Çözüldü Ekran kartı paylaşılan bellek nedir ne işe yarar?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Hasansioooo

Centipat
Yer
Moskova Cephesi
Daha fazla  
Meslek
Öğrenciyim ab
1607433911692.png

Arkadaşlar yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi ekran kartım 1 GB olmasına rağmen (paylaşılan bellek) diye bir şey var internette araştırdım fakat fazla bir şey bulamadım ya da ben anlamadım, bu nedir, ne işe yarar, yardımcı olursanız sevinirim.

Çözüm
Paylaşılan Bellek, ekran kartı VRAM'iniz yetersiz geldiği durumda sistem belleğinden yardım almasında kullanılır.

Mesela sizin sisteminizdeki 1GB VRAM yetersiz geldiğinde RAM'den 3840MB'a kadar bellek alabilir.
Paylaşılan Bellek, ekran kartı VRAM'iniz yetersiz geldiği durumda sistem belleğinden yardım almasında kullanılır.

Mesela sizin sisteminizdeki 1GB VRAM yetersiz geldiğinde RAM'den 3840MB'a kadar bellek alabilir.

Çözüm
Arkadaşlar bende de RX550 4 GB var HD4650 vardı önceden ama sanki HD4650 daha fazla FPS veriyordu sanki RX550'nin gücünü fazla kullanamıyorum gibime geliyor paylaşılan bellek kısmına takıldım bende ekran kartının kendisi 4 GB değil mi bu fotoya göre eğer 4 GB yetersiz gelirse sistem belleğinden kullanacak? Bir de FPS olayı var dediğim gibi HD 4650'yi sistemime geri takmak istiyorum o derece artık sıkıldım RX550 daha iyi değil mi ve i3-2120 ile bir darboğazı yok sistemimde 8 GB RAM var oyunun adı ise crossfire bazen aşırı şekilde FPS düşmesi yiyorum FPS 130'lardan 50'lere düşüyor bunların sebebi ne olabilir yardımcı olur musunuz lütfen.

[
Ekran Alıntısı.PNG

RX 560 4 GB, FX 6300 ve 3x8 1600 MHz RAM kullanıyorum. Böyle bir durumda paylaşılan GPU belleğinin oyunlarda sistem performansına ne gibi etkisi olur veya olur mu?

Dosya Ekleri

• Desktop-screenshot.png
    Desktop-screenshot.png
    100,1 KB · Görüntüleme: 336
Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar bende de RX550 4 GB var HD4650 vardı önceden ama sanki HD4650 daha fazla FPS veriyordu sanki RX550'nin gücünü fazla kullanamıyorum gibime geliyor paylaşılan bellek kısmına takıldım bende ekran kartının kendisi 4 GB değil mi bu fotoya göre eğer 4 GB yetersiz gelirse sistem belleğinden kullanacak? Bir de FPS olayı var dediğim gibi HD 4650'yi sistemime geri takmak istiyorum o derece artık sıkıldım RX550 daha iyi değil mi ve i3-2120 ile bir darboğazı yok sistemimde 8 GB RAM var oyunun adı ise CrossFire bazen aşırı şekilde FPS düşmesi yiyorum FPS 130'lardan 50'lere düşüyor bunların sebebi ne olabilir yardımcı olur musunuz lütfen.

[Eki Görüntüle 842093

Çünkü min sistem gereksinimlerine bakıldığı zaman minimum RAM kapasitesinin 4 GB olduğunu görüyoruz ve sende de 8 GB RAM'den 4 GB'sini ekran kartına veriyorsun. Bundan dolayı bazen FPS'in 30u bile görür. Onun için RAM'ını ekran kartına verme önerim.

Merhaba dediğin gibi ayırdığım 4 GB RAM'i kaldırmaya çalıştım ama Regedit üzerindeki ıncreasefixedsegment adlı dosyaya ulaşamadım ve bu ayarı geri çekemedim biraz daha araştırdım ve bir şey bulamadım senin bilgin var mı bu ayarı nasıl geri alabilirim?

Çünkü min sistem gereksinimlerine bakıldığı zaman minimum RAM kapasitesinin 4 GB olduğunu görüyoruz ve sende de 8 GB RAM'den 4 GB'sini ekran kartına veriyorsun. Bundan dolayı bazen FPS'in 30u bile görür. Onun için RAM'ını ekran kartına verme önerim.
Merhaba dediğin gibi ayırdığım 4 GB RAM'i kaldırmaya çalıştım ama Regedit üzerindeki ıncreasefixedsegment adlı dosyaya ulaşamadım ve bu ayarı geri çekemedim biraz daha araştırdım ve bir şey bulamadım senin bilgin var mı bu ayarı nasıl geri alabilirim?

Geri
Yukarı