Ekran kartı overclock ekran kartı sıcaklığı düşürür mü?

Orhan Genç

Hectopat
Merhaba. Isınma sorunu olan Gigabyte RTX 2060 modelini kullanıyorum. 85 dereceleri gördüm. Overclock yapılırsa hem performans hem de ısı kaybeder miyim? Undervolt nasıl yapılır hiçbir fikrim yok. Yardımcı olursanız sevinirim.

Test az önce bitti. Şöyle bir sonuç aldım; sıcaklığı düşürmek için nasıl bir yol izlemeliyim?

Dosya Ekleri

• test.png
    test.png
    211,6 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleyen: Moderatör:
Metal Macun kullanabilirsiniz. Dediğiniz gibi Undervolt yapabilirsiniz. Kasanın soğutma performansını artırmak için ekstra fanlar ekleyebilirsiniz. GPU için sıvı soğutma aparatlarıyla kurtarabilirsiniz. Yada en bassitinden oyunlarda fpsinizi kilitleyerek yormadan kullanabilirsiniz. Sallıyorum ekranınız 144hz dir. Fps oyunlarında 144 e kilitlersiniz. Hikayeli oyunlarda 60 kilitlersiniz.

Overclock yaparak ekran kartını daha yüksek bir frekansta çalışmaya zorlarsınız, bu da daha fazla güç ve voltaj gereksinimi demek. Yani, overclock yapmak sıcaklıkları arttırır, düşürmez. Sıcaklık düşüşü için dediğiniz gibi undervolt veya underclock yapmanız gerekir.

Overclock demek bir parçayı daha yüksek performasnta çalıştırmaya zorlayıp daha fazla voltaj çekip daha fazla ısınmasını sağlar.

Siz fanlarınızı temizleyin, termal macunları yenileyin, underclock ve undervolt yapın.

Ekran kartının otomatik ayarlı hali bu şekilde bilgisi olan varsa undervolt yapmamda yardımcı olabilir misiniz? Değerlerim bu şekilde;
Bir de benim manuel olarak ayarladığım var sadece Power limiti yüzde 75 yaptım ve 5-6 derece düşürdüm.

Dosya Ekleri

• test 2.png
    test 2.png
    408 KB · Görüntüleme: 30

Geri
Yukarı