Ekran kartı fanını sürekli çalıştırmak zararlı mı?

Yer
İstanbul/Ataşehir
Uzun zamandır ekran kartı fanlarını boşta kullanımda en düşük devirde çalıştırıyorum.
Sebebi ise; kullandığım monitör 144Hz. Şu an aktif olarak bu yenileme oranında kullanıyorum. Ama sevemediğim tek yönü şu oldu, bu yenileme oranında kullanıldığı vakit ekran kartı boşta 50 dereceleri geçebiliyor. Bundan dolayı Auto fan modunda olduğunda fanını açıp kapatıp duruyordu.
Herhangi bir zararı olmasın diye kendimce şöyle bir çözüm buldum, oyununa göre manuel olarak fanı ayarlıyorum, oyundan çıktıktan sonra da en az yüzde seçeneği olan%25'e alıyorum. Boşta kullanımda sürekli ekran kartı fanları bu seviyede çalışıyor.
120 Hz yaptığım vakit sorun olmuyor, fakat 144 Hz'de kullanmak istiyorum.
Bu durumda ne yapabilirim? Fan profili dışında bir çözümü yok mu bunun acaba?

Ellemenize hiç gerek yok. Ekran kartının boşta fanını döndürmesine gerek yok. Boşta fan döndürmesi demek fan ömrünü azaltmak demek. Boştaki sıcaklık değerinin bir önemi olmadığı gibi fan dönmediği için 50 derece hatta 55 dereceye kadar normal sayılabilir.

En iyisi tamamen salın. Kart kendisi ayarlar.

Ellemenize hiç gerek yok. Ekran kartının boşta fanını döndürmesine gerek yok. Boşta fan döndürmesi demek fan ömrünü azaltmak demek. Boştaki sıcaklık değerinin bir önemi olmadığı gibi fan dönmediği için 50 derece hatta 55 dereceye kadar normal sayılabilir.

En iyisi tamamen salın. Kart kendisi ayarlar.

Tamam hocam bende onu anlatmaya çalıştım yazıda.
Auto fan ayarında kart fan açmadığı için 55 dereceye kadar, her 55 dereceye çıkınca fanını açıyor otomatikman. 54'e düşünce kapatıyor, tekrar 55'e çıkınca açıyor Bu böyle devam ediyor. Bende bu duruma maal vermemek için bu yöntemi düşündüm, ki bence daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum.
Ne önerebilirsiniz bu durumda?

Tamam hocam bende onu anlatmaya çalıştım yazıda.
Auto fan ayarında kart fan açmadığı için 55 dereceye kadar, her 55 dereceye çıkınca fanını açıyor otomatikman. 54'e düşünce kapatıyor, tekrar 55'e çıkınca açıyor Bu böyle devam ediyor. Bende bu duruma maal vermemek için bu yöntemi düşündüm, ki bence daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum.
Ne önerebilirsiniz bu durumda?
Bu yine bir sorun teşkil etmiyor fakat cidden rahatsız ediyorsa kasa içi hava akışını bir kontrol edin derim. Kasa değiştirmeden önce ekran kartım boşta aynı şekilde bir fanı döndürüyor, bir döndürmüyordu. 55 civarlarında geziyordu sıcaklık. Kasa değişince 45-35 derece arası olmaya başladı fakat yükte görünen sıcaklıkta bir değişiklik olmadı.

Yükte görünen sıcaklık değeri ve kartın modeli nedir?

Çok rahatsız oluyorsanız Afterburner üzerinden belirli sıcaklıklar için fan ayarlaması yapıp profile kaydedebilirsiniz.
Arkadaşın dediği gibi de yapabilirsiniz tabii ki.

1610663186497.png

Bu grafikten sıcaklığa göre fan ayarlaması yapabilirsiniz fakat önceliğiniz kasanın hava akışını kontrol etmek olsun. Son olarak çok takılmamanızı tavsiye ediyorum bu duruma.

Bu yine bir sorun teşkil etmiyor fakat cidden rahatsız ediyorsa kasa içi hava akışını bir kontrol edin derim. Kasa değiştirmeden önce ekran kartım boşta aynı şekilde bir fanı döndürüyor, bir döndürmüyordu. 55 civarlarında geziyordu sıcaklık. Kasa değişince 45-35 derece arası olmaya başladı fakat yükte görünen sıcaklıkta bir değişiklik olmadı.

Yükte görünen sıcaklık değeri ve kartın modeli nedir?

Yükte Battlefield 1 gibi bir oyunda %55 fan devri ile 72-73 dereceyi geçmiyor.
Normalde kasanın önünde cam vardı, bu camı çıkartıp fanların üstüne toz filtresi koydum ve yükteki sıcaklık 5-6 derece kadar fark etti. Boşta ne kadar fark olduğunu daha gözlemleyemedim. Ama gözlemlemek için ekran kartı fanını boştayken Auto'da bırakacağım ne kadar sıcaklığa ulaştığına bakmak için, şu an kasanın hava akışı önceki hâline göre bir hayli iyi derecede.
Kart: MSI RX 570 Armor

Yükte Battlefield 1 gibi bir oyunda %55 fan devri ile 72-73 dereceyi geçmiyor.
Normalde kasanın önünde cam vardı, bu camı çıkartıp fanların üstüne toz filtresi koydum ve yükteki sıcaklık 5-6 derece kadar fark etti. Boşta ne kadar fark olduğunu daha gözlemleyemedim. Ama gözlemlemek için fanları boştayken Auto'da bırakacağım ne kadar sıcaklığa ulaştığına bakmak için, şu an kasanın hava akışı önceki hâline göre bir hayli iyi derecede.
Kart: MSI RX 570 Armor
Kart modelinize göre değerler çok normal hocam. Hatta iyi bile. ASUS ROG Strix RX 570 ekran kartı kullanıyorum ve yükte 80 dereceyi gördüğüm oluyor. RX 570 model ekran kartı alırken illa bir araştırma yapmışsınızdır.

ROG Strix model RX 570, 570'ler arasında soğutması en iyi olan kart olarak bilinir fakat yükte 80 derece aldığım oluyor. Armor 570 ise soğutmasının pek iyi olmadığıyla anılır hep ama sonuçlarınız belli :D

Geri
Yukarı