Ekonomi gerçekten çok mu kötü?

Daha fazla  
Gerçekten ekonomi çok mu kötü? 2000 yıllında bu güne kadar pek bir fark göremiyorum. Sadece sayılar değişmiş, 1 TL 15 TL olmuş ne fark eder, asgari ücret ona göre artıyor.
Yani yıllardır fakiriz, zaten fakir olduk hiç zengin olmadık ki, 20 yıl önce de Avrupa'ya gitmek isteyen var şimdi de var.

2001 krizinden daha beter durumdayız şu an, 24 senedir hiç görülmeyen enflasyon ve krizi yaşıyoruz. Rekor üstüne rekor kırılıyor. Korkarım ki ilerleyen zamanlarda tedarik sorunu olacak, ülke yağmalanıyor.

Gerçekten ekonomi çok mu kötü? 2000 yıllında bu güne kadar pek bir fark göremiyorum. Sadece sayılar değişmiş, 1 TL 15 TL olmuş ne fark eder, asgari ücret ona göre artıyor.
Yani yıllardır fakiriz, zaten fakir olduk hiç zengin olmadık ki, 20 yıl önce de Avrupa'ya gitmek isteyen var şimdi de var.

Asgari ücret ona göre artmıyor. Normalde %180 olan enflasyon %80'e göre arttırıldığı için büyük miktarda fakirleşiyoruz. Mesela 2013'te asgari ücret 1000 TL imiş sanıyorsam dolara çevirdiğimizde o zaman 500 dolar yapıyor fakat şu anki asgari ücreti çevirdiğimizde 300 dolar yapıyor iki kata yakın fark.

Herhalde pahalılık sırasında zenginleştiniz de farkında değilsin. 5500 maaş 2000 kira burda. Maaşın 3' te birinden daha fazla kira. Asgari ücret 2800 iken kira 700 liraydı yani 3' te birinden azdı. Yemin ederim şu an istediğin kadar para ver Türkiye' de eski kalitede ne kola var ne peynir.

Mesele rakamlar değil, alım gücü. 1000 TL asgari ücretle alabildiğin şeyleri 5.500 asgari ücretle alamıyorsan demek ki sadece sayılar değişiyor alım gücü düşüyor.

Asgari ücret TL üzerinden hesaplanmaz, dolar üzerinden hesaplanır. 200 dolar zor ediyor, Avrupa'da 1500 dolar alıyor çoğu ülke nasıl iyiyiz?

Geri
Yukarı