Ekran kartı ile chipset arasındaki ilişkinin önemi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Bu yaz anakart ve işlemcimi değiştirmeyi düşünüyordum. İlk başta i7 860 ve SATA 3 destekli bir kart almayı düşünüyordum fakat sonra Phenom II X6'ların çıktığını gördüm ve 4 çekirdekli (her ne kadar Hyperthreading'i olsa da) i7 yerine Phenom II X6 1055T almamın daha kolay ve mantıklı olacağını düşündüm. Sonuç olarak fazladan 2 fiziksel çekirdek 4 sanal çekirdekten daha işlevsel olmalı, yanılıyor muyum? Asıl sorun şu; daha geçen yaz bir tane GeForce GTX 260 aldım ve hem Socket 938 olup hem de nVidia chipset'e sahip bir anakart hem az oluyor hem de SATA 3 destekli değil. Bir başka sorun ise, her ne kadar "ana"kart olsa da, kendileri hakkında çok bir bilgim yok. Sadede gelirsek benim sorum şu olacak: Ekran kartı ile chipset arasındaki ilişkinin öneminden biraz bahsedebilir misiniz? Çünkü chipset'in önemini bilmek AMD chipsetli ve SATA 3 destekli bir anakart ya da Nvidia chipset'li fakat SATA 3 desteği olmayan bir kart almam arasındaki seçimimi belirleyecek. Tabi sizin tavsiyelerinize de açığım. Sizce ne yapmalıyım?

Merhaba Alp, Phenom II X6 1055T çok iyi bir seçim. Zira bu yeni işlemcilerde TurboCore teknolojisi de var. Bu sayede Intel TurboBoost gibi çekirdekler bağımsız hızlandırılabiliyor. Ayrıca fazladan iki fiziksel çekirdek de gayet güzel. Şimdi sorun biraz karmaşık olmuş. Ekran kartı yonga seti ile anakart yonga seti arasında bir bağ yok. Fakat sen nVidia yonga setli bir anakart ile AMD yonga setini karşılaştır diyorsan sana şu an en iyi cevabım AMD yonga setli bir anakart alman olacaktır. Neden dersen piyasadaki çoğu nVidia yonga setli anakartta SATA 3.0 yok. Hatta nVidia artık AMD işlemciler için yonga seti üretmiyor. Bir de SATA 3.0’ın nasıl sağlandığı var. Burada iki yöntem var. İlki Marvel çipi veya bir3. Parti başka bir çip ile sağlanan yöntem ki burada yonga, güney köprüsünün dışında 3. bir adam gibi sabit disk ile sistemin arasına giriyor. Bu da aktarımı yavaşlatabiliyor. İkinci yöntem ise doğrudan yonga setiyle gelen destek. AMD 800 serisi yonga setinin yanında SB 850 güney köprüsü ile gelen bu destek en sağlamı ve doğal olarak en hızlısı. 3. bir çip yok. SATA 3.0 doğrudan yonga setiyle geliyor. Uzun sözün kısası, alacağın anakartta AMD 800 serisi bir yonga seti olacak. Yine SB850 güney köprüsü olacak en azından. Hatta sana alabileceğin modelleri söylüyorum: Gigabyte 870A-UD3 veya 890 yonga setli diğer anakartlar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı