Ekran kartı açık elektriğe sebep oluyor

MahanN

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, ben yeni bir ekran kartına geçtim. 2. el aldığım bu ekran kartı açık elektriğe sebep oluyor. Aldığımdan beri USB yerleri, kısaca metal olan her yerde elektrik oluyor ve elimi çarpıyor.

Hatta bugün ekran kartını birkaç şekilde test ettim, ondan mı elektrik diye. Kasaya elektriği o iletiyor, hatta kasanın prizini kablosunu çektiğim zaman. Ama monitörü taktım, fişini. Ve bir baktım, monitördeki Display Port bağlantısı üzerinden üstüne elektrik çekiyor. Hatta sonra monitörden mi diye monitörün fişini çekip kasanınkini bağladım ama kasada elektrik devam ediyordu. Kontrol kalemi ile her şeyi test ettim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam, problemli parça denk gelmiş. İçten bir problemi olabilir. Kullanmak zarar verebilir.

Ekran kartını sök yeniden bak. Genelde PSU çıkışlarından eksi olanında parazit olur o da toğrağa akar. Topraklama yoksa eksi uçta yani şasede kalır parazit. O yüzden ekran kartı ile alakası olacağını sanmam, önceden de vardır büyük ihtimal. Kontrol kalemiyle kasanın metal kısımlarını kontrol edin.

Ekran kartını sök yeniden bak. Genelde PSU çıkışlarından eksi olanında parazit olur o da toğrağa akar. Topraklama yoksa eksi uçta yani şasede kalır parazit. O yüzden ekran kartı ile alakası olacağını sanmam, önceden de vardır büyük ihtimal. Kontrol kalemiyle kasanın metal kısımlarını kontrol edin.

Hocam ekran kartını söktüm, elektrik olayı kalktı. ekran kartını taktım, elektrik gene geldi. anakartın arkasında soketler falan var ya, metal olan yer, oraya kalem tuttum ekran kartı varken ve elektrik vardı. Ekran kartını çıkartım, elektrik gitti ve düzeldi. Ne yapacağım yani şimdi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam ekran kartını söktüm, elektrik olayı kalktı. ekran kartını taktım, elektrik gene geldi. anakartın arkasında soketler falan var ya, metal olan yer, oraya kalem tuttum ekran kartı varken ve elektrik vardı. Ekran kartını çıkartım, elektrik gitti ve düzeldi. Ne yapacağım yani şimdi?
Prizde topraklama var mı kontrol ettirmeniz lazım. Topraklama olsa, zaten her PC de olabilecek parazit toprağa akarak yok olur.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı