Ekran kartı fanını tutan kablo fana zarar vermiş midir?

wus

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. Ekran kartım biraz fazla ısınıyordu. Kasadan dolayı olduğunu zannediyordum.(tabii onun da etkisi var.) Ama bugün kasanın içini incelerken bir şey fark ettim. Benim SATA portum ekran kartının tam altında. SATA kablosu biraz yukarı çıkıp ekran kartının fanının ortasındaki yuvarlak plastik kısmı tutmuş. Yani fanların birisi dönememiş veya az dönmüş. Şimdi fanı kablodan kurtardım. Ekran kartını da denemek için bilgisayarı çalıştırdım. (şu an monitörüm olmadığı için sıcaklık testi yapamam). Ekran kartı ilk açıldığında fanlar 5-6 saniye döndü sonra durdu. İkisi de koordineli bir şekilde dönüyordu. Sizce takılan fana bir şey olmuş mudur? Dediğim gibi açtığımda ikisi de aynı hızda dönüyordu. (fanların sonradan durmalarının sebebi bilgisayarı zaten ilk defa açtığım için bir süre sonra soğuk olduğu için durdu.) Cevaplarınız için teşekkür ederim. Ayrıca sizce bir sorun yoksa kartın 80 derece civarlarında olmasını tek fanın soğutmaya çalışması açıklar mı?
Kablo işaretli kısmı tutmuş.

images (1)~2.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun olacak bir durum değil. Fanın veya fanların çalışmaması sadece yüksek sıcaklıklara ulaşmasına sebep olur. 0dB özelliği olduğu için ekran kartı belirli bir sıcaklığa ulaşmadan fanlar dönmüyor. Bu sayede ekran kartı boşta olduğunda veya ekran kartını fazla yormayan oyunlarda fanlar boşuna çalışmıyor.

Geri
Yukarı