Eğitimde hedefe ulaşma

ismet hakan

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Mimarlık öğrencisi - Tasarımcı
Herkese iyi forumlar. Arkadaşlar öncelikle aklımda birçok soru var, o yüzden nasıl başlık atsam bilemedim.
Malumunuz bilgisayar mühendisi olacağım sevdasıyla yanıp tutuşurdum, Technopat'ta takılırdım abilerimden tüyo alırdım ve okuluma yansıtırdım puan olarak. Sonra hayaller çöpe gitti, burs kazandım işte özel bir liseden yüzde yetmiş oranında, geriye kalan parayı amcam karşıladı. Amcam eğer YGS ve LYS iyi puan tutturur isem bana burs sağlayacakmış, Hatta yurt dışına bile yollayabileceğini dedi ve ciddi. Kendisi inşaat mühendisi ve çok büyük şirketi var. Adamın benden beklentisi inşaat mühendisi olmam. Ben de olmak istiyorum o mesleği de severim, araştırdım baya bi, hem bana olanak sağlayacak bir sürü. Sadede gelirsek, asıl konu anlayamıyorum, evet benim bir seneye yakın sevdiğim gerçekten bir kız arkadaşım var, evdeki ailem sorunlu biraz bariz. Çok kavga ediyorlar, ben güçlükle ders çalışıyorum. Gittim çalıştım yazın en kral kitapları aldım almasına da çalışırken eyvallah anlıyorum ama sinirimi bozuyorlar gerçekten. Odaklanmamı engelliyorlar, güzel söz yok hep üzen sözler var bizim evde. On birinci sınıf öğrencisiyim bu arada. Benim hedeflerim büyük. Yani İTÜ olsun istiyorum ben. Dalga geçieek arkadaşlar vardır anlıyorum. O yüzden Yüce ALLAH C.C Diyor ki; "Kaldıramayacağınız hiçbir yükü size vermedim." İnsan uğraşırsa imkansızın ötesini bile yapabilir bence. Ben kendime inancım var ama bana engel oluyorlar. Sizce nasıl bir yol haritası çizmeliyim kendime? Hedefe ulaşmak için neler yapabilirim? Kendime nasıl hakim olabilirim? Bu yoldan nasıl çıkabilirim? Herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

Yardım edecek kişi yokmu?

Ailen'i dert etme, benimkiler de öyle, mümkünse kütüphane gibi yerlerde arkadaşın ile çalış. Çok verimli oluyor. Matematik ve Fizik çok önemli İnşaat Mühendisliği için o yüzden o derslere daha çok çalışmalısın. YGS'ye bu seneden başlamalısın ki seneye daha kolay olur işin, biz öyle yapıyoruz, bende 11. sınf'ım. Ayrıca biraz sesli ortamlarda da ders çalışmaya alışmalısın. Ara sıra evde, ara sıra kütüphane de çalışırsan olur. Ayrıca YGS ve LYS denemeleri almanı öneririm. Her hafta sonu çözmelisin. Eminim ki yapabilirsin, kendine inanıyorsun, yapamayacağın hiçbir şey yok. Kendine güven ve çalış, başaracaksın. Yalnız eğlenerek ve severek yaparsan daha çok başarılı olursun. Derslerini de sev, sorularıda sevmeye çalış. Fizik hocamız bize hep şöyle diyor " Soruyu sevmek ve anlamak, sorunun yarısını çözmektir" ve sen çalışıp yapamıyorsan sorun sende değildir, öğretmenindedir, iyi öğretememiştir. O yüzden sen kadar, sana birşeyleri öğretecek öğretmenin de iyi olmalıdır.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Bi yerlerden destek almam gerekiyordu sağolun. Haklısınız önerilerinizi değerlendireceğim, kütüphane fikrini baya hoşuma gitti. Ben uygulayacağım ve uygulamıyorsanız lütfen sizde uygulayın bende bunu öneririm :)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı