Çözüldü Egzoz fanının sökülmemesi kasanın hava akışını bozar mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

UnFrGvnG

Decipat
Kasanın hava akışı, resime göre sağ tarafa doğru fakat kule tipi soğutucumun 2 tane fanı var ve işaretlediğim fan ile birbirlerine hava veriyorlar.
Kule tipi soğutucunun, arkada ki fana bakan tarafının, hızının biraz düştüğünü fark ettim.
Kasam zaten ferah çalışıyor, sıcaklık değerleri boşta 30-35 derece civarında.
Sizce o arkada ki fanı çıkarayım mı?

IMG_20240219_202503.jpg

Çözüm
Hayır. Egzoz fan işlemcinin arka tarafındaki fandan daha faydalı ve durmak zorunda.
Yaklaşık 2 senedir duruyor zaten hocam kule soğutucu ve 75 dereceyi geçmedi sistemin sıcaklığı.
Bundan sonra dursada sıkıntı çıkmaz gibi geliyor bana da.

Dediğim gibi önem sıralamasında en düşük olan kule tipi fanın arkasındaki ikinci fandır. Öndeki tek fan bile %90 yeterli.

En önemlisi ise kasanın egzoz fanı.

Dediğim gibi önem sıralamasında en düşük olan kule tipi fanın arkasındaki ikinci fandır. Tek fan bile %90 yeterli. En önemlisi ise egzoz fan.
Soğutucun birinin hızı düştüğü için endişelenmiştim biraz.2 yıldır temizlik yapmadım, kasanın tozunu aldım, fanlarında. eski haline geldi gibi.
Kule soğutucusu, 85 derecelerden 75 dereceye düşerdi hemde.

Soğutucun birinin hızı düştüğü için endişelenmiştim biraz.2 yıldır temizlik yapmadım, kasanın tozunu aldım, fanlarında. eski haline geldi gibi.
Kule soğutucusu, 85 derecelerden 75 dereceye düşerdi hemde.
Yani o arkada ki fanın, kule fanına doğrudan üflemesi, kule fanına ve sisteme zararı olmaz değil mi?

Yani o arkada ki fanın, kule fanına doğrudan üflemesi, kule fanına ve sisteme zararı olmaz değil mi?

Abicim anlamak zor değil bunu sen egzoz fanın "çektiği" havayı içeri üflüyor zannediyorsun.

Elini bir de kasanın en arkasına koy o zaman anlarsın hava ne tarafa gidiyormuş.

Geri
Yukarı