Ekran kararması ve parça arızası

charco

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selamlar, bu sıkıntı ile 2. defa karşılaşıyorum. Bir öncekinde dizi izliyordum aniden ekran bu hale döndü ve hiçbir şeyi çalıştıramadım, şimdi de 10 dakikalığına içeriye gidip geldiğimde ekran yine bu hale dönmüştü. Mecburen bilgisayarın güç tuşuna uzun süre basıp kapatıp bilgisayarı tekrar açıyorum. Aslında bununla daha önce de karşılaşmıştım fakat çok sık olmuyordu, şimdi çok sık olmaya başladı. Sıklaşmasından kastım aslında 1 hafta içinde 2 - 3 defa oluyordu önceleri ise ayda 1 anca oluyordu. Konu aslında uzun, normalde benim bilgisayarımın bir parçası sıkıntılı fakat bunu anlayamıyorum. Bazı bilgisayar arıza tespit programlarında test yaptığımda Intel ekran kartımın, NVIDIA GTX 965M olan ekran kartımın veya SSD'nin arızalı olduğunu gösteriyor bazıları ise hiçbirinde hata yok bilgisayarının durumu muhteşem diyor. Siz hangi programları kullanıyorsanız benimle paylaşırsanız sevinirim. Bilgisayarım önceden güç tuşuna bastığımda ortalama 1.5-2 saniyede açılıyordu şimdi ise 5 - 8 saniye aralığında açılıyor. Örneğin Valorant'a girdiğim zaman ekran kartı sıcaklık değeri 30 saniye içerisinde 60 dereceye ulaşıyor Turbo modunu açtığımda 30 saniye içinde 49 dereceye düşüyor. Ben en son bir buçuk yıl önce Monster yetkili servisine göndermiştim garantisi bitmişti ama ömür boyu temizlik bakımından faydalanmak için göndermiştim. Ondan öncesine bilgisayarım da hiçbir sorun arıza vs. yoktu. Oyunlarda muhteşem performans sergiliyordu, bakımdan geldiğinde arka kasasından temizlenmediğini anladım bariz belliydi bütün tozlar duruyordu 1 hafta sonra bilgisayar arıza vermeye başlayınca çok da kurcalamadım elimde kanıt yok diye bir şey diyemedim buradan da çok fazla günahlarına girmekte almakta istemediğimden daha fazla bir şey diyemiyorum ama sadece öyle değinmek istedim.
Bilgisayarı tekrar göndermek istemiyorum çünkü bilgisayara ihtiyacım var ders çalışıyorum şimdi belli olmaz belki de çalışan bilgisayar hepten gider diye endişeleniyorum ama sınava hazırlandığım için sıkıntıdan bazen girip oynuyorum. Bu sorunu teknik servise göndermeden nasıl halledebilirim? En azından nedenini bulsam bana yeter çünkü ona göre bir işlem yapacağım eğer ekran kartım arızalı ve oyun oynadığımdan dolayı zorlanıyorsa ve bu yüzden hata veriyorsa oyunu bırakacağım. Yardımlarınızı bekliyorum herkese hayırlı haftalar diliyorum. Aşağıda bilgisayar ile alakalı görseller.

IMG_4655 (1).JPG

Bilgisayarın özellikleri:

sistem.png

Açılış süresi:

bios.png

SSD:

ssd.png

En son yaptığım arıza tespit sonuçları:

test.png

Konuyu güncellemek uyarı cezası verir mi bilmem ama belki bilipte görmeyen olmuştur diyerekten...

Son düzenleme:

Geri
Yukarı