Ekran Kartı Geçiş Yaparken Ekran Kararması Sorunu (Intel > Nvidia)

Kertenkelebec

Hectopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, dizüstüm ASUS K53SV-SX1006V yani Intel HD Graphics 3000 ve NVIDIA GeForce GT540M ekran kartlarına sahibim.

SORUNUN OLUŞUMU:

Geçen gün eski oyunlarla nostalji yapıyordum, tabi hepsi 1024x768 çözünürlüğü desteklediği için ekranın sağında solunda siyah boşluk kalıyordu, bu sorunu daha önce çözmüştüm yani Widescreen yapmıştım oyunları, bir daha nereden yaptığıma bakmak için masaüstüne sağ tıklayıp "Grafik Özellikleri..." deyip Intel'in Denetim Paneline girdim ve olanlar oldu...

Ekran > Genel Ayarlar > Ekran Profilleri > Çözünürlük kısmından 1024x768 çözünürlüğü seçtiğimi ve Ölçeklendirme kısmından Tam Ekran Ölçeklendir seçeneğini seçtiğimi hatırladım, oyunları bu şekilde ekrana yayabiliyordum, ama bu bilgiyle yetinmeyip 1366x768 ayarlarını da kurcaladım ve pencereyi kapattım sonrasında şunları yaşadım:

SORUN:
-Bilgisayarın bekleme süresinden dolayı ekranı "kapandığında" mouse'u sallayıp ekranı açıyorum ve ekran 5 saniye sonra kararıp kendine geliyor.
-İnternette pek çok sekme açıkken tarayıcıyı kapatırsam yine aynı kararmayı alıyorum
-Bazen klasörlerden çıkıyorum yine aynı kararma
(Bu kararma şöyle bu arada, hani oyundan çıkarsınız da ekranınız kararır ama başlat çubuğu ya da sağ taraftaki "Araçlar" kısmı aydınlık kalır ya, öyle bişey, bazı şeyler aydınlık)

DENEDİĞİM ÇÖZÜMLER:
Intel Entegre ve Harici Nvidia kartlarına sahip olduğundan bazı programları Entegre İşlemci bazıları Nvidia'nın deyimiyle Yüksek Performanslı İşlemci çalıştırıyor. Sorunun buradan kaynaklı olduğunu düşünüyorum çünkü anlattığım gibi Intel'in ayarlarını kurcaladıktan sonra sorun oluştu.
-Nvidia Denetim Masası'ndan ayarları Varsayılan'a geri yükledim
-Sistem Geri Yükleme yaptım
-Nvidia sürücünü sildim
-Intel sürücüsünü sildim
-Nvidia'yı temiz kurulum yaptım ama Intelde öyle bir seçenek yok
-Aygıt Yöneticisi'nden sürücüleri kaldırdım, devre dışı bıraktım

Ve sorun hala devam etmekte. Bunu yaşayanınız var mı? En ufak bir bildiğinizi bile yazarsanız sevinirim. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sitem geri yükleme kurtarmadıysa; registry ile alakası olmayan ayarların tutulduğu C. kullanıcı app data altındaki bir yerlerde yada C ProgramData altında intelle ilgili şeylerin temiz kurulum yapılması gerekiyor görünüyor.

Çünkü inteli kaldır kur yapamamışsın bunu başara bilirsen olur, ancak nvidia intel olmadan yüklenmez ve intel kalkması için nvidia da kaldırışmış olması gerekiyor bu optimus gerçekten illet bir şey.

Aygıt yöneticisinde elle kaldırdığında tekrar kurmaya çalışır ve dosyalar yerli yerinde kalabilir.
3.Parti sürücü temizleme yazılımları kullanman gerekicek DriverSweeper yada DotNetDriverCleaner ancak bunların yeni sürümleri çıktımı bilmiyorum. DriverCleaner da vardı. Tüm sürücüleri silip asusun sitesinden tekrar yenilerini indirip önce inteli sonra nvidia yı kur.
Hatta nvidia yı kendi sitesinden 320.49 du en son çıkmadıysa onu edinip yükle.

Eski çözümlerden biri içinde bkz.

Recep Abi:
Sürücü Tarihi: 08.03.2013
Sürücü Sürümü: 9.17.10.3062

Teşekkürler ensopat, dediğin program çözebilir, yakın zamanda deneyeceğim. Recep Abi zaten Intel'i sildiğimde görüntü komple gitti :D Windows 7 sağ olsun hemen kartı tanıyıp sürücüsünü otomatik yüklüyor (Nvidia'yı da). Ben bunları kaldırıp devre dışı bıraktım Aygıt Yöneticisi'nden defalarca, şu an en son sürümü kurulu ama Intel ve Nvidia'nın.

Zaten kullandığım sürücü bu abi, 3000 için en son çıkanı işte.
Abi bu arada bana 'format at geçer' de, Windows 8'e geç deme :D. Şimdi FPS diyeceksin uyumluluk güncellik diyeceksin biliyorum da sevmiyorum ben tipini hem Windows 7 çok da eski değil. Geçen arkadaşın Windows 8'li bilgisayarını bir Güvenli Mod'da başlattık, akıllara zarar yani adamlar bulmayalım diye uğraşmış resmen. :D

Problemin son durumuna gelince, şöyle iki başlık buldum:
G570 Siyah Ekran ve Ge
http://www.rm.com/Support/TechnicalArticle.asp?cref=TEC2461302

-DH Driver Cleaner .NET v3.3.0.0 programı ile Intel Extreme'i temizlemeyi seçtim (başka Intel'li bir şey yok, Driver Sweeper'da da Intel gözükmüyor).
-Aygıt Yöneticisi'nden Intel'i kaldırdım.
-Intel sürücüsünü "WinSAT programını çalıştır ve destekleniyorsa Windows Aero Masaüstü'nü etkinleştir." seçeneği olmadan kurdum.

Sorun devam ediyor.

Sorunu eski bir nVidia sürücüsü yükleyerek çözdüm, güncellemeye çalışınca ne olacağına bakıp sonuçları yazacağım.

Düzenleme:
Evet arkadaşlar 1 yıl olacak neredeyse ki hala aynı bilgisayarı kullanıyorum.
Bu düzenlemeyi, başlığı internette arayıp bulan arkadaşlar olur diye yapıyorum.
Sorunu dediğim gibi o günlerde eski bir driver'ı yükleyerek çözmüştüm. Ama tabi bu bana kâfi gelmemişti ve bilgisayara format atmıştım. Eğer bu sorunu yaşıyorsanız driver'ları bi kaldırın kurun ama çok uğraşmayın derim, format atmak daha kısa sürecektir.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı