Ekran kartı fan ömrü ne kadardır?

Msi_Xlove

Decapat
Arkadaşlar ekran kartım R9 390 kartım ilk açılışta 29 derece. Daha sonra boşta 60 derece. Oyun esnasında ise 85'e kadar geliyor. Termal macunu yeniledim. Sorum şu ben iki tane R9 390 crossfire olarak kullanıyorum. MSI Afterburner ile fan ayarı yaptım. Artık boşta 33 derece, oyunda ise 65 derece oluyor. Sizce fanların bir ömrü var mıdır? İleri de bir sorun olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Neredeyse 10 yıllık HD6870 fanları hala sağlam. 12 yaşına girecek ve 6200RPM çeviren Macbook Pro fanları ise ilk günki kadar sessiz. En az 10 sene ömür verebilirim yani sana.

%60 seviyesinde çalışıyorsa bir sorun yok. Konu Zotac olmadığı sürece fanların ömrü uzundur, 8 sene kullandığım ekran kartım da oldu ve fanı hala ilk günkü gibi çalışıyordu.

Yıllarca desem sıkıntı olmaz, firmadan firmaya da değişeceğini sanmıyorum. Genel olarak hepsi yıllarca gidiyor, bazı firmalar (Sanırım Zotac ya da EVGA) diğerlerine göre daha uzun ömürlü bileşenler kullanıyor. Zamanla sertleşen ve dönmesi zorlaşan fanların gres yağı kullanılarak yeniden dönüşü için yumuşatıldığını bilirim.

@Silinen üye 94679 EVGA'yı bilmiyorum ancak Zotac fan konusunda kronik sorunlu. Genel kullanıcı şikayetleri de Zotac'ın fanlarının çabuk bozulması yönünde. Bazıları ise fan hızlarının değiştirilememesi veya sürekli %100 olarak çalışması şeklinde.

Bu zamana kadar hiçbir üreticinin ne fan sorununu duydum ne de yaşadım. 2011 senesinde aldığım Zotac GTX 560 Ti'ımın fanları hala çalışıyor ayrıyeten 2008 yılında alınan Sapphire HD 3870 kartımın da fanları çalışıyordu hala. En son 1 yıl önce bakmıştım. Yapılcak bakıma bağlı. Kasa temizliği ve ekran kartı temizliği yapılırsa fanlar tozlardan zarar görmez. Tabii bilye ömrü dolarsa ayrı konu. Şuan da kasamda R9 280X ASUS takılı geçici olarak 2013 senesinde alınan onun da fanları çalışır durumda.

Fanın kalitesi, çalışma hızı, bulunduğu ortam buna bir etken ama çok rahat 10 yıl çıkaracağını tahmin ediyorum, GTS 250 var evimde ve halen bilgisayara taktığımda çalışıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı