Ekran gidip gelmesi ve renkli çizgiler çıkması

Parfait

Hectopat
Daha fazla  
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yukarıda da göründüğü gibi ekranda renkli çizgiler çıkıyor ve gidip gelmeler meydana geliyor. Fakat ekranı biraz oynattıktan sonra sorun çözülüyor ama bir titreşim v.s. olduğunda tekrarlıyor. Bunun sebebi nedir?
Laptop modeli: HP Pavilion Power 15-cb008nt

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Kullanmış olduğun LCD panelin arkasında elektronik bir devre kartı bulunur, alt kısımda boylu boyunca uzanır genelde. Ve bu devre kartı ile panel arasında paralel bir bağlantı vardır.
Bu bağlar zayıfladığında, temassızlık olduğunda genelde bu tip durumlar görülebiliyor.
İlerleyen zamanda komple alakasız çizgilerle, anlamsız görüntülerle dolabilir LCD panel.

Bu konu ile alakalı güzel bir rehberimiz var; Laptop Ekran Değişim Rehberi
Eğer aşağıdaki devre kartına paralel uzanan bağlantıya ellediğinde, görüntü tamamen düzeliyorsa idareten bir tampon parça koyabilirsin oraya.
Ama yok rehberdeki gibi; Ne yaparsan yap hep bozukluk devam ediyorsa yeni bir panel alman gerekecek.

14.jpg
Kullanmış olduğun LCD panelin arkasında elektronik bir devre kartı bulunur, alt kısımda boylu boyunca uzanır genelde. Ve bu devre kartı ile panel arasında paralel bir bağlantı vardır.
Bu bağlar zayıfladığında, temassızlık olduğunda genelde bu tip durumlar görülebiliyor.
İlerleyen zamanda komple alakasız çizgilerle, anlamsız görüntülerle dolabilir LCD panel.

Bu konu ile alakalı güzel bir rehberimiz var; Laptop Ekran Değişim Rehberi
Eğer aşağıdaki devre kartına paralel uzanan bağlantıya ellediğinde, görüntü tamamen düzeliyorsa idareten bir tampon parça koyabilirsin oraya.
Ama yok rehberdeki gibi; Ne yaparsan yap hep bozukluk devam ediyorsa yeni bir panel alman gerekecek.

14.jpg

Çözüm
Emin olmak için ekranda çizgilerin olduğu esnada Ctrl + PrtScr tuşuna basıp ekran görüntüsü almanızı ve Paint programına yapıştırmanızı istiyorum.
Tahminen ekranda beliren kusurlar Paint programına yansımayacaktır. Eğer söylediğim gibi çıkarsa monitör tarafında sıkıntı olduğu kesinleşmiş olur.

Leptobun otobüs ile seyahat etmesi bozulması için bir sebep değil. Biz genelde sabit disklerde problemle karşılaşıyoruz fazla sarsıntıya maruz kalan taşınabilir bilgisayarlarda.
Şehirler arası otobüslerin süspansiyonları gayet performanslı oluyor :) Şahsen zevk amaçlı İstanbul - Kars seferlerine katılmayı planlıyorum :)

Garanti kapsamına girip girmeyeceği çok tereddütlü bir konu. Kullanım şartları da panelin bozulmasında bir numaralı etken. Servis kötü niyetliyse suçu direkt olarak size atacaktır :)

Garantisi devam ediyorsa yukarıda bahsettiğim işlemleri uygulamadan; Anlaşmalı oldukları kargo şirketine gidin ve ücreti karşı tarafa yansıtarak servise gönderin. İçeride kişisel hiçbir dosyanızın bulunmamasına dikkat edin, işletim sistemine şifre koymayı unutmayın. Güven olmaz.

Emin olmak için ekranda çizgilerin olduğu esnada Ctrl + PrtScr tuşuna basıp ekran görüntüsü almanızı ve Paint programına yapıştırmanızı istiyorum.
Tahminen ekranda beliren kusurlar Paint programına yansımayacaktır. Eğer söylediğim gibi çıkarsa monitör tarafında sıkıntı olduğu kesinleşmiş olur.

Leptobun otobüs ile seyahat etmesi bozulması için bir sebep değil. Biz genelde sabit disklerde problemle karşılaşıyoruz fazla sarsıntıya maruz kalan taşınabilir bilgisayarlarda.
Şehirler arası otobüslerin süspansiyonları gayet performanslı oluyor :) Şahsen zevk amaçlı İstanbul - Kars seferlerine katılmayı planlıyorum :)

Garanti kapsamına girip girmeyeceği çok tereddütlü bir konu. Kullanım şartları da panelin bozulmasında bir numaralı etken. Servis kötü niyetliyse suçu direkt olarak size atacaktır :)

Garantisi devam ediyorsa yukarıda bahsettiğim işlemleri uygulamadan; Anlaşmalı oldukları kargo şirketine gidin ve ücreti karşı tarafa yansıtarak servise gönderin. İçeride kişisel hiçbir dosyanızın bulunmamasına dikkat edin, işletim sistemine şifre koymayı unutmayın. Güven olmaz.
Açıkçası siz ilk attığınız resimdeki kısıma biraz baskı uyguladıktan sonra %90 ölçüde sorun çözüldü oynatınca yine oluyor fakat oynatmayı bırakınca anında düzeliyor şuan eğer sorun devam ederse kendi şehrimde zaten bir hp servisi bulunmakta oraya veririm artık. Teşekkürler yardımlarınız için :)

Zaten bu tip problemlerde eğer ki sorun "bağlantılardan kaynaklanan temassızlık tarafındaysa"; Firma hemen tamirini yapar, en kısa sürede size ulaştırır.

Ancak panelin bizzat kendisinde problem oluşmuşsa; Mecburen komple panelin değişimi gerekiyor ve burada "Müşteri memnuniyeti" denen kavram ortaya çıkıyor :)

Siz hiçbir yerine ellemeden servise gönderin güzelce, yardımcı olurlar diye tahmin ediyorum.
Ben teşekkür ederim iyi geceler :)

Zaten bu tip problemlerde eğer ki sorun "bağlantılardan kaynaklanan temassızlık tarafındaysa"; Firma hemen tamirini yapar, en kısa sürede size ulaştırır.

Ancak panelin bizzat kendisinde problem oluşmuşsa; Mecburen komple panelin değişimi gerekiyor ve burada "Müşteri memnuniyeti" denen kavram ortaya çıkıyor :)

Siz hiçbir yerine ellemeden servise gönderin güzelce, yardımcı olurlar diye tahmin ediyorum.
Ben teşekkür ederim iyi geceler :)
ya kusura bakmayın şimdi aklıma geldi de bilginiz var dır belki ssd takmak sizce paneli de garanti dışında bırakır mı ? (bu modelde araştırmama göre garanti dışı kalmıyor diyorlardı fakat hala eminde değilim , ssd yi ben taktım)

O modelde sabit disk değişikliği için alt kapağın komple sökülmesi gerekiyor yanılmıyorsam.
Tüm anakart ortaya çıkıyor kapak kalktığında. Normal şartlarda garanti dışı kalması gerekir.
Ancak HP'nin oyuncu serisi leptoplara karşı özel bir tutumu var mı inan bilmiyorum. İç tarafta bir etiket yoksa garantinin bozulma durumu da yoktur büyük olasılıkla.

Sendeki problem ekran ile alakalı zaten. Söylemezsen fark etmezler bile :)
Ben de Samsung marka lazer yazıcımı HP servisine yollayacağım, HP devralmış geçenlerde.
Bakalım servis kaliteleri nasılmış?

Yeni konu açmamak için hortlatıyorum kusura bakmayın. Monster Abra A5 PC var 4 ay önce aldım ve bu sorundan var arada pembe yatay çizgiler çıkıyor anlık. Bir sorun teşkil eder mi garantiye yollamalı mıyım?

Yeni konular

Geri
Yukarı