Ekonomimiz düzelirse maaşlar düşer mi?

Ülkenin çıkmaz sorunlarindan birisi bence bu cidden bir sağlam ekonomist bulup cevabını merak ediyorum.
Böyle bir şey olması için doların 2 lira olup o fiyatta kalması çok uzun süreler değişmemesi lazım.
Diyelim ki oldu; yeni ekonomik paket açıklanır, yani maaşlar ve fiyatlar tamamen yeniden tasarlanır.

Şu andaki hükümetin uyguladığı ekonomik politika ile Türk Lirası yeniden eski değerini kazanmayacağına göre bunları düşünmeye gerek yok.

Ne olacak yılbaşı? 2023 süper güç Türkiye mi?

:D hocam ben 2023 de düzelcez mi dedim adam demiş düzelirse maaşlar ne zaman düşer diye bende yılbaşı dedim o zaman mı düzelcez dedim? Adamın sorduğu şeyi okumadan laf atıyorsunuz.

Düşmesi lazım çünkü mevcut asgari ücreti 5500 TL ve dolar tekrar 2 seviyesine düşerse dolar bazında asgari ücret 2750 dolar olur. Bunu hiçbir ülkenin kaldırabileceğini düşünmüyorum. Fakat ekonomi düzeldiğinde asgari ücret birim olarak düşse bile alım gücümüz kesinlikle artacaktır.
Hocam düşen bir ülke olmadı diye biliyorum yani düşmez. Zam yapılmaz sadece. Ayrıca bahsettiğiniz doların 2 olması olanaksız bir şey. 2750 doları dolarin minimum 10 olabilecegini varsayarsak 27500 tl olarak alırız. Yani ücretlerde düşme söz konusu olamaz. En azından öyle bir örnek yok.

Geri
Yukarı