Eğitim hayatınızın herhangi bir döneminde devletten burs aldınız mı?

DjeromB.

Hectopat
Makaleler
1
Öncelikle merhabalar. Malum 2 gün önce gsb burs ve kredi sonuçlarını açıkladı. Umarım ihtiyacı olan herkese burs çıkmıştır. Ben ve lisanstan 7 arkadaşım hepimiz bu yıl tezli yüksek lisans programındayız ve hepimiz başvuru yaptık. Fakat sadece bana burs çıktı diğer tüm arkadaşlarıma kredi. Açıkçası kazandığım bursa sevinemedim çünkü 3 aşağı 5 yukarı hepimizin o paraya aynı derece ihtiyacı vardı. Ben ilkokul 5. sınıfta pybs sınavını kazanarak burs almaya başladım ve ilkokul, ortaokul, lise, üniversite ve yüksek lisansta da alıyorum. Bende açıkçası merak ettim gerçekten ihtiyacı olanlara çıkıyor mu diye ve sormak istedim. Eğitim hayatınızın herhangi bir döneminde devletten (KYK vb.) Hiç burs aldınız mı? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle merhabalar. Malum 2 gün önce gsb burs ve kredi sonuçlarını açıkladı. Umarım ihtiyacı olan herkese burs çıkmıştır. Ben ve lisanstan 7 arkadaşım hepimiz bu yıl tezli yüksek lisans programındayız ve hepimiz başvuru yaptık. Fakat sadece bana burs çıktı diğer tüm arkadaşlarıma kredi. Açıkçası kazandığım bursa sevinemedim çünkü 3 aşağı 5 yukarı hepimizin o paraya aynı derece ihtiyacı vardı. Ben ilkokul 5. sınıfta pybs sınavını kazanarak burs almaya başladım ve ilkokul, ortaokul, lise, üniversite ve yüksek lisansta da alıyorum. Bende açıkçası merak ettim gerçekten ihtiyacı olanlara çıkıyor mu diye ve sormak istedim. Eğitim hayatınızın herhangi bir döneminde devletten (KYK vb.) Hiç burs aldınız mı? Teşekkürler.
Maaş faktöründen dolayı hiçbir zaman alamadım. Hep iyi notlara sahiptim orta okulda ancak burs için o dönem sınırı geçiyordu.
Kuyumcu veya avukatlar gelirlerini düşük gösterip çocuklarına burs aldırabiliyor. Öyle yalan dolan yapan bir sürü kuyumcu çocuğu vardı tanıdığım.

Şimdiye kadar hep aldı bizden devlet bir şey vermedi. Devletimize göre memur maaşıyla zengin sayılıyormuşuz ama 3 4 evi olanlar fakirmiş onlara çıkıyor bize çıkmıyor. Ve ayrıca bursluluk sınavına girsem kazanırdım da puanlarım iyiydi ama maaş yüzünden giremiyordum. Ve memur dediğim de öğretmen öyle polis, doktor vs. değil. En düşük memur maaşlarından biri.

Son düzenleme:
PYBS sınavına ben de 5. sınıfta girip kazanmıştım. Üniversitede de burs aldım. PYBS'ye ihtiyacım vardı. O zamanlar ailemin durumu pek iyi değildi. Okul ihtiyaçlarımı onlarla alıyordum. Kitaplarımı vesaire alıyordum. Çok işime yaramıştı. Üniversitede çok ihtiyacım yoktu. İhtiyacım yoktu dediğim zaten KYK'da kalınca aylık 500-600 TL yeterli oluyordu. Bana kredi çıksa ihtiyacı olan birisi alsa üzülmezdim yani. Üniversiteye geldiğimde halimiz yerindeydi çok şükür. Şimdi yetmiyormuş aşırı pahalıymış yemekler vesaire. Günde yaklaşık 10 TL yemek parası ödeyen bazı arkadaşlarımın kardeşleri var. Haftada bir arayıp para istiyorlar ağabeylerinden ablalarından. Ben de arada ateşliyorum 3-5 bir şey faydamız dokunsun vatana millete o kadar bursunu aldık bu devletin. Öğrenciler 350 lira yurda ödüyor 300 lira yemeğe veriyor zaten burs 650 TL. Nasıl geçinecekler bilemiyorum. Allah yardımcıları olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı