Ekran kartı Memory Clock düşürmek sıcaklığı etkiler mi?

apobaba123

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, Gigabyte RTX 2060S Windforce modelini kullanıyorum. Bir süredir ETH miningi yapıyorum. Geçtiğimiz günlerde birkaç defa bilgisayar kapandı tabii başında olmadığım için kontrol etmeye geldiğimde monitörde karıncalanma ile karşılaşıyorum. Bilgisayarı yeniden başlattığımda normal bir şekilde açılıyor. Mining işleminde ekran kartı VRAM'leri ısındığı için olabileceğini söylediler fakat ekran kartımın VRAM sıcaklığını sensör olmadığı için kontrol edemiyorum. Benim de çözüm olarak aklıma MSI Afterburner programını kullanarak Memory clock hızını düşürmek geldi. Bu işlem VRAM'lerin daha az ısınmasını sağlar mı? Sizce sorun başka bir şeyden kaynaklanıyor olabilir mi? Cevap veren herkese teşekkür ederim.

Memory Clock'u -502 ile en düşük seviyeye çekip miningi çalıştırdığımda hızda hiçbir kayıp yaşamıyorum aksine 36-37 seviyelerinden 38e çıkıyor sebebini hala anlayamadım. UV zaten yapılmış durumda fakat normal sıcaklık değeri 55-60 seviyelerinde gezerken VRAM'lerde sensör olmadığı için VRAM sıcaklığını öğrenemiyorum.

Memory Clock'u -502 ile en düşük seviyeye çekip miningi çalıştırdığımda hızda hiçbir kayıp yaşamıyorum aksine 36-37 seviyelerinden 38e çıkıyor sebebini hala anlayamadım. UV zaten yapılmış durumda fakat normal sıcaklık değeri 55-60 seviyelerinde gezerken VRAM'lerde sensör olmadığı için VRAM sıcaklığını öğrenemiyorum.
Driverlar güncel mi?
Aynı sorunu RX570 ekran kartımla yaşamıştım güncellemeler ile düzelmişti.

Driverlar güncel mi?
Aynı sorunu RX570 ekran kartımla yaşamıştım güncellemeler ile düzelmişti.

Evet hem ekran kartı driverları hem de Windows güncelleştirmelerini yaptım. Güç kaynağı ya da güç kablosundan ya da VRAM'lerin aşırı ısınmasından kaynaklandığını düşünüyorum ama emin değilim.
Bahsettiğim karıncalanma bu şekilde oluyor. Reset attığım zaman düzeliyor.

Dosya Ekleri

• 20210413_143904 (1).jpg
    20210413_143904 (1).jpg
    277 KB · Görüntüleme: 53
Son düzenleme:

Geri
Yukarı