Ekran Kartı Marka Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

ÇataPAT

Hectopat
Daha fazla  
Evet arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi ekran kartı alırken marka seçiminde nelere dikkat edilmelidir

Örnek vermek gerekirse

1 ay'a kadar AMD'nin R9 285 modelini almayı planlıyorum.

Marka olarakta MSI veya ASUS düşünmekteyim ama

www.vatanbilgisayar.com: Asus R9 285 STRIX OC Edition 2GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX11.2 Ekran Kartı - Vatan Bilgisayar

burda 831 TL diyor yani açıkçası biraz fazla geldi

Ayni model SAPPHIRE olarak burda ise

inventus.com.tr: SAPPHIRE 11235-03-20G ekran kartı - inventus

690 TL

Birde SAPPHIRE modeli de overclocklu zannedersem çekirdek ve bellek hızı ASUS tan fazla

R9 285 modelin markalar arasında performans farklarıda oluyormu yoksa hepsi aynı performansımı veriyor.

Büyük bir ihtimal SAPPHIRE marka ekran kartını alacam sizce SAPPHIRE markası nasıl gerek soğutma olsun gerekse sağlamlık olsun görüşlerinizi yazarsanız sevinirim.

@Recep Baltaş @Ali Güngör @BilgisayarKurdu @JaroxJamaica

Artık ekran kartları seçiminde vram seçeneği de ön plana çıkıyor. R9 285; 280 ile 280X arası, amd'nin boşuna çıkardığı bir ekran kartı. Bu saatten sonra eğer r9 270x veya gtx 760'ın üstünde bir kart alınacaksa 3gb vramli modellerden tercih edilmeli. R9 280 biraz o.c yaparak zaten 280X haline geliyor. Boş yere r9 285'e para ödemeyin.

Ekran kartı alırken marka seçimi bütçeye göre olur. Kendimden örnek vereyim. Yakın zamanda Gtx 980 alacağım. Benim bütçem kısıtlı ve biraz zorunluluktan almak durumundayım. Ben gidipte Evga FTW Gtx 980 ya da Gigabyte G1 Gtx 980 alamam. Benim bütçem en ucuz Gtx 980'i almaya yetiyor maalesef. 1080P'de kullandığım için 2 gb Vram bana fazlasıyla yetiyor.
Aynı model ekran kartı alırken farklı markaları tercih etmek FPS'yi çok fazla etkilemez. Her marka kendince O.C atar ve soğutma performansını kendi bileşenleri ve standartları belirler. Asus Strix R9 285 ile Sapphire R9 285 arasında FPS farkı en fazla 2-3 FPS'dir. Bunun sebebi verdiğin linkteki Sapphire'nin soğutması ve bileşenleri Asus Strix kadar iyi değil. Buna bağlı olarak Asus Strix'in bir miktar geçmesi doğal. Fakat aynı GPU'yu kullandıklarından bu fark sadece 1-2 FPS etkiler. İki ekran kartı arasında A markasının bellek hızı B markasından 30 mhz daha iyi diye A markası B markasını her zaman geçmez. Orada yazan değerlerle birlikte kullanılan bileşenlerin kaliteside önemlidir.

Ekran kartı alırken marka seçimi bütçeye göre olur. Kendimden örnek vereyim. Yakın zamanda Gtx 980 alacağım. Benim bütçem kısıtlı ve biraz zorunluluktan almak durumundayım. Ben gidipte Evga FTW Gtx 980 ya da Gigabyte G1 Gtx 980 alamam. Benim bütçem en ucuz Gtx 980'i almaya yetiyor maalesef. 1080P'de kullandığım için 2 gb Vram bana fazlasıyla yetiyor.
Aynı model ekran kartı alırken farklı markaları tercih etmek FPS'yi çok fazla etkilemez. Her marka kendince O.C atar ve soğutma performansını kendi bileşenleri ve standartları belirler. Asus Strix R9 285 ile Sapphire R9 285 arasında FPS farkı en fazla 2-3 FPS'dir. Bunun sebebi verdiğin linkteki Sapphire'nin soğutması ve bileşenleri Asus Strix kadar iyi değil. Buna bağlı olarak Asus Strix'in bir miktar geçmesi doğal. Fakat aynı GPU'yu kullandıklarından bu fark sadece 1-2 FPS etkiler. İki ekran kartı arasında A markasının bellek hızı B markasından 30 mhz daha iyi diye A markası B markasını her zaman geçmez. Orada yazan değerlerle birlikte kullanılan bileşenlerin kaliteside önemlidir.
Fx-8150'ye gtx 980 almak parayı çöpe atmak demek. Fx-8150'yi 10 ghz de yapsanız o ekran kartını besleyemez. Ayrıca gtx 980 için 144hz monitör şart.

Hocam Sapphire marka ekran kartının soğutması nasıldır sizce Asus Strix kadar olmasada tatmin edici bir soğutma sağlayamazmı?
Sapphire almış olsam kötü mü etmiş olurum. @JaroxJamaica

Cümleye nasıl başlayacağımı bilemedim. :) Fx 8150, tam yükte ve stok hızda 560 Cinebench puanı alıyor. :) Gtx 980 ile birlikte beni bile besler. ;)
Bakın bakalım besleyebiliyor mu?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Fps değerlerine dikkat edin.

Battlefield 4, DX11 ile birlikte işlemciden sadece 2 çekirdek kullanan bir oyundur. 60 Fps vermesi gayet doğal. Ben zaten işlemcimi İ5 4460 veya İ5 4690 gibi bir işlemciyle karıştırmıyorum. Ayrıca tek bir oyuna bakarak ekran kartı alınmaz. Artık çıkan oyunlar işlemciden 4 çekirdek kullanacak şekilde çıkıyor. AC Unit, 1.5 güncellemesi ile AMD tarafından 6 çekirdek kullanıyor diye biliyorum ben. Kendi bilgisayarımda testinide yaptım mesela. Tek bir oyun ve o oyunun 1 map'ına bakarak değerlendirmeye varmak yanlış. Ama beni düşünüp yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim.

@ÇataPAT, Sapphire R9 285 kullanan binlerce insan var. Bu forumda da bir sürü insan satın aldı. Hiç "R9 285 Sapphire ekran kartım ısınıyor" diye bir konu görmedim. :) Ne bu forumda ne başka forumda.

Battlefield 4, DX11 ile birlikte işlemciden sadece 2 çekirdek kullanan bir oyundur. 60 Fps vermesi gayet doğal. Ben zaten işlemcimi İ5 4460 veya İ5 4690 gibi bir işlemciyle karıştırmıyorum. Ayrıca tek bir oyuna bakarak ekran kartı alınmaz. Artık çıkan oyunlar işlemciden 4 çekirdek kullanacak şekilde çıkıyor. AC Unit, 1.5 güncellemesi ile AMD tarafından 6 çekirdek kullanıyor diye biliyorum ben. Kendi bilgisayarımda testinide yaptım mesela. Tek bir oyun ve o oyunun 1 map'ına bakarak değerlendirmeye varmak yanlış. Ama beni düşünüp yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim.

@ÇataPAT, Sapphire R9 285 kullanan binlerce insan var. Bu forumda da bir sürü insan satın aldı. Hiç "R9 285 Sapphire ekran kartım ısınıyor" diye bir konu görmedim. :) Ne bu forumda ne başka forumda.
Size gtx 980 aldırmayacağım. Kafaya koydum. Para kolay kazanılmıyor. Ayrıca lütfen şu çok çekirdekli oyunlarda fx işlemciler daha iyi performans verecek efsanesine artık kanmayın. Çünkü öyle bir şey yok. Öyle bir şey olsa amd zen mimarili işlemcileri üretmeye başlamazdı. FX- 8xxx lerde yaptığı gibi sürekli o.c edip piyasaya sürerdi. Fx işlemcilerin mimarisi artık eskidi. 3-4 yıllık mimari. Am3+ chipset 4 yaşında sayılır.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı