Ekran Kartı Faturaya Ne Kadar Etki Eder

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Daha fazla  
Nvidia'nın Maxwell mimarili ekran kartları düşük güç tükettiğinden gtx750 ti almaya karar verdim. R7 265 ile arasında pek fazla performans farkı yokmuş ve güç tüketimi çok daha az. Sizce aradaki performans farkı harcadığı enerjiye değer mi?

Gtx750 ti 60 watt güç tüketiyor,
R7 265 ise 150 watt.

Tabiki değmez. 1-2 fps farkedecektir. Gördüğün gibi yaklaşık 2 katı fark var. Tavsiyem 750ti.

R7 265 ile günde 6 saat yüksek gereksinimli oyun oynarsan, 1 yılda GTX 750 Ti'ye göre 65-70 TL civarında elektrik sarfiyatı olur.

Not: Kartların ne kadar güç harcadığını araştırmadım, senin verdiğin rakamlarla hesapladım.

Zaten f/p sistemi toplayacağım. 750ti alırım güç kaynağı da cmp350 350 watt yeter herhalde. Bana kalırsa en mantıklısı bu.

Kabaca ayrıntıya inmek gerekirse günde 6 saat tam güçte R7 265 tükettiği 130 watt olduğu için 130x6=780 watt. Ayda 780x30=2340 watt yani 23 kw eder. Kw 40 kuruş olduğu için 23x40=9.2 TL. Aylık 9 TL yılda yaklaşık 110 TL eder. GTX 750 Ti 60 watt tükettiği için yarısı yani bir yılda faturaya 55 TL olarak yansıyacak.

Biz evde 1 laptop, 1 desktop çalıştırıyoruz ve saatlerce oyun oynayan insanlarız. Senin bahsettiğin o aradaki 90 watt benim için çok şey ifade etti doğrusu. Günde 6 saat oyun oynadığını düşünecek olursak iki kart arasında ayda tükettiğin elektrik faturası ortalama 20 TL fark sağlar diye tahmin ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Karttan karta değişir. İlk olarak kartınızın TDP değerini öğrenin ve videoyu izleyin:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoda söz konusu kart zaten hali hazırda test edilip hesaplanıyor ;)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı