Ekonomi neden kötü ve nasıl düzelir?

Biliyorum ama sence hükumet değişirse bunlar devam edebilir mi? Eminim ki ABD başkanı'nın isteyeceği ilk şeylerden biri bu üretimleri durdurmak olacaktır. Yoksa olan ambargo daha da artar, ki ilk muhalefet partisi zaten pek karşı çıkmayı sevmez dış ülkelerle. Önceden de oldu bu yüzden Hukumet değişti yaptıklarımızı bıraktık başka ülkelerden "bedava" uçak aldık hepsi hurdaydı. Tekrar olmasını istemem.
Edeceğini düşünüyorum. Zorunlu askerliğin devam edeceğini ve güçlü bir orduya sahip olmamız gerektiğinin bilincinde olduğunu düşünüyorum CHP'nin. Bu ülkeyi ve CHP'yi askerler kurdu, ortadoğu gibi bir yerde, hem Araplar hem Ruslar tarafından istenmiyoruz, sevilmiyoruz. ABD desen ilişkiler bitmiş, ambargo üstüne ambargo. Birde son çocuk asker olayı, gerçekten güçlü bir ordu lazım bu ülkeye.

Ak parti nasıl ekonomiyi kalkındırdı?
Bknz: 2002 seçimleri
Kemal Derviş politikaları
Liberal görünmeye çalışan muhafazakar ak parti
Evet çünkü 2001'de hani 24 tane banka battı tüm borçlar bu hükumete kaldı ve artık IMF'den borç alamıyorduk ya, birkaç milyon için ayaklarına yatıyorduk hani bu yüzden hemen kalkındıracak kısa süreli atılımlar gerekliydi ve yapıldı ancak 2.aşama için çok geç kalındı o yüzden bu haldeyiz.

Edeceğini düşünüyorum. Zorunlu askerliğin devam edeceğini ve güçlü bir orduya sahip olmamız gerektiğinin bilincinde olduğunu düşünüyorum CHP'nin. Bu ülkeyi ve CHP'yi askerler kurdu, ortadoğu gibi bir yerde, hem Araplar hem Ruslar tarafından istenmiyoruz, sevilmiyoruz. ABD desen ilişkiler bitmiş, ambargo üstüne ambargo. Birde son çocuk asker olayı, gerçekten güçlü bir ordu lazım bu ülkeye.
Bu ülkeye asker değil profesyonel asker lazım. Bunu da hükmet değil bağımsız TSK verir.

Tabii ki bilincindeler ama CHP genel olarak dış ülkelerle iyi bağlar kurmak ister ve her şeyi çok zorlamazlar. Zaten uzun süredir tek başlarına iktidar değiller ama Ecevit haricinde ben pek muhalefet olarak da atiklikletini görmedim.

Evet çünkü 2001'de hani 24 tane banka battı tüm borçlar bu hükumete kaldı ve artık IMF'den borç alamıyorduk ya, birkaç milyon için ayaklarına yatıyorduk hani bu yüzden hemen kalkındıracak kısa süreli atılımlar gerekliydi ve yapıldı ancak 2.aşama için çok geç kalındı o yüzden bu haldeyiz.
Hiçbir aşama için geç kalınması. Sadece yapılmak istenmedi. Yaptıkları şeyin belirli sür ekmeğini yediler. Ak parti kısmen hazıra kondu.

Halklar, hak ettikleri şekilde yönetilir ve hak ettikleri şekilde yaşarlar. Yani ekonominin kötü olması tamamen halkla alakalı. Ekonominin düzelmesi için de halkın düzelmesi lazım. Bu da çok zor. Ki Ülkenin tek sorunu ekonomi değil.

Bazı zamanlarda zararı kabul edip masadan kalkmak gerekir. İçinde bulunduğumuz durum da böyle. Değiştirmeye çalışmak veya şans vermek zararı arttırmaktan başka bir şey sağlamaz. Keşke bu kadar olumsuz konuşmak zorunda kalmasaydım fakat acıtsa da doğruları konuşmak gerek.

Ekonomi problemini iktidarın değişmesine bağlamayın. Sol ittifaklar seçimi kazansa bile karşısında büyük bir enkazla karşılaşacaklar ve bunu düzeltmeleri oldukça zor olacak.

Ayrıca Kemal kılıçdaroğlu yerine kim olursa olsun eğer kazanırlarsa gerçekten zorlu bir sınav onları bekliyor.

Zaten enkazdan çıkarma vadiye aday oluyorlar seçilip bir şey yapamazlarsa öperler öyle adayı.

Hiçbir aşama için geç kalınması. Sadece yapılmak istenmedi. Yaptıkları şeyin belirli sür ekmeğini yediler. Ak parti kısmen hazıra kondu.
Evet öyle, aslında ekmek yediler ama aynı zamanda dış güçlerden de korktular çünkü yeterince güçlü değildik zaten bence bu kadar askeri atılım yapılmasının sebebi bu, kendimizi korumak ve dış ülkelere dur diyebilmek. Dur diyince de ekonomik krizi alıyoruz tabii ama bilemiyorum... Aynı zamanda bu ekonomik kalkınmayı da yatırımlar yerine köprü ve yollara adadılar. Ama son 10 senedir böyle olmadığını düşünüyorum, Suriye'de savaş 2011'de çıktığından beri bunların ekmeğini yemek yerine yatırım yapmaları gerektiğini anladılar ve Türkiye'nin ekonomik gücü hem askeriyeye hem de sosyal işlere yetmiyor, o yüzden askeriyeyi geliştirmek için çok büyük atılımlarda bulunuyorlar. ABD'nin sadece askeri yatırımı Türkiye'nin bütün gelirinden fazla.
Zaten enkazdan çıkarma vadiye aday oluyorlar seçilip bir şey yapamazlarsa öperler öyle adayı.
5 Senede düzeltemezler, ekonomiden çok politikalara yönelmeli ve özgürlükçü yaklaşım geri gelmeli yoksa 2.seçimleri asla kazanamazlar. 5 senede dolar'ı düşürürler ama dediğim gibi tüm güçlerimizden vazgeçerler muhtemelen...

Geri
Yukarı