Eğitim sistemi sizce nasıl olmalı?

• Ezbere dayalı olmalı

• İnsanın kendi araştırma ve geliştirme becerisini öğrenmesine dayalı olmalı

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Üstte ki arkadaşın da dediği gibi, insanın kendisini keşfettirmeli, hangi dal da iyi olacağını veyahut onu benimseyeceğini bilip; mesleğe göre bilgiler verilip, elemeler yapılmalı.

Müfredat ön planda tutularak sabit çizgide öğretim verilmesi bir sorundur.

Ezber yeteneği de, mantık yeteneği de önemlidir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ezberci sistemden vazgeçilmeli hocalarda diyor ezberlediğin şeyi kolay unutursun öğrendiğini unutmazsın öğrencilere rahat verilmeli bütün hayatlarını boş verip sadece dersle ilgilenmeleri istenilmemeli mesela 8.sınıfken hoca bize bir ders programı vermişti program şöyle 3:30-6 arası kitap oku 6'dan yatana kadar ders çalış haftanın her günü bu kadarıda işkence benim ailem var arkadaşlarım var hobilerim var ama eğitim sistemi bunları yasaklıyor haftanın her gününe ödev quiz ayrıca bütün sistemin tek bir derse yani matematiğe bağlı olmasıda çok saçma TR eğitim sistemine göre her meslek için matematik gerekli mesela sayısala yeteneği olmayan ve sayısal ile alakası olmayan bir meslek yapmak istiyorsa yine matematik isteniyor çocuk futbolcu olmak istiyor ama matematik isteniyor bunun çocuğa bir katkısı olmaz tam aksine zararı olur idman yapması gereken zamanda başka derslere odaklanması o çocuk vaktini boşa harcamış olur MEB zaten sınavlarda ne çıkacak adamakıllı söylemiyor bile hocalar şu kesin çıkar bu kesin çıkar diyor ama çıkmıyor bir insandan bütün derslerde başarılı olmasını istemek saçma bir şey anlamıyor olabilir ilgisi olmayabilir ama TR eğitim sisteminde bir çocuk bütün müfredatı bilmek zorunda neden katkısı oluyormuş ama olmuyor.

• Ezbere dayalı olmalı.
  • İnsanın kendi araştırma ve geliştirme becerisini öğrenmesine dayalı olmalı.

İlk başta sınav olayına bir düzenleme getirilmesi gerek. Derslerde öğrenciye kopya gibi bir alternatif buldurmak yerine gerçekten öğrendimi o test edilmeli. Aynı zamanda okuldaki herkese aynı dersler dayatılmamalı herkesin aynı şeye yeteneği yok. Benim tarih dersim kuvvetlidir fakat matematikle uğraşıyorum. Okullara yatırım yapılmalı. Devlet okullarının %90 ında derste kullanılması gereken çoğu materyal yok. Okullara disiplinsiz öğrenci bana göre alınmamalı. Okuldaki dersinden kaçan ders çalışmayan öğrenci sadece sözde olan kişiler okullardan bana göre çıkartılmalı. İlkokul ve ortaokulda bana göre hayatta yardımcı olunacak dersler verilmeli. Kişinin kendi mahremini koruması öğretilmeli insanlara karşı nasıl olunması gerektiği öğretilmelidir. Yani gerçekten okul okumuş biri kötü insanlardan daha farklı biri olmalıdır. Okumuş cahil değil.

Aile içi eğitim daha önemli bir mesele. Bu cehaletle değişmesi de imkansız bir şey.

İşte hocam o cehaleti aslında eğitimle kaldırabiliriz. Düşünsenize yeni sistemle yeni çocuklara düzgün eğitim verildiğini. Sadece ders değil hayatta doğru olanların gösterilmesi gerek. Tabii buna gelen kadar ne kadar zaman geçer Allah bilir.

Geri
Yukarı