Rehber Ekran Kartı BIOS'unu UEFI destekli yapma

karakarga70

Kilopat
Daha fazla  
Herkeze merhaba,

GPU-Z isimli ekran kartları hakkında bilgi veren yazılımı incelerken, UEFI isimli bir kutucuğun boş olduğunu gördüm. Bunun nedenini araştırmaya başladım. İnternet üzerinden ne işe yaradığını öğrendikten sonra, kendi ekran kartıma BIOS Upgrade yaparak üzerindeki yazılımı güncellemeyi düşündüm.

Techpowerup sitesinde GTX 680 BIOS'ları incelerken, Databases/VGA Bios Collection bölümünde Nvidia kartlar için GPU Brand bölümünde 2 ayrı grup olduğunu gördüm. Birisi Nvidia ikincisi ise Unverified Uploads ismine sahipti.

İlk Nvidia bölümde istediğim gibi bir BIOS bulamadığım için diğer Unverified Uploads bölümünü incelemeye başladım, bundan sonra;

Card Vendor: Nvidia (4103) seçtim. [Bu o bölümde şu an için 4103 adet BIOS olduğunu gösteriyor, sayısı zamanla artabilir.]

Card Model: GTX 680 (16) [Yine aynı şekilde, sayı zamanla artabilir, bu açıklamayı devam eden seçimler için artık tekrar tekrar yazmayacağım.]

Bus Interface: PCI-e (16) seçtim,

Memory Type: DDR5 (8) seçtim,

Memory Size: 2048 (7) seçtim,

Since: All seçtim.

Karşıma 7 adet Nvidia 680 orjinal BIOS'u çıktı. Bunlardan 5 tanesi için Core/Mem olarak kullandığım kart'ta olduğu gibi 1006/1502 yazılı idi.

Bendeki Zotac ZT-60101-10P kod numaralı düz Nvidia anakart/şaseye sahip, internetten araştırdım. O yüzden bu yoldan gittim. Zotac haricinde Gigabyte, Asus, gibi birçok üretici orjinal Nvidia üretim anakart ve soğutucu kullanmış. Daha farklı soğutuculu modeller de belki bu iş için seçilebilir fakat, onlar overclocklu oldukları için hızları düşecektir.

Bu 5 model içinden Details bölümlerine ayrı ayrı girip, inceledim. Bunlardan sadece 3 tanesi UEFI özellikte olduğu için, diğer 2 modeli de eledim. Kalan 3 modelden Version 80.04.47.00.6D olanı diğer 2'sinden hem daha yeni tarihli idi, bu sebeple kalan son 2 taneyi de eledim.

155717.rom --> v80.04.47.00.03 (03-07-2012)
142980.rom --> v80.04.47.00.61 (05-09-2012)
150695.rom --> v80.04.47.00.6D (01-10-2012) en yeni!

Bu şekilde elimde sadece Version 80.04.47.00.6D olan BIOS kaldı. Sağ tarafta ise;
Device ID: 10DE 1180 ve Subsystem ID: 10DE 100C yazılı ve en altta download bölümünden çektiğim bu 150695.rom isimli BIOS dosyasını programlamaya karar verdim.

Gene Techpowerup'ın Downloads bölümünde Nvidia grafik kartlarını programlamak için yapılmış olan solda Tweaking bölümü içindeki BIOS Flashing bölümüne girdim.

Buradan Nvidia NVflash bölümünde bulunan en güncel Nvidia NVflash 5.416.0 versiyon programlama yazılımını indirdim.

Kendimce kolay ulaşabileceğim bir klasör içine programı ve indirdiğim BIOS'u kopyaladım. Windows üzerinden DOS ekranına geçtim. Programların bulunduğu, "dene" ismini verdiğim directory içine girdim. Bende yüklü olan Windows 7 64 bit versiyon olduğu için, nvflash64.exe olan programı çalıştırmam gerekiyordu. (32 bit işletim sistemi kullananlar için ise nvflash.exe programının seçilmesi gerekiyor.)

Tabi şimdiki mesele DOS ekranına nvflash64 ve arkasından yüklenecek BIOS'un isminin yazılması gerekiyor.

C:\dene\nvflash64 150695.rom olarak enter'a bastım.

Fakat işlem gerçekleşmedi, çünkü bu yoldan farklı Device ID ve Subsystem ID'ye sahip olduğum için, BIOS programı işletmeyi durdurdu. Bu kontrolün yapılmadan istediğim BIOS dosyasını yükleyebilmek için, ufak bir parametre girerek bu kontrolü devre dışı bırakmak gerekiyordu. Bunu da: -6 parametresi ekleyerek bir kez daha denedim.

C:\dene\nvflash64 -6 150695.rom

Bu sefer işlem durmadı, ve BIOS programlama işi bitti. (Eğer ilk seferde olmaz ise bir kere daha aynı komutu girip deneyin.) Altta ufak bir hata verdi ama, bilgisayarın tekrar başlatılması gerektiği mesajını görünce, bilgisayarı tekrar başlattım.

Reboot'un arkasından GPU-Z programına girerek sonucun ne olduğuna baktım.

Ala, artık UEFI bölümü tikli idi. Diğer bölümlere de baktım. Subvendor: bölümünde Zotac'a ait olan üretici ismi yerinde NVIDIA yazıyordu. Device ID bölümü ise: 10DE 1180 - 10DE 0969 yerine artık 10DE 1180 - 10DE 100C olmuştu.

Subvendor: Zotac --- Device Id: 10DE 1180 - 10DE 0969 --- (eski Non-UEFI)
Subvendor: nVidia--- Device Id: 10DE 1180 - 10DE 100C --- (yeni UEFI)

Bu şekilde UEFI olmayan Zotac'a ait BIOS, artık orjinal bir Nvidia UEFI BIOS'a sahip oldu. :)

Techpowerup'ın BIOS koleksiyonunda araştırma yaparken bu gibi UEFI olan birçok BIOS versiyonu gördüm.

Örneğin: MSI Lightning 680 için yine orjinal MSI Lightning 680 model UEFI BIOS'lara da rastladım. Fakat kendi kullandığım ekran kartı için orjinalde Zotac'a ait olan bir UEFI BIOS gözüme çarpmadı. O sebeple orjinal gördüğüm Nvidia BIOS yüklemek bana uygun geldi.

Bu UEFI BIOS'lar genellikle Unverified Uploads bölümünde yer alıyor. Neden bu bölüme gittiklerine dair bir tasavvurum yok şahsen. Bu büyük database içinde daha birçok ekran kaRtı modeli için de UEFI BIOS'lar bulunuyor.

Eğer 2TB üstü bir hard diski GPT olarak formatlayıp, tek partition olarak 64 bit bir işletim sistemini UEFI'ya sahip bir anakart üzerinde kullanmak istiyor ve UEFI ekran kartı BIOS'una sahip olarak ekran kartınızı daha hızlı ve performanslı olarak çalıştırmak istiyor iseniz, bu BIOS yenileme işlemini deneyebilirsiniz.
Eğer ileride geri dönüş yapmak isterseniz, aynı yöntemle ekran kartınızın eski BIOS'unu tekrar geri yükleyebilirsiniz. Orjinal BIOS'unuzu işlem öncesinde kayıt etmeyi unutmayın.

Şayet unuttu iseniz, Techpowerup database'i içinde Zotac ekran kartının orjinal BIOS'u,

Zotac.GTX680.2048.120321_1.rom ve unverified uploads bölümünde, Zotac'ın UEFI olmayan fakat orjinal olarak yüklü 80.04.09.00.01 olandan daha yeni versiyon 80.04.47.00.03 numaralı, bir başka BIOS versiyonu da bulunuyor!

Versiyon 80.04.47.00.03 yeni orjinal Zotac Non-UEFI--> Subsystem Id'leri aynı 19DA 1255
Versiyon 80.04.09.00.01 eski orjinal Zotac Non-UEFI --> Subsystem Id'leri aynı 19DA 1255
Versiyon 80.04.09.00.01 eski orjinal Zotac Non-UEFI--> Subsystem Id farklı 10DE 0969

Bunu, yani 80.04.47.00.03 olanı da aslında önceden yükleyip denedim. Yukarıda yazılı -6 parametersini girmeden, çünkü Subsystem ID'leri aynı 10DE 0969 olduğu için başarılı bir şekilde programlandı. Ama UEFI olmadığı için, onda bırakmak istemedim. Eğer orjinal BIOS yanlısı iseniz, bu 120815.rom numaralı versiyon tam sizin için.

---> Bu işlemler acemiler için tehlikeli olabilir, ortaya çıkabilecek istenmeyen durumlar için mesuliyet kabul etmiyorum, bilginize....

### Dikkat ###

120307.rom dosyası da gene Zotac 680 BIOS'u fakat onun Subsystem ID'si 10DE 0969, eğer elinizdeki kartın BIOS versiyonu bunu tutuyor ise, o zaman sizin kartınızın orjinal BIOS dosyası bu oluyor.

Versiyon 80.04.09.00.01 eski orjinal Zotac Non-UEFI--> Subsystem ID farklı 10DE 0969

Eğer bu Subsystem ID: 10DE 0969 olan kart'a yeni Zotac BIOS Versiyon 80.04.47.00.03 yüklemesi yapmak isterseniz -6 parametresini kullanmanız gerekiyor!

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki tam olarak ekran kartına UEFI BIOS kazandırmanın avantajı nelerdir?

"Eğer 2TB üstü bir hard diski GPT olarak formatlayıp, tek partition olarak 64 bit bir işletim sistemini UEFI'ya sahip bir anakart üzerinde kullanmak istiyor ve UEFI ekran kartı BIOS'una sahip olarak ekran kartınızı daha hızlı ve performanslı olarak çalıştırmak istiyor iseniz, bu BIOS yenileme işlemini deneyebilirsiniz."

Bu işi ben de 2TB üstü disk kullanarak ve disk'e tek partitition GPT format atarak denemedim. Fakat bu iş için Ekran Kart'larına bu özellik eklenmiş.

Bu UEFI BIOS'lar genellikle Unverified Uploads bölümünde yer alıyor. Neden bu bölüme gittiklerine dair bir tasavvurum yok şahsen. Bu büyük database içinde daha birçok ekran kaRtı modeli için de UEFI BIOS'lar bulunuyor.
Unverified doğrulanmamış BIOS anlamına geldiği için o bölümdeler :) Sizin yaptığınız normalde UEFİ olmayan VBIOS'unuzu UEFİ yapmak değil. UEFİ olmayan eski VBIOS'u farklı aynı model ancak benzer değerlere sahip kimlikli ve daha güncel tarihli UEFİ VBIOS ile değişmek oluyor.

Bu işlem hem doğrulanmamış olduğundan hemde kimlik uyumsuzluğundan ekrana görüntü verilmemesi olarak sonuç ortaya çıkabilirdi :) Değerler ve yakın kimlikler olmasaydı işiniz yaştı. Kısaca şansınız çokmuş sorunsuz güncelleyebildiniz. 6 komutu normal güncellemede girilmez, o komut doğrulamayı atlamak için verildiğinden güncellenebildi.

Herkese merhaba,

GPU-Z isimli ekran kartları hakkında bilgi veren yazılımı incelerken, UEFI isimli bir kutucuğun boş olduğunu gördüm. Bunun nedenini araştırmaya başladım. İnternet üzerinden ne işe yaradığını öğrendikten sonra, kendi ekran kartıma BIOS Upgrade yaparak üzerindeki yazılımı güncellemeyi düşündüm.

TechPowerUp sitesinde GTX 680 BIOS'ları incelerken, Databases/VGA BIOS Collection bölümünde NVIDIA kartlar için GPU Brand bölümünde 2 ayrı grup olduğunu gördüm. Birisi NVIDIA ikincisi ise Unverified Uploads ismine sahipti.

İlk NVIDIA bölümde istediğim gibi bir BIOS bulamadığım için diğer Unverified Uploads bölümünü incelemeye başladım, bundan sonra;

Card Vendor: NVIDIA (4103) seçtim. [Bu o bölümde şu an için 4103 adet BIOS olduğunu gösteriyor, sayısı zamanla artabilir.]

Card Model: GTX 680 (16) [Yine aynı şekilde, sayı zamanla artabilir, bu açıklamayı devam eden seçimler için artık tekrar tekrar yazmayacağım.]

Bus Interface: PCI-e (16) seçtim,

Memory Type: DDR5 (8) seçtim,

Memory Size: 2048 (7) seçtim,

Since: All seçtim.

Karşıma 7 adet NVIDIA 680 orijinal BIOS'u çıktı. Bunlardan 5 tanesi için Core/Mem olarak kullandığım Kart'ta olduğu gibi 1006/1502 yazılı idi.

Bendeki Zotac ZT-60101-10P kod numaralı düz NVIDIA anakart/şaseye sahip, internetten araştırdım. O yüzden bu yoldan gittim. Zotac haricinde Gigabyte, ASUS, gibi birçok üretici orijinal NVIDIA üretim anakart ve soğutucu kullanmış. Daha farklı soğutuculu modeller de belki bu iş için seçilebilir fakat, onlar overclocklu oldukları için hızları düşecektir.

Bu 5 model içinden Details bölümlerine ayrı ayrı girip, inceledim. Bunlardan sadece 3 tanesi UEFI özellikte olduğu için, diğer 2 modeli de eledim. Kalan 3 modelden Version 80.04.47.00.6D olanı diğer 2'sinden hem daha yeni tarihli idi, bu sebeple kalan son 2 taneyi de eledim.

155717.rom --> v80.04.47.00.03 (03-07-2012)
142980.rom --> v80.04.47.00.61 (05-09-2012)
150695.rom --> v80.04.47.00.6D (01-10-2012) en yeni!

Bu şekilde elimde sadece Version 80.04.47.00.6D olan BIOS kaldı. Sağ tarafta ise;
Device ID: 10'de 1180 ve Subsystem ID: 10'de 100C yazılı ve en altta download bölümünden çektiğim bu 150695.rom isimli BIOS dosyasını programlamaya karar verdim.

Gene TechPowerUp'ın Downloads bölümünde NVIDIA grafik kartlarını programlamak için yapılmış olan solda Tweaking bölümü içindeki BIOS Flashing bölümüne girdim.

Buradan NVIDIA NVFlash bölümünde bulunan en güncel NVIDIA NVFlash 5.416.0 versiyon programlama yazılımını indirdim.

Kendimce kolay ulaşabileceğim bir klasör içine programı ve indirdiğim BIOS'u kopyaladım. Windows üzerinden DOS ekranına geçtim. Programların bulunduğu, "dene" ismini verdiğim directory içine girdim. Bende yüklü olan Windows 7 64 Bit versiyon olduğu için, nvflash64.exe olan programı çalıştırmam gerekiyordu. (32 Bit işletim sistemi kullananlar için ise nvflash.exe programının seçilmesi gerekiyor.)

Tabii şimdiki mesele DOS ekranına NVFlash64 ve arkasından yüklenecek BIOS'un isminin yazılması gerekiyor.

C:\dene\nvflash64 150695.rom olarak Enter'a bastım.

Fakat işlem gerçekleşmedi, çünkü bu yoldan farklı Device ID ve Subsystem ID'ye sahip olduğum için, BIOS programı işletmeyi durdurdu. Bu kontrolün yapılmadan istediğim BIOS dosyasını yükleyebilmek için, ufak bir parametre girerek bu kontrolü devre dışı bırakmak gerekiyordu. Bunu da: -6 parametresi ekleyerek bir kez daha denedim.

C:\dene\nvflash64 -6 150695.rom

Bu sefer işlem durmadı, ve BIOS programlama işi bitti. (Eğer ilk seferde olmaz ise bir kere daha aynı komutu girip deneyin.) Altta ufak bir hata verdi ama, bilgisayarın tekrar başlatılması gerektiği mesajını görünce, bilgisayarı tekrar başlattım.

Reboot'un arkasından GPU-Z programına girerek sonucun ne olduğuna baktım.

Ala, artık UEFI bölümü tikli idi. Diğer bölümlere de baktım. Subvendor: Bölümünde Zotac'a ait olan üretici ismi yerinde NVIDIA yazıyordu. Device ID bölümü ise: 10'de 1180 - 10'de 0969 yerine artık 10'de 1180 - 10'de 100C olmuştu.

Subvendor: Zotac --- Device ID: 10'de 1180 - 10'de 0969 --- (eski Non-UEFI)
Subvendor: NVIDIA--- Device ID: 10'de 1180 - 10'de 100C --- (yeni UEFI)

Bu şekilde UEFI olmayan Zotac'a ait BIOS, artık orijinal bir NVIDIA UEFI BIOS'a sahip oldu. :)

TechPowerUp'ın BIOS koleksiyonunda araştırma yaparken bu gibi UEFI olan birçok BIOS versiyonu gördüm.

Örneğin: MSI Lightning 680 için yine orijinal MSI Lightning 680 model UEFI BIOS'lara da rastladım. Fakat kendi kullandığım ekran kartı için orijinalde Zotac'a ait olan bir UEFI BIOS gözüme çarpmadı. O sebeple orijinal gördüğüm NVIDIA BIOS yüklemek bana uygun geldi.

Eğer 2TB üstü bir hard diski GPT olarak formatlayıp, tek Partition olarak 64 Bit bir işletim sistemini UEFI'ya sahip bir anakart üzerinde kullanmak istiyor ve UEFI ekran kartı BIOS'una sahip olarak ekran kartınızı daha hızlı ve performanslı olarak çalıştırmak istiyor iseniz, bu BIOS yenileme işlemini deneyebilirsiniz.
Eğer ileride geri dönüş yapmak isterseniz, aynı yöntemle ekran kartınızın eski BIOS'unu tekrar geri yükleyebilirsiniz. Orijinal BIOS'unuzu işlem öncesinde kayıt etmeyi unutmayın.

Şayet unuttu iseniz, TechPowerUp Database'i içinde Zotac ekran kartının orijinal BIOS'u,

Zotac.GTX680.2048.120321_1.rom ve unverified uploads bölümünde, Zotac'ın UEFI olmayan fakat orijinal olarak yüklü 80.04.09.00.01 olandan daha yeni versiyon 80.04.47.00.03 numaralı, bir başka BIOS versiyonu da bulunuyor!

Versiyon 80.04.47.00.03 yeni orijinal Zotac Non-UEFI--> Subsystem ID'leri aynı 19'da 1255
Versiyon 80.04.09.00.01 eski orijinal Zotac Non-UEFI --> Subsystem ID'leri aynı 19'da 1255
Versiyon 80.04.09.00.01 eski orijinal Zotac Non-UEFI--> Subsystem ID farklı 10'de 0969

Bunu, yani 80.04.47.00.03 olanı da aslında önceden yükleyip denedim. Yukarıda yazılı -6 parametersini girmeden, çünkü Subsystem ID'leri aynı 10'de 0969 olduğu için başarılı bir şekilde programlandı. Ama UEFI olmadığı için, onda bırakmak istemedim. Eğer orijinal BIOS yanlısı iseniz, bu 120815.rom numaralı versiyon tam sizin için.

---> Bu işlemler acemiler için tehlikeli olabilir, ortaya çıkabilecek istenmeyen durumlar için mesuliyet kabul etmiyorum, bilginize...

### Dikkat ###

120307.rom dosyası da gene Zotac 680 BIOS'u fakat onun Subsystem ID'si 10'de 0969, eğer elinizdeki kartın BIOS versiyonu bunu tutuyor ise, o zaman sizin kartınızın orijinal BIOS dosyası bu oluyor.

Versiyon 80.04.09.00.01 eski orijinal Zotac Non-UEFI--> Subsystem ID farklı 10'de 0969

Eğer bu Subsystem ID: 10'de 0969 olan Kart'a yeni Zotac BIOS Versiyon 80.04.47.00.03 yüklemesi yapmak isterseniz -6 parametresini kullanmanız gerekiyor!

Dostum selam elimde Gigabyte RX580 4G modeli var ve UEFI destekli olmasına rağmen CSM'yi kapadığımda BIOS'u görüntülemiyor kartın TechPowerUp'tan bir BIOS'unu yükledik yine olmadı yardımına ihtiyacım var.

Merhaba, şimdi UEFI'yı bir bütün olarak ele almak gerekiyor. Ekran kartı ve anakart bios'u 64 bit sistem için ikisi de UEFI olmalı. Yani eğer M.2 diskiniz var ise bu zaten GPT istiyor. Hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz? TPM ve Secure boot açık mı? Hadi bunları geçtim, anakartınızı eğer 64 bit işletim sisteminde kullanırken, legacy yaparsanız, M.2 diskinizi dahi, şayet varsa göremezsiniz. Yani böyle bir problemi ekran kartınız ile yaşıyor olabilirsiniz. Çare, ekran kartı bios'u değil, anakartınızın bios'unda biraz oynama yapmanız gerekebilir. Bunu buradan yazmam çok zor, deneme yanılma ile bios ayarları ile oynayarak bulmaya çalışmalısınız. Olmadı, bios'u sıfırlayıp deneyin, gene olmadı, sadece UEFI değil, hem UEFI hemde Legacy seçeneğini seçin. Bu tip ayarlarla oynayın.

Merhaba, şimdi UEFI'yı bir bütün olarak ele almak gerekiyor. Ekran kartı ve anakart BIOS'u 64 Bit sistem için ikisi de UEFI olmalı. Yani eğer M.2 diskiniz var ise bu zaten GPT istiyor. Hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz? TPM ve Secure Boot açık mı? Hadi bunları geçtim, anakartınızı eğer 64 Bit işletim sisteminde kullanırken, legacy yaparsanız, M.2 diskinizi dahi, şayet varsa göremezsiniz. Yani böyle bir problemi ekran kartınız ile yaşıyor olabilirsiniz. Çare, ekran kartı BIOS'u değil, anakartınızın BIOS'unda biraz oynama yapmanız gerekebilir. Bunu buradan yazmam çok zor, deneme yanılma ile BIOS ayarları ile oynayarak bulmaya çalışmalısınız. Olmadı, BIOS'u sıfırlayıp deneyin, gene olmadı, sadece UEFI değil, hem UEFI hem de legacy seçeneğini seçin. Bu tip ayarlarla oynayın.

Hocam şöyle Windows 10 64 Bit kullanıyorum anakartım MSIB550 Gaming Edge Wi-Fi CSM kapadım Secure Boot açamadan zaten BIOS'u daha göremedim GTX1050 Ti ekran kartıyla BIOS'u görebiliyporum ama RX580 ile göremiyorum.

Hocam şöyle Windows 10 64 Bit kullanıyorum anakartım MSIB550 Gaming Edge Wi-Fi CSM kapadım Secure Boot açamadan zaten BIOS'u daha göremedim GTX1050 Ti ekran kartıyla BIOS'u görebiliyporum ama RX580 ile göremiyorum.
DP port varsa ekran kartı ile onunla deneyin. Monitörüde Oto tuşu varsa basın o sırada.

Geri
Yukarı