Ekran kartı dışındaki bileşenlerin FPS'e etkisi var mı?

Yer
SAMSUN
Daha fazla  
Meslek
Yazılım Bilişim Sistemleri
Başlıkta da belirttiğim gibi FPS düşüşü sadece ekran kartına mı bağlıdır yoksa diğer bilgisayar bileşenlerini de kapsar mı?

• MSI 7641 DDR3 1333MHz
  • AMD FX4100 3.7 GHz
  • RX560 4 GB 128 Bit DDR5
  • Güç kaynağı 650W
  • SSD 240 GB 560/540
  • HDD 320 7200RPM
  • 12 GB 1600MHz

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci darboğazı olursa FPS düşer. RAM yetersiz kalırsa FPS düşer.

Sizde sorun işlemci darboğazı gibi.

Son düzenleme:
İşlemci darboğazı olursa FPS düşer. RAM yetersiz kalırsa FPS düşer. HDD kullanıyorsanız 5400 RPM ise FPS düşer.

Sizde sorun işlemci darboğazı gibi.
HDD 5400 RPM ise FPS düşmez. Abuk subuk bilgiler vermeyin. HDD'nin hızıyla FPS'in alakası yok. En fazla takılma ve drop girer. Bazı oyun verilerinde gecikme yaşanır.

Başlıkta da belirttiğim gibi FPS düşüşü sadece ekran kartına mı bağlıdır yoksa diğer bilgisayar bileşenlerini de kapsar mı?

• MSI 7641 DDR3 1333MHz
  • AMD FX4100 3.7 GHz
  • RX560 4 GB 128 Bit DDR5
  • Güç kaynağı 650W
  • SSD 240 GB 560/540
  • HDD 320 7200RPM
  • 12 GB 1600MHz
12GB 1600MHz yerine 8GB 3000MHz kullanırsanız daha yüksek fps değerleri alırsınız.

CPU, GPU, HDD, RAM bu bileşenlerin hepsi FPS'ye etki eder. Sizin sisteminizde ki temel sorun işlemcinizden geciyor. FX4100 çok eski ve zaten zamanının giriş seviyesi işlemcisi RX560 her ne kadar F/P ürünü olsada o işlemcide dar boğaz olacaktır. FX serisinden AM3 ve AM3+ için yeni bir işlemci tercih edebilirsiniz. FX 8350 veya FX9590 gibi. Temelde sisteminizin yan parçaları gayet iyi (depolamanız, PSU'nuz gibi) ama temel parçalar artık eski sayılır. RX560 ise Şehirden indim köye olmuş.

CPU, GPU, HDD, RAM bu bileşenlerin hepsi FPS'ye etki eder. Sizin sisteminizde ki temel sorun işlemcinizden geciyor. FX4100 çok eski ve zaten zamanının giriş seviyesi işlemcisi RX560 her ne kadar F/P ürünü olsada o işlemcide dar boğaz olacaktır. FX serisinden AM3 ve AM3+ için yeni bir işlemci tercih edebilirsiniz. FX 8350 veya FX9590 gibi. Temelde sisteminizin yan parçaları gayet iyi (depolamanız, PSU'nuz gibi) ama temel parçalar artık eski sayılır. RX560 ise Şehirden indim köye olmuş.
Kardeşim, HDD FPS'e etki etmez. Bunu kafanıza nasıl kazıyabiliriz?

Kardeşim, HDD FPS'e etki etmez. Bunu kafanıza nasıl kazıyabiliriz?
Kardeş olduğumuzu sanmıyorum. Basit bir örnek Civizilation V strateji oyununda map büyüdükce HDD kullanımı artar. Ve eğer ki HDD'nin önbelleği yetersizse siz o alandan her uzaklaşıp yeniden geldiğinizde orası yeniden yazılacaktır, yeniden veri çekilecektir. Her oyunun farklı bir MAP yükleme tarzı var. Ayrıca siz kendinizde takılma ve drop girer demişsiniz. Kendinizle bile çelişirken neden burda bana cevap verme gereği duydunuz anlamadım ? Tartışmaya devam etmeyin lütfen değersiz kalıcaktır şahsımca

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeş olduğumuzu sanmıyorum. Basit bir örnek Civizilation V strateji oyununda map büyüdükçe HDD kullanımı artar. Ve eyer (eğer) ki HDD'nin önbelleği yetersizse siz o alandan her uzaklaşıp yeniden geldiğinizde orası yeniden yazılacaktır, yeniden veri çekilecektir. Her oyunun farklı bir MAP yükleme tarzı var. Ayrıca siz kendiniz de takılma ve drop girer demişsiniz. Kendinizle bile çelişirken neden burda bana cevap verme gereği duydunuz anlamadım ? Tartışmaya devam etmeyin lütfen değersiz kalacaktır şahsımca
KARDEŞ, HDD'den kaynaklanan takılma, veri okuma hızından dolayı oluyor. FPS ise grafik ile alakalı bir durum. Bana diyorsun fakat kendini yalanlıyorsun. MAP'in yüklenmesinin FPS ile alakası ne? Bu tür ara sahnelerin ya da verilen yüklenme hızı, HDD ve SSD ile alakalıdır.

FPS'in drop yemesi ile HDD'nin veri hızına bağlı olarak yaşanan drop farklı şeyler. Akşam akşam, saçma saçma yorumlar atıp da milleti germeyin.

Ayrıca "eyer" atta bulunur.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı