Ekran kartı soğuk lehim işlemini evde kendi imkanlarımız ile yapabilir miyiz?

Ekran kartı soğuk lehim işlemi evde kendi imkanlarımız ile yapabilir miyiz?

Lehim için makineniz varsa yaparsınız ama elinizin titrememesi lazım. Diğer türlü kısa devreye sebebiyet verebilir.

Yapamazsınız, reballing işlemi için top şeklinde lehim ve hatta Chipset'in yapısına uygun bir lehim kalıbı gerekir. İlaveten sıcak hava terminalide gerekir.
Evdeki imkanlar ile sadece fırınlama ya da chipset ısıtma yapılabilir ki asla kalıcı bir çözüm olmadığı gibi kart üzerindeki diğer bileşenlere ciddi zarar vermektedir.

Yapamazsınız, reballing işlemi için top şeklinde lehim ve hatta Chipset'in yapısına uygun bir lehim kalıbı gerekir. İlaveten sıcak hava terminalide gerekir.

Bu kısmıda unutmayalım. GPU'ların arkası bazen çok sıkışık oluyor ondan kaynaklı bayağı zor bir iş o.

Fırınlama veya ızgaralı çakmak ile geçici bir süreliğine kullanmanı sağlayacak şekilde ısıtabilirsin.

3 hafta önce soğuk lehimden dolayı sürücü kurduğumda crash veren HD 6850 kartımı ızgaralı çakmakla GPU die'ını ısıtınca düzeldi. Birkaç gün önce yine aynı hatayı verdi ve yine ısıttım. Bakalım bu sefer kaç hafta dayanacak :D.

Fırınlama yöntemini önermiyorum zira kapasitörler veya diğer parçalara zarar vermek olası. Evde yapılabilecek en basiti ızgaralı çakmakla ısıtmak, ha o da reballing yapmış kadar sağlıklı değil, geçici çözüm. YouTube'da nasıl yapacağına dair videolar var, bakabilirsin.

Fırınlama veya ızgaralı çakmak ile geçici bir süreliğine kullanmanı sağlayacak şekilde ısıtabilirsin.

3 hafta önce soğuk lehimden dolayı sürücü kurduğumda crash veren HD 6850 kartımı ızgaralı çakmakla GPU Die'ını ısıtınca düzeldi. Birkaç gün önce yine aynı hatayı verdi ve yine ısıttım. Bakalım bu sefer kaç hafta dayanacak :D.

Fırınlama yöntemini önermiyorum zira kapasitörler veya diğer parçalara zarar vermek olası. Evde yapılabilecek en basiti ızgaralı çakmakla ısıtmak, ha o da reballing yapmış kadar sağlıklı değil, geçici çözüm. YouTube'da nasıl yapacağına dair videolar var, bakabilirsin.

Dostum konu ile ilgili bilgine ihtiyacım var iletişime geçme şansımız var mıdır?

Dostum konu ile ilgili bilgine ihtiyacım var iletişime geçme şansımız var mıdır?
Sormak veya edinmek istediğin bilgileri buradan sorabilirsin.

Eğer çakmakla ısıtma işlemi için bir rehber arıyorsan bu videoyu önerebilirim sanırım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı