Ekran kartı mı işlemciye yoksa işlemci mi ekran kartına darboğaz yapar?

Yapar!

Sizin normal olarak adlandırdığınız işlemci %50 iken ekran kartının %100-99 olduğu değerler aslında bir darboğazdır.

Yani ekran kartı da darboğaz yapar. Ancak biz bunu normal bir olay olarak adlandırıyoruz. İşlemci darboğazının tam tersi ekran kartı darboğazıdır.

Ancak bu darboğazda performans kaybı gözlemlenmez.

Bu kadar açıklanmasına rağmen diretmeye gerek yok.

Ayrıca daha düzgün yazsanız diyorum.

Kafam karıştı o kadar çok tekrarladım ki.
Ayrıca darboğaz performans düşüklülüğünde darboğaz denir performans kaybı olmayınca neden darboğaz denilsinki zaten.
Ekran kartı kötü işlemci iyiyse işlemci performansını ona göre ayarlar ama ekran kartı böyle olmaz darboğaz yapar ben bunu anlatmaya çalışıyorum.

Yetersiz gelen bileşen darboğaz yapar.
İlla işlemci ekran kartına yapacak diye bir şey yok.
evet öyle ama ekran kartı işlemciye yapmaz ekran kartı tam performansını kullanır. Mesela dediğiniz örnekte gt 1030 5600x, ekran kartı tam performansını kullanır işlemcide ekran kartına gerektiği kadarını kullanır. 1030 işlemciyi yavaşlatmaz durdurmaz ama sen i3 10100f yi rtx 3060a takarsan i3 10100f 3060ı engeller.

evet öyle ama ekran kartı işlemciye yapmaz ekran kartı tam performansını kullanır. Mesela dediğiniz örnekte gt 1030 5600x, ekran kartı tam performansını kullanır işlemcide ekran kartına gerektiği kadarını kullanır. 1030 işlemciyi yavaşlatmaz durdurmaz ama sen i3 10100f yi rtx 3060a takarsan i3 10100f 3060ı engeller.
Ram'in %100'ü kullanılıyorsa darboğazdır.
İşlemcinin %100'ü kullanılıyorsa yine darboğazdır.
Ekran kartı da aynı şekilde.

Burda GT 1030'un izin verdigi değil gücü neyse o alınır işlemci ekran kartına oranla güçlüyse bu ekran kartının gücü kullanmasına engel olmaz aksine bütün gücünü kullanılması sağlanır.
E tamam işte, işlemcinin 10 gücü varsa, ekran kartı bu 10 gücün 5'ini anca kullanabiliyorsa %100 ile çalışmasına rağmen, ekran kartı o işlemciye darboğaz yapıyor demektir.

10 gücündeki ekran kartının sadece 5'ini kullanmayı sağlayan işlemci mantığı ile tamamen aynı.

Kafam karıştı o kadar çok tekrarladım ki.
Ayrıca darboğaz performans düşüklülüğünde darboğaz denir performans kaybı olmayınca neden darboğaz denilsinki zaten.
Ekran kartı kötü işlemci iyiyse işlemci performansını ona göre ayarlar ama ekran kartı böyle olmaz darboğaz yapar ben bunu anlatmaya çalışıyorum.
Neden ekran kartının tüm gücü kullanılmayınca darboğaz diyorsunuz da, işlemcinin tüm gücü kullanılmayınca "normal" oluyor bu durum? Ortada başka bir bileşenin yetersizliğinden dolayı potansiyelini tam kullanamayan başka bir bileşen varsa bu darboğazdır. İster ekran kartından %100 verim alın işlemciden %60, isterseniz de ekran kartından %60 işlemciden %100.

Tabii oyunlar için genelde ekran kartındaki performans düşüklüğü daha büyük bir sorun.

E tamam işte, işlemcinin 10 gücü varsa, ekran kartı bu 10 gücün 5'ini anca kullanabiliyorsa %100 ile çalışmasına rağmen, ekran kartı o işlemciye darboğaz yapıyor demektir.

10 gücündeki ekran kartının sadece 5'ini kullanmayı sağlayan işlemci mantığı ile tamamen aynı.

Neden ekran kartının tüm gücü kullanılmayınca darboğaz diyorsunuz da, işlemcinin tüm gücü kullanılmayınca "normal" oluyor bu durum?

Çünkü performans değişmiyor ama işlemci kötüyse değişiyor.

Evet dedikleriniz doğru. İşlemci güçlü olunca ekran kartını tam kapasiyetle kullanmasını sağlar, ekran kartının kapasitesi ne ise de o performansı alırsınız.

Güçlü bir ekran kartının göndermiş olduğu işlemleri, güçsüz bir işlemci işleyemez ise darboğaz meydana gelir.

Buradaki asıl soru bence "güçsüz bir ekran kartına güçlü bir işlemci takılır ise darboğaz meydana gelir mi? olmalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı