Ekran Kartı Gigabyte'ı Önemli mi?

Pl3x

Hectopat
Merhabalar. Ekran kartlarında bellek miktarı önemli midir? Önemli ise, nasıl bir öneme sahiptir?
Geforce GTX 1060 3 GB ile 6 GB'sinin karşılaştırıldığı bazı videolar izledim. Bu videolarda 5-10 FPS fark görülüyordu. Kafam karıştı, yardım bekiyorum :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Başlık ne alaka anlayamadım fakat 6GB modelini öneriyorum bütçeniz el veriyorsa. Bellek miktarı bazı durumlarda önemli oluyor. GT 730 4 GB diye bir GTX 1050 2 GB'dan iyi değil yani.

Ekran kartındaki VRAM önemli tabiki. Mesela bazı oyunlarda Texture ayarını yani kaplama ayarını 6GB ile Ultra yapabilirsin ama 3GB ile bir alt kademede açarsın. Bundan başka bir fark olmaz.

Tabiki birde oynayacağın çözünürlüğe bağlı 1080p için 3GB yeterli olur ama 2K yada 4K çözünürlüğe çıktığın zaman yememeye başlar.

Son düzenleme:
Yüksek çözünürlük ya da texture kalitesi iyi olan oyunlarda GB miktarı önemlidir. Aynı modelin yüksek GB miktarına sahip modeli varsa o tercih edilmeli.

GPU daha önemli ama VRAM miktarına da dikkat etmek gerekiyor.

Ayrıca 1060 6GB ile 3GB modeli arasında sadece VRAM değil GPU olarak da fark var. 3GB modeli 6GB modeline göre daha düşük performanslı.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı