Ekipman İçeren Sistem Tavsiyeleri

SİSTEM 1

İşlemci;
Anakart;
RAM;
SSD;
Not: 1 TB versiyonunu da ekledim.
PSU önerileri (Ucuzdan pahalıya);
Kasa önerileri (Ucuzdan pahalıya);
Not: İçini doldurursanız CA200M çok daha iyi bir kasadır. Aynı zamanda iç hacim olarak, çeşitli donanım desteği olarak da CA200M çok daha iyi bir kasadır.
Soğutucu önerileri (Ucuzdan pahalıya);
Not: Performans olarak aralarında 3-5 dereceden öte yok. Tamamen görsel zevkinize kalmış bir seçim. T6 alacaksanız yanına Wipaste C2 macun almanızı öneririm. İçerisinden çıkan macun pek iyi değil.
Ekran kartı önerileri;
Ekran kartı linki koymuyorum çünkü bunun piyasasını çok iyi takip etmeniz gerekmekte. Ve ekran kartları arasındaki fiyat farkı çok fazla, kısacası ne kadar ekmek o kadar köfte. Siz ne kadar köfte istiyorsanız o kadar ekmek ayırmalısınız.
Mouse Önerileri;
Küçük boy;
Büyük boy;
Kablosuz;
Hafif;
Klavye Önerileri;
Temel düzey kalite ve aydınlatma;
TKL + Red Switch;
Tam boy + bilek desteği + RGB + Green Switch;
Kulaklık Önerileri;
Kafanız büyükse almayın ama küçük-orta ise bakabilirsiniz;
Mikrofonu sökülebilir en ucuz ve ortalama kalitede ürün; (Cloud Stinger Core daha iyi eğer mikrofon sökülebilme detayı önemli değilse.)
Her kafa boyutuna uygun ve iyi bir kulaklık;
7.1 Surround + EQ programı içeren USB girişli kulaklık;
Kablosuz;
İndirim bekleyin, zira kablosuz kulaklıklar inanılmaz pahalı. İndirimden Corsair Void Elite Wireless alabilirsiniz, 1000 TL civarlarına düşüyor.
Bonus;
Kablolu ve ucuz kulaklık alternatif olarak Razer BlackShark V2X önerebilirim, arada 450-500 TL'ye düşüyor. O fiyatlarda da tercih edilebilir.
Mousepad Önerileri;
RGB;

SİSTEM 2

İşlemci;

Anakart (Ucuzdan pahalıya);
Amazon Prime ile 2199 TL olması lazım, değilse altına farklı öneriyi de bırakıyorum.
X570;
RAM (Ucuzdan pahalıya);
OC isteyenler için;
Görsellikle birlikte OC isteyenler için;
Ölümüne OC isteyenler için;
SSD;
Ucuz + 500 GB;
Pahalı + 500 GB;
Ucuz + 1 TB;
Pahalı + 1 TB + PCI-E 4.0;
PSU;
Kasa;
Not: CA200M alacaksanız içini doldurun, P500A'dan daha uyguna gelir ve yine güzel bir kasa sahibi olmuş olursunuz.
Soğutucu;
(Performans olarak Liquid Freezer II 360 en iyisi.)
Ekran kartı önerileri;
Ekran kartı linki koymuyorum çünkü bunun piyasasını çok iyi takip etmeniz gerekmekte. Ve ekran kartları arasındaki fiyat farkı çok fazla, kısacası ne kadar ekmek o kadar köfte. Siz ne kadar köfte istiyorsanız o kadar ekmek ayırmalısınız. Bu sisteme 3070, 6700 XT, 3070 Ti, 3080, 6800, 6800 XT ayarında bir ekran kartı yakışacaktır.
Mouse önerileri;
Kablolu;
Kablosuz;
Ucuz kablolu ve hafif;
Ucuz, kablolu ve nispeten ağır;
Pahalı kablosuz;
Klavye önerileri;
Tam boy + bilek desteği + RGB + Green Switch;
Tam boy + bilek desteği + RGB + Cherry MX Red Switch;
Not: İndirim bekleyin bence, 1200 TL etmez.
TKL + Red Switch;
TKL + RGB + Green Switch;
Kulaklık önerileri;
Kablolu + EQ programı + USB;
Kablosuz;
İndirim bekleyin, zira kablosuz kulaklıklar inanılmaz pahalı. İndirimden Corsair Void Elite Wireless alabilirsiniz, 1000 TL civarlarına düşüyor.
Beklemem derseniz link bırakayım yine. G733 ve Void Elite Wireless var.
Mousepad Önerileri;
RGB;

SİSTEM 3

İşlemci;

Hangisini istiyorsanız onu alın.
Anakart;
Ucuz seçenek;
Orta seçenek;
Pahalı seçenek;
RAM;
Not: 32 GB istiyorsanız 1 tane daha 2x8 aynısından ekleme yapabilirsiniz.
SSD;
1 TB;
Not: 980 PRO'nun fiyatı inanılmaz fazla. Eğer okuma ve yazmanın bu denli yüksek olması sizin için olmazsa olmaz değilse tercih etmeyin. 2 tane S50 Lite daha mantıklı.
PSU;
Kasa;
Not: P600S, ses yalıtımlıdır.
Not: Silent Base 802, ses yalıtımlıdır.
Görsellik;
Soğutucu;
(Performans olarak Liquid Freezer II 360 en iyisi.)
Ekranlı;
Ekran kartı önerileri;
Ekran kartı linki koymuyorum çünkü bunun piyasasını çok iyi takip etmeniz gerekmekte. Ve ekran kartları arasındaki fiyat farkı çok fazla, kısacası ne kadar ekmek o kadar köfte. Siz ne kadar köfte istiyorsanız o kadar ekmek ayırmalısınız. Bu sisteme 3080, 6800, 6800 XT, 3080 Ti, 6900 XT, 3090 ayarında bir ekran kartı yakışacaktır.
Mouse önerileri;
Kablolu;
Kablosuz;
Ucuz kablolu ve hafif;
Pahalı kablosuz;
Klavye önerileri;
Bulabilirseniz Razer BlackWidow V3 Yellow Switch de alternatif olarak alınabilir. Ama yalnızca Yellow Switch versiyonu.
Kulaklık önerileri;
Kablosuz;
Not: Eğer gerçekçi sesler istiyorsanız referans kulaklığı bakabilirsiniz. SHP9500, HD560S gibi. Yanına da DAC/Amfi alır kulaklık deneyiminizi arttırabilirsiniz.
Kablosuz kulaklıklar ülkemizde çok pahalı. Kablolu seçeneklerde de iyi seçenekler üst seviyelerde pek yok. 1000-1500 TL'den sonraki oyuncu kulaklıklarında sadece marka satıyor gibi bir şey. Tabi referans kulaklığı almadığınız sürece.
Mousepad Önerileri;
RGB;

SİSTEM 4 (DDR5)

İşlemci;

Anakart;
RAM;
DDR5 bulabildiğiniz en uygun RAM'i tercih edin.
SSD;
1 TB;
Not: 980 PRO'nun fiyatı inanılmaz fazla. Eğer okuma ve yazmanın bu denli yüksek olması sizin için olmazsa olmaz değilse tercih etmeyin. 2 tane S50 Lite daha mantıklı.
PSU;
Kasa;
Not: P600S, ses yalıtımlıdır.
Not: Silent Base 802, ses yalıtımlıdır.
Görsellik;
Soğutucu;
LGA 1700 aparatı bulunduran bir 360mm sıvı soğutma tercihi yapabilirsiniz. Aklıma LGA 1700 aparatı veren bir sıvı soğutma örneği gelmedi.
Ekran kartı önerileri;
Ekran kartı linki koymuyorum çünkü bunun piyasasını çok iyi takip etmeniz gerekmekte. Ve ekran kartları arasındaki fiyat farkı çok fazla, kısacası ne kadar ekmek o kadar köfte. Siz ne kadar köfte istiyorsanız o kadar ekmek ayırmalısınız. Bu sisteme 3080, 6800, 6800 XT, 3080 Ti, 6900 XT, 3090 ayarında bir ekran kartı yakışacaktır.
Mouse önerileri;
Kablolu;
Kablosuz;
Ucuz kablolu ve hafif;
Pahalı kablosuz;
Klavye önerileri;
Bulabilirseniz Razer BlackWidow V3 Yellow Switch de alternatif olarak alınabilir. Ama yalnızca Yellow Switch versiyonu.
Kulaklık önerileri;
Kablosuz;
Not: Eğer gerçekçi sesler istiyorsanız referans kulaklığı bakabilirsiniz. SHP9500, HD560S gibi. Yanına da DAC/Amfi alır kulaklık deneyiminizi arttırabilirsiniz.
Kablosuz kulaklıklar ülkemizde çok pahalı. Kablolu seçeneklerde de iyi seçenekler üst seviyelerde pek yok. 1000-1500 TL'den sonraki oyuncu kulaklıklarında sadece marka satıyor gibi bir şey. Tabi referans kulaklığı almadığınız sürece.
Mousepad Önerileri;
RGB;

Sırf bütçe var diye gereksiz fiyatlara sahip overkill ürünleri koymak yerine her türlü işinizi görecek türden ve uygun fiyatı bulunan ürünlerden ilerleyerek seçimler yaptım. Beğenmediğiniz kısımlar varsa aşağıda belirtmeyi unutmayın.

Öneriler 4 Mart 2022 güncel stok fiyatlarına göre hazırlanmıştır. [/spoiler]

Son düzenleme:
Hazır sistemler her zaman daha uygun oluyor gibi. Geçen gün ekran kartı, anakart, işlemci koydum sepete hazır sistem fiyatını geçti daha ram var kasa var cart curt var.

Hazır sistemler her zaman daha uygun oluyor gibi. Geçen gün ekran kartı, anakart, işlemci koydum sepete hazır sistem fiyatını geçti daha ram var kasa var cart curt var.
Hazır sistemler daha ucuz oluyor evet, ancak orada da şu problem var: Parça kalitesi çok düşüyor. Mesela hazır sistem satın aldığında bu konudaki gibi kaliteli ürünleri elde edemiyorsun, ekran kartı ve işlemci hariç her parça günü kurtaracak kalitede seçiliyor.

Hocam içime sinmeyen bir donanım olduktan sonra istediği kadar avantajlı olsun. Ryzen 5 5600X işlemcili sisteme A320 anakartlı sistem gördü bu gözler. Kasa ve güç kaynağı seçimi çok kısıtlı. Batan geminin mallarını satıyorlar resmen.

Hazır sistemler daha ucuz oluyor evet, ancak orada da şu problem var: Parça kalitesi çok düşüyor. Mesela hazır sistem satın aldığında bu konudaki gibi kaliteli ürünleri elde edemiyorsun, ekran kartı ve işlemci hariç her parça günü kurtaracak kalitede seçiliyor.
Katılıyorum. Hazır sistemlerde genelde sadece CPU ve GPU ikilisine odaklanılıyor. İnsanlarda ilk olarak bu ikiliye bakıyor haliyle.

Çoğunda kasa, psu, ssd üçlüsü biraz düşük kalite oluyor.

Doğru söylüyorsunuz ama kasayı özelleştirme seçeneği olduğu sürece işi bilen biri için sorun değil bu durum.

Doğru söylüyorsunuz ama kasayı özelleştirme seçeneği olduğu sürece işi bilen biri için sorun değil bu durum.
Özelleştirmelerdeki parçalar ya yine kalitesiz oluyor, ya da çok uçuk kaçık fiyatlar veya ürünler oluyor.

Misal sistemin kendisinde Kioxia Exceria var, gidip özelleştirmeye 980 PRO koyuyor.

Özelleştirmelerdeki parçalar ya yine kalitesiz oluyor, ya da çok uçuk kaçık fiyatlar veya ürünler oluyor.

Misal sistemin kendisinde Kioxia Exceria var, gidip özelleştirmeye 980 PRO koyuyor.
GameGaraj'ı beğendim bu konuda. Daha dengeli ve daha bol seçenek var diğer sitelere göre.

DDR5 sistemin ramlari dikkatimi çekti.

OC için önerdiğiniz ramlardan birini daha uyguna bulabilirler. Patriot resmi satıcısı amazondan satıyor (Yurt dışı) LİNK

Büyük emek var tebrik ederim. Güzel parçalar. Thermaltake markası hiç yok acaba F/P olarak mı görmüyorsunuz? Yoksa kalite olarak mı yetersiz?

Yeni konular

Geri
Yukarı