gerek ekranı olsun, gerekse içi olsun, motoruyla çok kendini istetiyor. Ama Egea'da kötü değil, yeni araç. Astra'da korktuğum şey şu; 147.000 yapan bir araba iyi bir şöferle mi kullanılmış, iyi mi, beni ne kadar götürür? Yılda birkaç kere uzun yol, haftada bir iki kere de şehir içi kullanım yaparım, biraz da deli kullanırım. Basarım ederim. Yani o kadarda araçdan anlayan adam da değilim, bilgisayara vs bağlamayı da bilemem. Ne yapayım?
Bu arabalarda basarsan ölürsün. Bunlar son kullanıcı için ekonomi odaklı aile arabaları. Limitleri de dolayısı ile düşük. Gel gelelim performans için ise Egea, Astra'nın yanına bile yaklaşamaz. Yol tutuş konusunda nerede ise 1 üst segmentin liderleri kadar sıkı değerleri var. 1.6 MultiJet olması kaydı ile şehir içi için Egea daha az sorun çıkarır. Uzun yolda Astra rahat ettirir. Kararı siz vereceksiniz.

Benim Astra alırım dememdeki birinci sebep yürüyen servis gibi bir sefer Opel'den çok anlarım, ikincisi Türkiye'de doğuda yaşadığımdan trafik olmuyor genelde gidip gelinen yerler uzak olduğundan aracın düzlük performansına daha çok ihtiyacım oluyor. Öncelikler size göre farklılaşabilir ancak tekrar söyleyeyim, öyle deli kullanayım biraz haylazlık yapayım derseniz Egea'dan kafasız cenaze çıkaran çok itfaiyeci arkadaşım var.

Geri
Yukarı