Ek depolama olarak SSD vs HDD

SSD almak istiyorum fakat en dandik 128 GB SSD 240 TL falan :D
Aslında ideal olanı şöyledir. Sistem toplanırken seçilen 480-512GB SSD'ye Windows'u ve programları kurarsın. Sonra yanına 1TB SSD alırsın ve bir daha kolay kolay depolamadan yana şikayetin olmaz.

1TB hard disklerin işe yarar modelleri 750 lira civarı. Aynı kapasitede SATA veya M.2 SSD alınırsa 1100 liraya her iki türden ile yarar SSD modeli mevcut. En başından kesenin ağzını aç ki bir daha eksikliğini hissetmeyesin.

Bahsini ettiğim 1TB SSD modelleri;
PNY CS900
Kioxia Exceria G2

İlla HDD istiyorsan WD Blue, Toshiba P300. Sakın Seagate Barracuda ve WD Green alma.

Bu arada SSD ile HDD arasında oyunların FPS farkı göreceğini söyleyen işkembeden sallıyor. SSD'ye geçmek oyun açılış süresini kısaltır, bilhassa açık dünya oyunlarda görülen ara yüklemelerde ihtiyaç olan assetlerin çok daha hızlı diskten çekileceği için ara sıra görülen takılmaları giderir.

Son düzenleme:
FPS düşürür diyenler harbi güldürdü beni. HDD birçok oyunda sıkıntı yaşamadan oynatır. 12 yıllık HDD kullanmaktayım oyunlarda ön yükleme süreleri hariç bir sıkıntı yaşamadım. Ezberden konuşmadan direk SSD demeye gerek yok. Eğer ikisi de aynı fiyat olsa zaten SSD tavsiye ederdik. Yüksek kapasite için HDD tavsiye ederim.

Geri
Yukarı