Ekran Kararıyor Ama Sistem Arka Planda Çalışmaya Devam Ediyor

Ulaş88

Hectopat
Öncelikle iyi günler arkadaşlar. Benim sorunum 8 yıldır devam eden bir sorun yani bilgisayarı aldığım zamandan beri olan sorun. Öncelikle BF3, M.2, COD ve bir sürü oyun oynadım 8 yıl içinde fakat hiçbir sorun yaşamadım. Fakat eskiden beri oynadığım oyun olan Rappelz'ı bilgisayarı ilk aldığım 2011 tarihinden beri oynayamıyorum. Oyun esnasında belli bir süre olmaksızın aniden ekran kararıyor ve monitör renkli ışıklara geçiyor. Fakat bilgisayar çalışıyor halen hatta oyun arka plan müzik ve sesleri gelmeye devam ediyor. Hal böyle olunca güç tuşundan kapatmak zorunda kaldım hep. Yani oyuna giremedim hiçbir zaman. Sorunun üstüne daha önce bu kadar düşmemiştim hiç ama artık sinirlendiğimi ve tahammül edemediğimi fark ettim bu duruma. Yani yüksek grafik gerektiren oyunları sorunsuz oynarken bu tarz bir sorunla Rappelz ile karşılaşmak gerçekten düşündürüyor. 1 hafta önce termal macunumu değiştirdim ve gereken temizliği yaptırdım. Driverlarım güncel sürekli ve kontrol ediyorum. Sanırım bundan daha iyi açıklayamam bilgisayar bakımı için götürdüğüm yere de danıştım oyunun çözünürlüğünü düşür şeklinde cevap verdi. Yani ekran kartında bir sorun olsa diğer oyunlarda başından beri sorun yaşıyor olurdum öyle değil mi? Bu oyunda mı sadece sorun yaşıyor ekran kartı? Eğer öyle ise bile beni bilgilendirin arkadaşlar.

Sistem şu şekilde:
  • Anakart: Intel Whitesburg DP55WB
  • İşlemci: QuadCore Intel Core i5-750 3200 MHz 2.67 GHz
  • Ekran kartı: NVIDIA GeForce 9600 GT 2 GB
  • Yüklü Bellek (RAM): 6 GB
  • BIOS: Intel UEFI
  • Sistem Türü: 64 Bit işletim sistemi
  • İşletim Sistemi: Win10 (sorun önceki sürümüm olan W8 ve W7 de vardı. )

Son düzenleyen: Moderatör:
geçmiş olsun kardeş

Benim evdeki sistemde aynı şeyler oluyor. sistemin kullanım yoğunluğuna bağlı sanırım işlemci veya ekran kartındaki ısınmadan dolayı diye düşünüyorum. sende cok eski tabi bu sorun ancak bende 6 aydır var

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunun gibi bişey mi? Bu arada ekran?
geçmiş olsun kardeş

Benim evdeki sistemde aynı şeyler oluyor. sistemin kullanım yoğunluğuna bağlı sanırım işlemci veya ekran kartındaki ısınmadan dolayı diye düşünüyorum. sende cok eski tabi bu sorun ancak bende 6 aydır var

Sizde alt+tab veya alt+f4 ile oyunu kapatmayı dener misiniz?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

yok bende sistem komple gidiyor. ekran kartı monitöre görüntü vermeyi kesiyor. monitordeki analok hdmi geçişi yanıp sonuyor yani sistem en azından ekran kartı (belkide) görüntü vermeyi sesiyor

Sistemi güç tuşuyla kapatmak yerine Alt+F4 veya Alt+Tab ile değiştirmeyi dener misin?
Hepsini bu 8 yıllık sürede denedim fakat ekran sadece siyah yani sesleri efektleri duyabiliyorum fakalt müdahele edemiyorum yani herhangi bir fonksiyon işlemiyor tabiri caizse... O yüzden güç düğmesinden kapatıyorum.

[/QUOT

Ekran böyle olmuyor sinyal yok diyor bilgisayarın fanları hızlanıyor oyun sesleri devam ediyor fakat tamamen simsiyah bir ekran var

Hepsini bu 8 yıllık sürede denedim fakat ekran sadece siyah yani sesleri efektleri duyabiliyorum fakalt müdahele edemiyorum yani herhangi bir fonksiyon işlemiyor tabiri caizse... O yüzden güç düğmesinden kapatıyorum.
ekrana görüntüyü hdmi ile mi alıyorsunuz. ekranda hoparlör var mı? eğer yoksa tv ye hdmi ile bağlayıp bu şekilde test eder misiniz? beklentim görüntü ile sesinde hdmi üzerinden iletilirken kesilmesi ben ekran kartıyla alakalı olduğunu düşünüyorum donanımsal bir problem olabilir

ekrana görüntüyü hdmi ile mi alıyorsunuz. ekranda hoparlör var mı? eğer yoksa tv ye hdmi ile bağlayıp bu şekilde test eder misiniz? beklentim görüntü ile sesinde hdmi üzerinden iletilirken kesilmesi ben ekran kartıyla alakalı olduğunu düşünüyorum donanımsal bir problem olabilir
Benim monitör ve kablo ile ilgiliydi sorun, her oyunu oynuyordum. Sadece Ama sadece gta 5 1920x1080 yapınca gidiyordu. Farklı monitörde denedim sorun yaşamadım. Ekran kartı test programı ile sorunu tespit edebilir mi? Psu yetersiz geliyor olabilir mi?

Benim monitörüm vga kablo ile bağlanıyor.Bu sorunu sadece tek bir oyundan alıyorum.

Benim monitör ve kablo ile ilgiliydi sorun, her oyunu oynuyordum. Sadece Ama sadece gta 5 1920x1080 yapınca gidiyordu. Farklı monitörde denedim sorun yaşamadım. Ekran kartı test programı ile sorunu tespit edebilir mi? Psu yetersiz geliyor olabilir mi?
güç kullanımı hesaplama bu bağlantıdan ne kadar güç gerektiğini hesaplaya bilirsin. ekran kartı ile ilgili bir problem varsa eğer bunu test edebileceğin bir uygulama bilmiyorum ancak gta 5 de oluyorsa eksik dosya olabilir diye düşünüyorum. sistemi test etmeni stres testine sokmanı tavsiye ederim tam güçte veya normal kullanımda ne kadar sürede bu sorunu yaşadığınızı görmüş oluruz

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı