Ekran kartı frekansını düşürmek zararlı mı?

rhymeron

Hectopat
Daha fazla  
Ekran kartım: AMD RX 570 4 GB.
2 aydır falan ekran kartım her oyunda 85 derecede sabitleniyordu. Tanıdığım bir abim var ona götürdüm baktı çipinde sorun var uzun süre gitmez çok zorlama kartı dedi. Ben de dün sıcaklığı düşürmek için araştırma yaptım ve frekans düşürme yöntemini gördüm. Frekans düşürdüğümde ısı bayağı düştü ve sıkıntı olmadı. Sadece az bir şey FPS düştü ama beni pek etkilemiyor. Benim merak ettiğim frekans düşürmek ekran kartına zarar verir mi?

Bende de aynı kart var ben de undervolt ile kullanıyorum. + olarak manuel fan ayarı yaptım böylece 75 dereceyi geçirmiyorum azami dikkati gösteriyorum. Bende de undervolt yapmadan önce yüksek sıcaklıklara ulaşıyordu. Voltaj düşürmek zarar vermez ömrünü uzatır hatta.

2 aydır falan ekran kartım her oyunda 85 derecede sabitleniyordu. Tanıdığım bir abim var ona götürdüm baktı çipinde sorun var uzun süre gitmez çok zorlama kartı dedi. Ben de dün sıcaklığı düşürmek için araştırma yaptım ve frekans düşürme yöntemini gördüm. Frekans düşürdüğümde ısı bayağı düştü ve sıkıntı olmadı. Sadece az bir şey FPS düştü ama beni pek etkilemiyor. Benim merak ettiğim frekans düşürmek ekran kartına zarar verir mi?
Zarar vermez lakin o abin yanlış bilgilendirmiş olabilir seni : ) çip de sorun olacak ve sadece sıcaklık mı etkileyecek : ) bana pek mantıklı gelmedi , kartı ne zamandır kullanıyorsun ? termal macun yeniledin mi mesela ?

Çipinde eğer ki sorun varsa kart ısınmaz direk yüke bindiği gibi görüntüyü keser kartında arıza yoktur tahminimce aldığın model ısınan model olabilir bu yüzden 85 dereceye çıkması normal bende de zamanında RX 580 vardı 83 derece oluyordu bir anda frekans olayına gelince de biraz daha araştır undervolt yap daha iyi performans alırsın ve sıcaklığın da düşer.

Zarar vermez lakin o abin yanlış bilgilendirmiş olabilir seni: ) çip de sorun olacak ve sadece sıcaklık mı etkileyecek: ) bana pek mantıklı gelmedi, kartı ne zamandır kullanıyorsun? Termal macun yeniledin mi mesela?

Macunu ağustos ayında yenilemiştim. Ekran kartını 2020 yılından beri kullanıyorum. 2-3 ay öncesine kadar sorun yoktu ondan sonra bu 85 dereceye sabitlenmeler başlamıştı.

Ağustos ayında o tanıdığa götürmüştüm o yeniledi. Kaliteli macun sürmedi herhalde. Güvendim tanıdık diye ama bilmiyorum.
Hangi marka ekran kartınız tam olarak yazarmısınız , testlerine bir bakalım , fakat benim aklıma gelen tamamen macun ile alakalı kaliteli bir macun ile yenilerseniz sorun çözülecek gibi. ( mx-5 )

Geri
Yukarı