Ekonomi ilgili kitap önerisi

xipl

Picopat
Selam. Bu sene ekonomi bölümünü kazandım ekonomiyi temelden anlatan tavsiye ettiğiniz ekonomi iktisat tarzı kitap önerisi var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam. Bu sene ekonomi bölümünü kazandım ekonomiyi temelden anlatan tavsiye ettiğiniz ekonomi iktisat tarzı kitap önerisi var mı?

Öncelikle hayırlı olsun. Hangi ünversiteyi kazandınız?

Size tecrübe ettiğim bir kaç deneyimimiz aktarmak isterim. İktisat, sanılanın aksine İİBF'de yer alan en zor bölümlerden birisidir. Fakültenizde diğer bölümlerden arkadaşlarınız vize ve finallere bir haftada hazırlanırken, sizin iki hafta hazırlanmanız bile A1-A2 için yeterli olmayabilir..

İktisat temelden sağlam anlaşılmadığı takdirde ilerideki yarıyıllarda gelecek mikro, makro ve para gibi bölümün baba derslerinde başarılı olamamanız anlamına gelir. Bunun sebebi derslerin birbirleri üzerine inşa edilmesidir.

Buraya kadar biraz karamsar konuştum ama araştırma ve okuma isteğiniz çok güzel, umarım bu isteğinizi hiç kaybetmezsiniz.

Sorunuza gelirsek, başka bir konuda sizi etiketleyerek yazmıştım, tekrar yazayım. Tavsiye edebileceğim giriş seviyesi akademik kitaplar:

Gülden Ülgen - İktisat Bilimine Giriş.
Zeynel Dinler - İktisada Giriş.

Ek olarak iktisat öğrencisinin okuması gereken kitaplar:

Ha-Joon Chang - Ekonomi Rehberi.
Dani Rodrik - İktisadı Anlamak.

Size tecrübe ettiğim birkaç deneyimimiz aktarmak isterim. İktisat, sanılanın aksine Iibf'de yer alan en zor bölümlerden birisidir. Fakültenizde diğer bölümlerden arkadaşlarınız vize ve finallere bir haftada hazırlanırken, sizin iki hafta hazırlanmanız bile A1-A2 için yeterli olmayabilir.

İktisat temelden sağlam anlaşılmadığı takdirde ilerideki yarıyıllarda gelecek mikro, makro ve para gibi bölümün baba derslerinde başarılı olamamanız anlamına gelir. Bunun sebebi derslerin birbirleri üzerine inşa edilmesidir.

Buraya kadar biraz karamsar konuştum ama araştırma ve okuma isteğiniz çok güzel, umarım bu isteğinizi hiç kaybetmezsiniz.

Sorunuza gelirsek, başka bir konuda sizi etiketleyerek yazmıştım, tekrar yazayım. Tavsiye edebileceğim giriş seviyesi akademik kitaplar:

Gülden ülgen - iktisat bilimine giriş.
Zeynel dinler - iktisada giriş.

Ek olarak iktisat öğrencisinin okuması gereken kitaplar:

Ha-joon chang - ekonomi rehberi.
Dani rodrik - iktisadı anlamak.

Hocam alıyorum bunları bir de arkaşım için tavsiye lazım o da bu kitapları alacak kendisi dokuz eylül'de uluslararası ticaret kazandı şimdi uluslararası ticaretle ilgili size 2 sorumuz var.
1-Kendisi uluslararası ticaret okuyor oda bu kitapları alabilir mi?
2-Uluslar arası ticaret için kitap tavsiyeniz nedir?

İzmir ekonomi üniversitesi.

Hocam alıyorum bunları bir de arkaşım için tavsiye lazım oda bu kitapları alacak kendisi dokuz eylül'de uluslararası ticaret kazandı şimdi uluslararası ticaretle ilgili size 2 sorumuz var
1-kendisi uluslararası ticaret okuyor oda bu kitapları alabilir mi?
2-uluslar arası ticaret için kitap tavsiyeniz nedir?

İzmir ekonomi üniversitesi

İkinize de tekrar hayırlı olsun. Arkadaşının bölümü Uluslararası Ticaret 2 yıllık değil, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik (IBS) bizim deyimimizle (UTİ) 4 yıllık kazandığını varsayıyorum.

Birinci sorunun cevabı, evet alabilir. UTİ ile iktisatın müfredatı özellikle ilk sene neredeyse birebir aynı ilerler.

Dolayısıyla ikinci sorunun cevabınıda vermiş oluyorum, yani sana tavsiye ettiğim kitaplar arkadaşın içinde aynen geçerli. İlk senesinde müfredata göre değişmekle birlikte İş Sağlığı ve Güvenliği, Girişimcilik, Pazarlama gibi İktisatta olmayan bir ders ile ayrılır. Daha sonraki dönemlerde ise UTİ'de iktisatta olduğu gibi Uluslararası iktisat, Mikro, Makro ve Para dersleri görecek. Dolayısıyla iktisat temeli için sana verdiğim tavsiyeler arkadaşın içinde aynen geçerli. Tabii bahsettiğim baba dersleri, onlar sizin kadar detaylı görmeyecekler çok daha yüzeysel olacak.

İkinize de tekrar hayırlı olsun. Arkadaşının bölümü Uluslararası Ticaret 2 yıllık değil, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik (IBS) bizim deyimimizle (UTİ) 4 yıllık kazandığını varsayıyorum.

Birinci sorunun cevabı, evet alabilir. UTİ ile iktisatın müfredatı özellikle ilk sene neredeyse birebir aynı ilerler.

Dolayısıyla ikinci sorunun cevabınıda vermiş oluyorum, yani sana tavsiye ettiğim kitaplar arkadaşın içinde aynen geçerli. İlk senesinde müfredata göre değişmekle birlikte İş Sağlığı ve Güvenliği, Girişimcilik, Pazarlama gibi İktisatta olmayan bir ders ile ayrılır. Daha sonraki dönemlerde ise UTİ'de iktisatta olduğu gibi Uluslararası iktisat, Mikro, Makro ve Para dersleri görecek. Dolayısıyla iktisat temeli için sana verdiğim tavsiyeler arkadaşın içinde aynen geçerli. Tabii bahsettiğim baba dersleri, onlar sizin kadar detaylı görmeyecekler çok daha yüzeysel olacak.

Hocam teşekkürler uluslararası ticaret bitirip YBS üzerine yüksek lisans yapılıyor mu peki?

Hocam teşekkürler uluslararası ticaret bitirip YBS üzerine yüksek lisans yapılıyor mu peki?

Başvuru yapacağınız Ana Bilim Dalı'nın YL başvuru şartlarında özel şart olarak sadece YBS mezunu olmak yoksa, yani diğer bir ifadeyle alan dışından öğrenci alımı açarlarsa (ki %80 alan dışı alım yaparlar) yapabilirsiniz.

Başvuru yapacağınız Ana Bilim Dalı'nın YL başvuru şartlarında özel şart olarak sadece YBS mezunu olmak yoksa, yani diğer bir ifadeyle alan dışından öğrenci alımı açarlarsa (ki %80 alan dışı alım yaparlar) yapabilirsiniz.
mükemmelmiş peki biraz garip olacak ama ben ekonomi bitirip yazılım müh veya herhangi bilişim üzerine yüksek lisans yapabilir miyim amacım avrupada yapmak not ortalamımı yüksek tutup

mükemmelmiş peki biraz garip olacak ama ben ekonomi bitirip yazılım müh veya herhangi bilişim üzerine yüksek lisans yapabilir miyim amacım avrupada yapmak not ortalamımı yüksek tutup

Yani yukarıda bahsettiğim gibi özel şart olmadığı takdirde yapabilirsiniz. Ancak YL'da en azından Türkiye'de ALES ve YDS puanlarınız çok yüksek olsa dahi, bahsettiğiniz radikal alan değişikliği jürinin garibine gidebilir ve sizi mülakatta eleyebilirler. Yani demek istediğim YL yapacağınız alana dair bilgi birikiminiz olmalı, aksi takdirde YL'yi özellikle de tezli yapacaksanız, en iyi ihtimalle sizi bilimsel hazırlığa tabii tutarlar.

Alakası var mıdır bilmem ama Robert Kiyosaki bu tarz konularda çok yardımcı oldu.

Yeni konular

Geri
Yukarı