Ekran kartı için Watt önemli midir?

Tabii ki. Sistem açılmaz. 400W isteyen bir GPU ile minimum 750W PSU olması lazım. Hocam niye herkes beğenmedim bırakıyor? 400W TDP isteyen GPU 300W ile nasıl çalışsın? Açılsa bile yüke girdiğinde kapanır. İşlemci, vb. diğer parçaları saymıyorum bile...
Önerilen ya da minimum PSU değeri 400W olabilir. Konu sahibi TDP dememiş.

Merhaba erkan kartı alacağım. PSU gücü önemli mi?

Ekran kartı 400W istiyor, bende 300W var. Sorun yaratır mı?
Böyle bir sistem zaten mantık dışı. Sadece ekran kartına 400W gereken bir sisteme 300W PSU takmak zaten akıllara zarar bir şey. Daha geriye bir sürü bilgisayar bileşeni var. Kabataslak bir hesap yaparsak;
80-100W İşlemci
400W Ekran kartı
60-90W Anakart
20-30W Ram
5-10W SSD/HDD
Ve geri kalan giriş-çıkış birimlerini de dahil edersek en az 700W bir PSU ya ihtiyacın var.

Tabii ki. Sistem açılmaz. 400W isteyen bir GPU ile minimum 750W PSU olması lazım. Hocam niye herkes beğenmedim bırakıyor? 400W TDP isteyen GPU 300W ile nasıl çalışsın? Açılsa bile yüke girdiğinde kapanır. İşlemci, vb. diğer parçaları saymıyorum bile...
Çünkü ekran kartı ve işlemci sistem açıldığı andan itibaren tam güç çekmez, 10W gibi çok düşük güçlerle çalışırlar, yanlış bilgi olan kısım sistem hiç açılmaz demen.

Almayı düşündüğüm ekran kartı RX 6500XT.

Zamanında 400W güç kaynağım vardı RX 6500 XT almıştım ama korkumdan takmadan güç kaynağını kaliteli bir 550 watt ile değiştirmiştim sen diyorsun ki 300 watt. Güç kaynağı değişin ya da daha düşük modelli ekran kartlarına bakın 300W ile o ekran kartını eline alma ihtimalin çok yüksek, zira RX 6500 sistem güç altında 250 wattlara kadar güç çekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı