Ekran kartı mı işlemciye yoksa işlemci mi ekran kartına darboğaz yapar?

Arkadaşlar herkes sürekli mesaj yazdığı için kimin ne dediği anlaşılmıyor.

1.nesil i3'e, RTX 3070 takılır ise işlemci ekran kartının görevini yerine getiremeyerek darboğaz yapmaz mı?

10.nesil i3'e ise GT 220 ekran kartı takılınca yük altında işlemci, ekran kartını %100 kullanmaz mı?

Oyunlarda FPS'yi ekran kartı belirler. Yani 1650S+10100F ile ne kadar FPS alıyorsanız 1650S+10400F ile de aynı civarlarda FPS alırsınız. Yani bu sistemde darboğaz yok mu? Bal gibi de var. 1650S 10100F'yi kısıtlıyor. 10100F'yi hangi ekran kartı kısıtlamaz? RTX 2060 tabii ki de...
10100F+2060 yaparsak darboğazın çoğunluğunu gideririz. Peki kaç GB Ram gerekli? 16 GB idealdir. Fakat biz 4 GB Ram kullanırsak 10100F+2060 kombosunun performansını kısıtlarız, yani yine darboğaz...

Konu burada az veya çok etkilemesi değil. İkisi de birbirine darboğaz yapabilir diye biliyorum. İnternetteki sonuçlar GPU darboğazının daha tercih edilebilir olduğunu gösterse de sonuçta GPU darboğazı diye bir şey de var.

İşlemciye boşa para vermiş oluyorsunuz. Bu da bir nevi performans düşüklüğüdür.

Ekran kartını tam kullanamamak çok daha büyük bir sorun kabul ediyorum, ama mantığının aynı olduğunu belirtmeye çalışıyorum.

İşlemciye boşa para vermiş olmuyorsun sonradan ekran kartını yükseltebilirsin ve daha çok işlemci isteyen şeylerde işine yarar.

İşlemciye boşa para vermiş olmuyorsun sonradan ekran kartını yükseltebilirsin ve daha çok işlemci isteyen şeylerde işine yarar.
Büyük ölçüde işe yarar elbette, özellikle de oyun dışında işler yapacaksanız. Zaten bu yüzden ekran kartı darboğazı kadar büyük bir önem arz etmiyor. Hem de oyun performansını asıl ekran kartı belirlediği için ekran kartını %100 kullanmak çok daha önemli. Ben bunu inkar etmiyorum. Söylemeye çalıştığım şey teknik olarak darboğazın iki tarafa da çalıştığı.

SATA 3 destekleyen SSD'yi SATA 2 portuna takmak bile teknik olarak bir "darboğaz" değil mi? Evet sonra anakart yenileyebilirsiniz, SATA 2 SSD kalmadı artık vs ama ortada teknik bir terim var.

Ekran Kartı Darboğazı​

Bir diğer örnek ise az öncekinin tam tersi, ekran kartı darboğazı. Güçlü bir işlemciniz var fakat ekran kartınız aşırı eski ve güçsüz. Bu duruma kart, CPU’nun göndermiş olduğu talimatları yeterince hızlı işleyemez ve sonuç olarak sisteminizde bir ekran kartı darboğazı meydana gelir.

Yeni konular

Geri
Yukarı