Ekran kartı alana kadar Ryzen 5 4650G yeter mi?

S.u.d

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar, uzun süredir sistem toplamak için beklemedeyim. Şu an 7 yaşında GTX660M dizüstüm var ve yeni oyunları çalıştırmamaya başladı. Almak istediğim sistem şu:

Anakart: MSI B550 GAMING Edge.
İşlemci: Ryzen 5 5600X.
Ekran kartı: RTX 3070( F/P ne olursa)
RAM: Kingston HyperX 2x8 GB 3600MHz CL17.
PSU: Seasonic 650W Gold.
SSD: Samsung EVO 970 500GB.
Kasa: Phanteks P400A RGB.

Açıkçası aralık ayında almak üzereydim fakat gireceğim sınav ertelendi beklemem gerekti vs sonra piyasaya olanları biliyorsunuz zaten 😊 o sırada bütçem ucu ucuna yetiyordu ve RTX3060TI+5 5600X yerine RTX3070+5 3600 almaya karar vermiştim. Toplamayı düşündüğüm sistemden de anlaşılıyordur diye düşünüyorum ama nispeten ömürlük, uzun süre eskimeyecek parçalar seçmeye çalıştım. Yani şunun yerine bunu al idareten parayı ekran kartına yatır gibi tavsiyeler çok gerek yok. Tabi değindiğim şekilde alternatif öneriniz varsa duymak isterim.

Asıl başlık konusuna gelecek olursak fahiş fiyata idareten ekran kartı almak yerine biraz beklemek için APU işlemci almayı düşünüyorum. Bu sayede diğer parçalardan da feragat etmeme gerek kalmayacak, yoksa üçer beşer onlardan kırpıp işlemci+ ekran kartı almam gerekecek.
Planım ise bir süre Ryzen 5 4650G ile idare etmek. Şu anki laptoptan her türlü iyidir diye düşünüyorum. Daha sonra ilk fırsatta RTX 3070 almak. En sonunda da 5 5600X alıp 4650G'yi satmak. Hem bu süreçte belki 5600X'in non-X versiyonu çıkar.

Ekran kartsız 4650G sistem yaklaşık 6500 TL tutuyor. 4650G'ye alternatif 5 3600+ ekran kartı alabilirim bütçeyi 8000'e çıkarıp diğer parçalardan kısarak ama değmeyeceğini düşünüyorum. Bunu al şunu sat boşuna uğraş olur gibi geliyor.
Sizce bu plan mantıklı mı? Alternatif fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim düşüncem R5 Pro 4650G'yi alın, stabil bir OC da yaparsanız sizi güzel bir süre idare eder. Zaten RTX 3070 isteğiniz varsa hatırı sayılır bir süre ona kavuşmanız zor, en azından bu süre uzarsa iyice sıkılıp bunalmamış olursunuz.

Merhabalar, uzun süredir sistem toplamak için beklemedeyim. Şu an 7 yaşında GTX660M dizüstüm var ve yeni oyunları çalıştırmamaya başladı. Almak istediğim sistem şu:

Anakart: MSI B550 GAMING Edge.
İşlemci: Ryzen 5 5600X.
Ekran kartı: RTX 3070( F/P ne olursa)
RAM: Kingston HyperX 2x8 GB 3600MHz CL17.
PSU: Seasonic 650W Gold.
SSD: Samsung EVO 970 500GB.
Kasa: Phanteks P400A RGB.

Açıkçası aralık ayında almak üzereydim fakat gireceğim sınav ertelendi beklemem gerekti vs sonra piyasaya olanları biliyorsunuz zaten 😊 o sırada bütçem ucu ucuna yetiyordu ve RTX3060TI+5 5600X yerine RTX3070+5 3600 almaya karar vermiştim. Toplamayı düşündüğüm sistemden de anlaşılıyordur diye düşünüyorum ama nispeten ömürlük, uzun süre eskimeyecek parçalar seçmeye çalıştım. Yani şunun yerine bunu al idareten parayı ekran kartına yatır gibi tavsiyeler çok gerek yok. Tabi değindiğim şekilde alternatif öneriniz varsa duymak isterim.

Asıl başlık konusuna gelecek olursak fahiş fiyata idareten ekran kartı almak yerine biraz beklemek için APU işlemci almayı düşünüyorum. Bu sayede diğer parçalardan da feragat etmeme gerek kalmayacak, yoksa üçer beşer onlardan kırpıp işlemci+ ekran kartı almam gerekecek.
Planım ise bir süre Ryzen 5 4650G ile idare etmek. Şu anki laptoptan her türlü iyidir diye düşünüyorum. Daha sonra ilk fırsatta RTX 3070 almak. En sonunda da 5 5600X alıp 4650G'yi satmak. Hem bu süreçte belki 5600X'in non-X versiyonu çıkar.

Ekran kartsız 4650G sistem yaklaşık 6500 TL tutuyor. 4650G'ye alternatif 5 3600+ ekran kartı alabilirim bütçeyi 8000'e çıkarıp diğer parçalardan kısarak ama değmeyeceğini düşünüyorum. Bunu al şunu sat boşuna uğraş olur gibi geliyor.
Sizce bu plan mantıklı mı? Alternatif fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

i5 10600K+Z490 veya 10400+B460M alın içerisindeki UHD630 ile LoL, CS:GO Valorant oynarsınız.
AMD şart ise 700TL'ye 2200G falan alın 4650G'ye o paraları vermenin anlamı yok.

Güncelleme olarak yazıyorum verilen cevaplar için de teşekkürler. LoL CS falan oynamadığım için Intelde de gelecek görmediğim için yine AMD düşündüm fakat, amazon.de'den Xbox Series S aldım bilgisayar piyasası düzelene kadar game pass ile 1 yıl rahat idare eder diye düşünüyorum. Benim gibi düşünüp bu başlığı bulanlara faydası olur belki.

Güncelleme olarak yazıyorum verilen cevaplar için de teşekkürler. LoL CS falan oynamadığım için Intel'de de gelecek görmediğim için yine AMD düşündüm fakat, amazon.de'den Xbox Series S aldım bilgisayar piyasası düzelene kadar Game Pass ile 1 yıl rahat idare eder diye düşünüyorum. Benim gibi düşünüp bu başlığı bulanlara faydası olur belki.
Vergiler dahil tam ne kadara mal oldu acaba?

Vergiler dahil tam ne kadara mal oldu acaba?
Ben biraz şanslı döneme denk geldim merkez bankası başkanı faizi arttırıp kovulmadan önce Euro 8.60 lara düştüğü sırada karttan çekildi. 3350 aldı karttan Amazon 2 hafta sonra da 120 lira iade etti. Fikir vermesi açısından o sırada Türkiye'de 3800 civarına düşmüştü kampanya ile.

Geri
Yukarı