Ehliyet almak kolay mı?

• Konuyu başlatan M3M3
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 9
  • Görüntüleme 6B
M

M3M3

Ziyaretçi
Ehliyete yazıldım ve kitapa çalışıyorum ama içimde hep sınavda kalıcakmışım gibi bir his var. Yakın zamanda ehliyet alan var mı? Zorlandınız mı? Direksiyon zor mu? Neler yaptırdılar?

Ben 2 yıl önce aldım. Sınav kolay yeni sisteme geçmeden alırsan daha kolay olacaktır. Sınavı kasma derslere git, kitabı bir kez oku, çıkmış soruları çöz geçersin sınavdan. Çıkmış soruları mutlaka çöz bence. Direksiyon sınavı da o kadar zor değil zaten sınav olacak çok kişi olduğu için çok detaylı bir sınav yapılamıyor. Ama yeni sistem neler getirdi bilmiyorum. Burada yeni sistem ile ilgili bilgi veriyorlar bakmanı tavsiye ederim.
Yeni ehliyet yasa taslağı iyi mi kötü mü?

Derslere gidiyorum. Ben ön kayıt yaptığım için yeni sisteme kalmıyorum. Öte yandan direksiyon zorlaşmış diyorlar. Arkadaşlar 4 ay önce filan aldı 100-200 metre araç kullanıp geçmişler ama yeni sistemde yarım saat kullandırıyorlarmış. Aslında direksiyondan fazla korkmuyorum. Trafiğe çıkmışlığım var ama hocaların yanında elim ağamıma dolaşırsa kötü olur. Şu an için sabahtan akşama kadar kafamın içinde sınav korkusu var ya. :(

Korkma bence imkanın var ise pratik yap. Heyecanını yenmeye çalış. Hocalarda insan sonuçta sıkma canını.
İmkanım vardı baya çalıştım çözüm hatta ama araba satıldı. :) Arkadaşım geçen babasından aldı trafikte baya takıldım. Arkadaşlarım yanında rahatımda biri beni izleyince hata yapıyorum ya. :D Neyse onlarda insan dediğiniz gibi. :)

Normal bunlar sonuçta sınavda hissediyorsun kendini ama pratik yaptıkça geçer. Arabada tek sen varmış gibi düşün kendini rahatlat.

Ben kitabı açmadan geçmiştim:) Kolay, ama okuman, derslere gitmen senin için faydalı olacaktır. Direksiyon sınavını kafana takma en kolayı o :)

Sınavı bir geçsem direksiyonu dert etmiyorum ya. Geçerim. :) Geçen bi abi aldı ehliyeti adam ara sokağa arabayı zor sokuyor kaldırma çıkıyor sokağa giricem diye. Sınavda da geri geri kaldırma çıkmış kaza yapıyormuş nerdeyse ama yine de geçirmiş. Aslında çok kötü olmuş yani trafiğe bir canavar daha eklendi. Bende hata yaparsam beni de direksiyondan geçirmesin. Kim bilmiyorsa geçirmesin. Sonra trafik kazaları arttı oluyor. Adam direksiyonu çeviremiyor ya. Ufak ufak çevirip bırakıyor döndüremiyor. Böylelerini geçirmemeleri lazım.

Şöyle söyleyeyim eğer gerçekten sınav gibi sınav yaparlar ise kimse ehliyet alamaz. Herkes ehliyet alıyor ama yavaş yavaş şoför oluyor. Kimi 1 yılda ustalaşır kimi 10 yılda ustalaşır. Önemli olan kısa zamanda ustalaşmak ve zarar vermeden kaza yapmadan ustalaşmak buda dikkat ile olur. Dikkat edeceksin. Herkesin tecrübesinden yararlanacaksın. Bunun gibi şeyler yaparak öğreneceksin. Çoğu kişi böyle öğreniyor.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı